Ukrainiečių integracijos centro „Malva“ įkūrėjos: čia mes sujungiame žmones, stengdamiesi dovanoti paramą, atjautą, geras emocijas, o svarbiausia – tikėjimą

2024-07-18

2022 m. Šiauliuose įsikūręs Ukrainiečių integracijos centras „Malva“ teikia įvairiapusę pagalbą nuo karo bėgantiems Ukrainos žmonėms: padeda susirasti darbą, gyvenamąją vietą, ugdymo įstaigas, nukreipia tinkama linkme ieškant reikiamos informacijos,  sprendžiant su sveikata ir kitomis reikmėmis susijusias problemas. Centras  bendruomenės nariams rengia edukacinius užsiėmimus, pažintines ekskursijas, stovyklas, įvairius renginius. Šios veiklos padeda ukrainiečiams jaustis saugiau ir gyventi visavertį gyvenimą.

Centro pavadinimas „Malva“ pasirinktas neatsitiktinai – tai gėlės, augančios prie sodybų, pavadinimas. Lietuvoje šią gėlę, džiuginančią dideliais spalvingais žiedais, saugančią namus, suteikiančią jiems jaukumo, vadiname piliarože.

Centras įkurtas atvykus pirmiesiems ukrainiečiams

Pasak „Malvos“ įkūrėjų Regynos Stulginskienės ir Žanos Tolstikovos, tokio centro idėja gimė vos tik prasidėjus karui, kai pirmieji ukrainiečiai pasiekė Šiaulių kraštą.

„Viskas vyko chaotiškai, niekas gerai nežinojo, į ką kreiptis, su kokiomis institucijomis, organizacijomis bendrauti. Žmonės manė, kad karas greitai baigsis, kad galės grįžti į namus. Deja, įvykiai parodė, kad ukrainiečiams reikalinga kryptinga, apgalvota ilgalaikė pagalba, kokybiškesnės paslaugos. Taip kilo mintis įsteigti centrą ir padėti karo pabėgėliams integruotis į mūsų visuomenę. Džiugu, kad atsakomybe už šį centrą galime dalintis su jo direktoriumi Sergejumi Achmetovu, kuris rūpinasi paramos gavimu, savanorių veiklos koordinavimu“, – sakė „Malvos“ įkūrėjos.

Anot pašnekovių, centras šiuo metu ne tik sudaro sąlygas į Šiaulius atvykusiems ukrainiečiams sėkmingai integruotis, bet ištikimų savanorių dėka stengiasi organizuoti ir malonias staigmenas: mažieji ukrainiečiai sveikinami gimtadienio proga, bendruomenė įtraukiama į įvairias šventes, kultūrinį gyvenimą. Savanorių dėka, į Ukrainos ligonines nuolat siunčiami humanitarinės pagalbos reikmenys („Malvoje“ iš paaukotų medžiagų siuvamas apatinis trikotažas, šilti, minkšti paklotai, skirti kariams, sužeistiesiems).

„Ukrainiečiai teigia, kad Šiauliuose jie jaučiasi kaip namuose. Kodėl? Nes yra reikalingi visuomenei, nes turi namus, darbą, galimybę bendrauti ir užmegzti naujus ryšius. Labai svarbu, kad jie gali aktyviai dalyvauti įvairiuose renginiuose, išvykose, šventėse, kad turi galimybę mokytis, lavinti įvairius gabumus, gauti visokeriopą pagalbą, kurti verslą ir darbo vietas. Centras jungia žmones ir stengiasi jiems dovanoti kuo daugiau atjautos, gerų emocijų, tikėjimo, paramos“, – sakė centro įkūrėjos.

Vykdo daugybę projektų

2023–2024 metais centras yra užsibrėžęs įgyvendinti ne vieną ukrainiečių problemas sprendžiantį ir jų gyvenimo kokybę keičiantį projektą. Vienas jų – „Ukrainos senjorų įtrauktis į vietos bendruomenės gyvenimą“, sprendžiantis į Šiaulius atvykusių Ukrainos senjorų pažeidžiamumo ir socialinės atskirties problemas.

Projekto metu Šiaulių parke surengti keli senjorių žygiai su šiaurietiškomis lazdomis, o bendradarbiaujant su Šiaulių mokytojų senjorų klubu „Šviesa“, organizuotos pažintinės išvykos į Tytuvėnus, Šiluvą, Lyduvėnus, lankytasi Radviliškio baseine. Taip pat vykdytos tvariosios kūrybos dirbtuvės, gimnastikos užsiėmimai, suburtas senjorių ansamblis „Malva“, kuris sėkmingai dalyvauja miesto renginiuose.

Pasak pašnekovių, ne mažiau aktualūs ir kiti šiuo metu centro vykdomi projektai, kurių metu organizuojamos šventės, menų ir fizinio aktyvumo, psichologiniai grupiniai terapijos užsiėmimai suaugusiesiems ir vaikams, pažintinės ekskursijos po Lietuvą ir kitas Baltijos šalis, įvairūs mokymai.

„Visais centro vykdomais projektais siekiama Ukrainos karo pabėgėliams suteikti trūkstamas paslaugas, padėti gyventi kokybiškoje gyvenamojoje aplinkoje ir į ją integruotis. Bendradarbiaujant su vietos nevyriausybinėmis, valstybės ir savivaldybės organizacijomis, telkiant tiek vietos, tiek pabėgėlių bendruomenę, visų amžiaus grupių pabėgėliams teikiamos reikiamos psichologinės, edukacinės, pažintinės ir konsultacinės paslaugos“, – dalinosi centro įkūrėjos.

Gyvenimus keičianti veikla

Pasak pašnekovių, tęsti pradėtas centro veiklas labiausiai motyvuoja gausiai į centrą ateinantys žmonės ir tai, kad centro veiklos jiems padeda bent trumpam pabėgti nuo problemų ir minčių apie karą. Viena tokių veiklų – moterų ansamblis „Lastivočki“, kuris atlieka ukrainiečių liaudies dainas. Ansamblio narės dainuoti pradėjo tik čia, atvykusios į Lietuvą.

„Malonu, kad ukrainiečiai noriai buriasi į menų, sporto, sveikos gyvensenos užsiėmimus (senjorės juokauja, kad paskutinį kartą piešė ar lipdė vaikystėje), nemažai keliauja, susitinka su kūno ir sielos specialistais, kitais įdomiais žmonėmis.

„Malva“ „Facebook“ paskyroje dažniausiai dalijamės gražiomis renginių, išvykų, projektų akimirkomis ir rečiau pasakojame apie skaudulius, kuriuos tenka patirti į Šiaulius atvykusiems ukrainiečiams. Gal todėl, kad tai labai asmeniškos istorijos, gal todėl, kad norime tikėti, jog gyvenimas yra gražus ir teisingas. Pavyzdžiui, neseniai nutikusi situacija, kuomet į mus kreipėsi jauna mergina, jau kurį laiką globojanti ukrainietę senjorę. Situacija iš tiesų buvo kritinė, nes senjorė, laiku nepratęsusi gyvenimo Lietuvoje deklaracijos, liko be šalpos pensijos. O bėda juk viena nevaikšto: senjorė neturėjo lėšų ir būsto nuomai, sveikatos problemoms spręsti. Atlikta galvos tomografija parodė – moteriai auglys, tad būtini vaistai ir skubi diagnostika, kurią atlikti galima tik Vilniuje. Bendrai surėmėme pečius ir stengėmės išspręsti šią situaciją, nes esame žmonės ir mūsų centro paskirtis – ištiesti pagalbos ranką visiems. Galiausiai, bendromis pastangomis senjorei buvo skirta finansinė parama vaistams įsigyti, pasirūpinta nemokamais pietumis, sprendžiamos problemos su „Sodra“ ir planuojama kelionė pas gydytojus Vilniuje. Čia norėtųsi pacituoti rašytoją Viljamą Gilmorą Simsą, teigiantį, kad iš tiesų viską, ką gauname, gauname todėl, kad pirmiau atiduodame“, – pasakojo centro įkūrėjos.

Iniciatyva „Ukrainiečių integracijos centras „Malva“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekto „Inovatyvios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016