Vienintelio Lietuvoje nuotolinio universiteto moterims įkūrėja: kad ir kokioje gyvenimo situacijoje atsidurtume, visada galime mokytis

2024-09-03

„WoW University“ – nevyriausybinė organizacija ir neformaliojo ugdymo universitetas moterims, siekiantis ilgalaikio pokyčio nedarbo ir kvalifikacijos tobulinimo srityse bei moterų lygybės darbo rinkoje. Pasitelkus savo srities profesionalus, kūrybiškus mokymo būdus ir atsižvelgiant į naujausias tendencijas, universitete dėstomi kursai išsiskiria visapusiškumu ir apima ne tik lyderystės, verslumo, emocinio intelekto, sveikatos, bet ir daugelį kitų temų.

Su „WoW University“ įkūrėja ir vadove Inga Jablonske kalbėjomės apie iniciatyvos pradžią, moteris įgalinančią bendruomenės galią ir ateities planus.

Trumpai papasakokite apie „WoW University“ įkūrimą, kaip kilo mintis pradėti?

Visa ko pradžia buvo 2019 metais, dar visai prieš pandemiją. Darydama karjeros pertrauką ir turėdama daugiau laisvo laiko gilintis į visuomenės problemas, supratau, kad Lietuvoje moterys, ypač regionuose, nepasitiki savo asmeninėmis savybėmis, kompetencijomis ir tai joms trukdo gyventi visavertį gyvenimą. Norėdama sudaryti sąlygas moterims visoje Lietuvoje gauti kokybišką švietimą, nusprendžiau įkurti neformalų universitetą, veikiantį nuotoliniu būdu.

Pirmasis, dabar jau dešimtą kartą vykstantis, buvo „Ateities įgūdžių“ kursas, kurio tikslas – suteikti „minkštųjų“ įgūdžių moterims, padėti joms įgyvendinti savo tikslus, svajones. Bendradarbiaudami su verslais kiekvienais metais šiam kursui steigiame stipendijų fondą, kuris leidžia į kursą įtraukti su įvairiais gyvenimo iššūkiais susiduriančias moteris.

Kokias problemas sprendžiate savo veikla?

Skaičiuojama, kad per dešimt metų net 800 milijonų darbo vietų taps nereikalingos dėl sparčiai besivystančių technologijų ir automatizacijos. Tyrimai rodo, kad būtent moterys atsiduria rizikos grupėje, nes apie 80 proc. moterų užimamų darbo vietų yra jautrios dirbtinio intelekto automatizacijai.

Taip pat statistika rodo, kad moterims visada tenka didesnis neapmokamo darbo krūvis buityje. Šis darbas neleidžia skirti laiko sau: tobulinti kompetencijų ir įgyti naujų įgūdžių, tinkamai pasirūpinti savo sveikata. Taip pat moterų darbo pajamos mažėja dėl artimųjų priežiūros, o dažnai – ir dėl nuolatinės slaugos. Vos 24 proc. vyrų ligos atveju slaugo vaikus ir kitus artimuosius. Dėl moterų pozicijos kaip „šeimos prižiūrėtojos“ senatvėje jos patiria didesnį skurdą nei vyrai. Be to, turime moteris, kurios pačios sveiksta po ligos ar yra su negalia. Į šias moteris darbdaviai žiūri skeptiškai, kaip ir į vyresnes nei 50 metų amžiaus moteris, kurios siekia keisti savo darbo sritį ar vietą.

 

Kuo ši veikla svarbi jums asmeniškai?

Aš tikiu, kad svarbu kurti vertę ne tik sau, savo šeimai, bet ir visuomenei. Būtent šia vertybe vadovaujasi ir visa „WoW“ komanda. Man pilnatvė – tai galimybė įdarbinti turimas žinias ir patirtį, kad pasaulyje būtų daugiau gerumo ir šviesos. Neseniai gavau labai gražų palinkėjimą iš sėkmingo ir „realizuoto“ žmogaus: „Linkiu, kad tau sektųsi dvigubai labiau“. Šis palinkėjimas man buvo labai netikėtas, bet juk tikrai – gera, kai kitiems sekasi, ir kuriasi gražūs dalykai, aplinkui laimingi ir besišypsantys žmonės. Džiaugiuosi, kad dirbame ir su kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis Lietuvoje, kurių dėka galime pasiekti socialiai pažeidžiamas moterų grupes: vyresnio amžiaus moteris, moteris su negalia, moteris, prižiūrinčias ar slaugančias savo artimuosius. Joms sunkiau turėti galimybę tobulinti savo kompetencijas, todėl, bendradarbiaudami su verslais, sudarome sąlygas joms mokytis nemokamai „WoW University“ kursuose.

– Kuo ši veikla svarbi joje dalyvaujančioms moterims?

Moterims tai lyg vidinę būseną transformuojantis tramplynas, ypač kai išorinės gyvenimo aplinkybės neleidžia kokybiškai kurti savo gyvenimo. Kursas nėra tik žinių ir įgūdžių šaltinis, tai pasitikėjimo savimi augimo kelionė. To ir siekiame burdami moteris į kursus ir programas.

Sustiprinusios įgūdžius, jos tvirčiau jaučiasi darbo rinkoje ir ima ambicingiau vertinti savo galimybes. Įgalina savo hobius ir atranda būdų užsidirbti bei finansiškai pagerinti savo situaciją. Daugelis moterų teigia, kad po kursų stipriai pagerėjo jų psichologinė sveikata ir fizinė savijauta.

Kokiais rezultatais labiausiai džiaugiatės?

Per 2024 metų pavasario semestrą į „Ateities įgūdžių“ kursą subūrėme mamas iš jautrių grupių. Kursas buvo skirtas mamoms, kurios prižiūri vaikučius su negalia ar sergančius onkologine liga arba pačios susiduria su šiomis iššūkių keliančiomis aplinkybėmis. Į kursą subūrėme 91-ą moterį iš visos Lietuvos, jos 3 mėnesius intensyviai mokėsi su profesionalais lektoriais ir viena iš kitos.

Tikime, jog mūsų veikla veda į mąstymo pokytį, kuris apibrėžia šuolį nuo „aš negaliu“ iki „aš galiu!“. Tai svarbus žingsnis, kuriantis pokytį ne tik asmeniniame moters gyvenime, bet ir jos aplinkoje.

Kas Jus labiausiai motyvuoja tęsti pradėtus darbus?

Žinoma, labiausiai motyvuoja grįžtamasis ryšys, švytinčios moterų akys, kai jos vėl patiki savimi ir gyvenimo galimybėmis. Kai girdime istorijas, kaip pasikeitė jų gyvenimas nuo tos dienos, kai pradėjo ar baigė „WoW University“ kursą.

Motyvuoja ir neleidžia nuleisti rankų, net kai nesiseka, kaip norėtųsi. Gera dirbti ir kurti kartu su žmonėmis, kurie tiki šia moterų įgalinimo misija ir nori Lietuvoje edukacinių, socialinių pokyčių, kuriems nuoširdžiai rūpi.

– Kokios veiklos numatomos ateityje?

Bendraudami su bendruomene, važiuodami į susitikimus su jos nariais mažesniuose miestuose ir miesteliuose, atlikdami rinkos tyrimus, pamatėme stiprų kvalifikacijos tobulinimo ar persikvalifikavimo programų poreikį. Todėl artimiausiu metu, toliau aktyviai organizuodami mūsų autorinius kursus, stipriai dirbsime su mūsų įsteigtu Kompetencijų ir karjeros centru, kuriame kursime programas, orientuotas į mažesnių miestelių gyventojų ir darbo rinkos poreikių patenkinimą. Šiuo metu jau yra galimybė prisijungti prie mūsų mokymosi programų per kursuok.lt platformą – kur mokslus pilnai finansuoja valstybė.

Klausimas organizacijos savanorėms: kodėl nusprendėte dalyvauti „WoW University“ veiklose ir kodėl jums tai svarbu?

Gražina Morozovienė: „WoW University“ savanoriauju jau trečius metus ir labai džiaugiuosi galimybe prisidėti prie įvairių projektų. Labiausiai mane žavi pagalba greitai ir operatyviai atsakant į užklausas studentėms. Tikiu nuolatiniu tobulėjimu, mokymusi visą gyvenimą ir universiteto bendruomene, kuri suteikia ne tik bendrystę, bet ir palaikymą. Manau, kad savanorystė padeda ne tik kitiems, bet ir man pačiai augti, tobulėti ir įgyti naujų įgūdžių.“

Vaida Jaškevičiūtė: „Savanorystė šiame universitete tai tarsi dvikrypčiai mainai, kur už laiką, skirtą atliekant tam tikras užduotis, atsidėkojama dalinantis žiniomis ir įgūdžiais. Čia galiu išmokti naujų dalykų, gilinti savo įgūdžius ir įgyti vertingos patirties, kuri bus naudinga tiek profesinėje veikloje, tiek asmeniniame gyvenime. Dalindamasi savo laiku, gaunu žinių, naujų pažinčių, juoką ir bendruomeniškumo jausmą, kuris ypač svarbus šiandieniniame pasaulyje. Taip pat ji įtraukia į žinių ir veiklų sūkurį, todėl įgytas žinias ir patirtis norisi įveiklinti praktikoje.“

Renata Čekanavičienė: „WoW University“ suveda žmones ir įkvepia kurti nuostabius dalykus, kurie išlaisvina, įkvepia bei suartina. Savanoriška veikla man suteikė puikią galimybę sutikti daug skirtingų žmonių ir dalintis tuo, ką pati esu sukaupusi, atrasti papildomų žinių ir įgūdžių. Išmokė labai paprasto, bet ne mažiau svarbaus dalyko – nuoširdaus, šilto bendravimo ir palaikymo. Užmegztas ryšys, draugystė yra vertė, kurią išsinešu iš savanorystės, ir noriu visiems palinkėti nepamiršti šios vertybės.“

Iniciatyva „WoW University“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekto „Inovatyvios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016