Vienintelė lietuviška radijo laida Pietų Amerikoje „Ecos de Lituania“ tiesia tiltus tarp Lietuvos ir Argentinos
„Ecos de Lituania“ („Lietuvos aidai“) – tai lietuvių bendruomenės radijo programa, kiekvieną penktadienį transliuojama gyvai internetu ir ultratrumposiomis bangomis iš Beriso miesto Argentinoje. Vienintelėje Pietų Amerikoje lietuviškoje radijo laidoje skelbiamos lietuviškos žinios, pasakojama Lietuvos istorija, pateikiami lietuviškų patiekalų receptai. Joje neretai skamba lietuviškos dainos, skelbiama informacija apie Argentinos ir Pietų Amerikos lietuvių bendruomenių veiklas.
„Ecos de Lituania“ vienu svarbiausių tikslų laiko jaunimo ugdymą lietuviška dvasia, siekia pritraukti kuo daugiau žmonių jungtis į lietuviškumą puoselėjančias veiklas visoje Pietų Amerikoje.
Su pagrindiniu radijo programos rengėju ir jos iniciatoriumi Juanu Ignacio Fourmentu Kalveliu kalbėjomės apie lietuviškumo paieškas Pietų Amerikoje, atgimusią radijo laidą ir jaunimo įtraukimą.
Išmoko lietuvių kalbą
Pašnekovas pripažįsta – nors nuo mažumės žinojo, kur yra Lietuva, kokios jos tradicijos ir papročiai, lietuvių kalba jo tėvai jau nebešnekėjo, kaip ir nebekalba jau daugelis lietuvybę puoselėjančių ir lietuviškas šaknis turinčių Pietų Amerikos lietuvių. Tačiau atkakliam jaunuoliui tai nesutrukdė – vedinas didžiulio užsidegimo Juanas ilgainiui įsitraukė į visas įmanomas lietuvių kultūros veiklas ir galiausiai išmoko savo prosenelių kalbą.
„Lietuvybė tapo mano aistra. Dalyvavau visuose įmanomuose lietuvių bendruomenių organizuojamuose renginiuose, šokau lietuvių tautinius šokius, tuo pačiu metu pradėjau aktyviai dalyvauti Argentinos lietuvių jaunimo sąjungoje (ALJS), tapau jos nariu, dalyvavau sąjungos organizuojamuose kongresuose. Tada ir supratau, kad didžiausia problema yra lietuvių kalbos nemokėjimas, negalėjimas laisvai komunikuoti su Lietuva. Tuo metu bendravimo laukas užsidarydavo bendruomenėse, nebuvo aktyviai komunikuojama tarp Argentinos ir visų Pietų Amerikos lietuvių bendruomenių. Informacija buvo pasiekiama labai sudėtingai arba iš viso jos nebuvo“, – pasakojo Juanas Ignacio Fourmentas Kalvelis.
Pasak pašnekovo, būtent dėl šios priežasties, palaikomas mamos Izabelės Kalvelis ir tėčio Juano Jose Fourmento, jis nusprendė atnaujinti radijo laidos „Ecos de Lituania“ transliaciją.
„Žinios apie Lietuvą ir jos laisvės kovas radijo bangomis ispanų kalba sklido jau nuo 1947-ųjų, kuomet Zeferinas Juknevičius (Ceferino Juchnevich) įkūrė lietuvišką radijo valandėlę. Juknevičius šias radijo valandėles transliavo iki 1972 metų. Kiekviena jo transliuota laida buvo baigiama žodžiais: „Vėliau ar anksčiau Lietuva bus vėl laisva“. Taigi tiek daug metų buvo girdimas lietuviškas žodis, skambėjo lietuviškos dainos, buvo perduodamos žinios iš mūsų senelių ir tėvų žemės. Toliau buvo tyla ir radijo laida nebuvo transliuojama, kol mes 2003 metų gegužės 18 dieną nusprendėme ją atgaivinti“, – dalinosi Juanas.
2004-aisiais Juanui metams išvykus į Vokietijoje įsikūrusią Vasario 16-osios gimnaziją mokytis lietuvių kalbos, radijo laidą ėmėsi vesti jo tėvai – visus metus jie rengė reportažus, kalbino bendruomenės narius. Per šiuos metus išaugo ir radijo valandėlės kolektyvas.
„Grįžau jau mokėdamas lietuvių kalbą ir žinodamas, kad laida turi būti transliuojama dviem – ispanų ir lietuvių kalbomis, kad turi plėstis klausytojų ratas, gausėti skleidžiama aktuali informacija. Tad iš karto kibau į darbus“, – pasakojo „Ecos de Lituania“ režisierius ir vedėjas.
Lietuvos aidas Argentinoje
Pasak pašnekovo, vienas svarbiausių „Ecos de Lituania“ ir jos kūrėjų tikslas – išsaugoti lietuvybę Argentinoje ir visoje Pietų Amerikoje, puoselėti gimtąją kalbą, išlaikyti papročius bei tradicijas, perduoti tautosakos, istorijos ir geografijos žinias.
„Tikimės pritraukti ir kuo daugiau jaunimo į lietuvių bendruomenes, skatinti juos mokytis lietuvių kalbos. Bėgant metams modernėjo ne tik technologijos – atsirado socialiniai tinklai, kuriais lengviau pasiekti klausytoją. Tuo pačiu modernėja ir žmonių mąstymas – yra poreikis sužinoti ne tik kuo daugiau įvairesnės informacijos, bet ir domėtis aktualiais klausimais ir jų sprendimais, pavyzdžiui, pilietybės, studijų, balsavimo aktualijomis. Galiu drąsiai sakyti, kad „Ecos de Lituania“ perėjo iš kultūrinės laidos į publicistinę laidą, kurios metu kalbinami žinomi Lietuvos politikai, valstybinių ir visuomeninių organizacijų darbuotojai, diskutuojama apie kultūrą ir sportą, be abejonės, nepamirštant aktualių Argentinos ar kitų Pietų Amerikos šalių lietuvių bendruomenių veiklų, įvykių“, – dalinosi Juanas.
Pašnekovas atviras – būtent taip aktyvinama lietuvių bendruomenių veikla, siekiant pritraukti ne tik daugiau radijo klausytojų, bet ir bendruomenės narių.
„Pietų Amerikos klausytojams, lietuvių bendruomenių nariams labai svarbu žinoti, kad jie rūpi Lietuvai, kad jų problemos yra sprendžiamos, apie jas kalbama, ieškoma sprendimo būdų. Pavyzdžiui, venesueliečių perkėlimas į jiems saugią gyvenamąją vietą Lietuvoje, jų integracija į visuomenę. Kitas pavyzdys – ką tik nuskambėjusi šių metų Dainų šventė, kuomet be Lietuvos institucijų pagalbos dalis jaunuolių iš Pietų Amerikos nė nebūtų galėję joje dalyvauti. Maža to, „Ecos de Lituania“ mažytė komanda visada džiaugiasi ir stengiasi pakalbinti kuo daugiau į Argentiną atvykstančių svečių. Be galo svarbi ir kultūrinė dalis – studijoje jau ne kartą grojo ir interviu davė Lietuvos muzikantai, eterio metu galima išgirsti gautus sveikinimus ir linkėjimus iš muzikantų ir kompozitorių“, – džiaugėsi radijo programos iniciatorius Juanas.
Laimėjo ne vieną apdovanojimą
Lietuviška radijo laida „Ecos de Lituania“ yra pelniusi nemažai premijų ir apdovanojimų – buvo pripažinta kaip geriausia metų radijo programa kitataučių bendruomenių kategorijoje Argentinoje, devynis kartus apdovanota „Faro de Oro“ („Auksinio švyturio“) premija. Brazilijos lietuvių bendruomenė „Ecos de Lituania“ įvertinto kaip visuomenės paveldą, o buvęs Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas prie LR Vyriausybės (dabar Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Globalios Lietuvos departamentas) šią programą apdovanojo specialia nominacija.
„Šių metų lapkričio 8 dieną bus transliuojama 600-oji „Ecos de Lituania“ laida, ir galiu drąsiai pasakyti, kad tai jau ne projektas ar radijo programa, bet tiesiog gyvenimo būdas. Didžiausia mūsų motyvacija darbuojantis „Ecos de Lituania“ – tai naujų narių įsitraukimas į lietuvių bendruomenes, veiklų skatinimas ir jų rezultatų matymas, bendruomenių suaktyvėjimas (prieš porą savaičių atkurta Kolumbijos lietuvių bendruomenė), jaunimo suinteresuotumas. Visa tai skatina, įkvepia toliau dirbti, plėsti temų, programų sritis, kalbinti kuo daugiau įvairesnių pašnekovų, padėti atsakyti į rūpimus klausimus lietuviškų bendruomenių klausytojams. Visi džiaugiamės eterio metu girdėdami sklindantį lietuvišką žodį ir muziką. Visa tai galima pasiekti tik komunikuojant, pritraukiant kuo daugiau jaunimo į bendruomenes, nes be žmonių bendruomenė yra tik pastatas, neturintis nei dvasios, nei gyvybės“, – sakė radijo programos „Ecos de Lituania“ iniciatorius Juanas.
Iniciatyva „Ecos de Lituania“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekto „Stiprios Lietuvos“ kategorijoje.