Tvariau gyventi kviečiantis „Budrių bendruomenės turgelis“ – daugiau nei tik elektroninė dalinimosi platforma

2025-01-14

„Budrių bendruomenės turgelis“ – tai sąmoningumo ugdymo, kasdienių įpročių keitimo erdvė, kurioje vietos gyventojai ne tik dalinasi, dovanoja, maino ar parduoda nebereikalingus daiktus, bet ir drauge kuria sveikesnę, švaresnę, žalesnę aplinką. Pasitelkę elektroninę erdvę ir savo entuziazmą, Budrių bendruomenės nariai jau dešimtmetį skatina ignaliniečius mažinti taršą ir dažniau priimti aplinkai draugiškus sprendimus.

Su Ignalinos Budrių bendruomenės vadove Jūrate Pernaviene kalbėjomės apie iniciatyvos pradžią, vartotojiškumo kultūrą, neblėstantį bendruomenės narių aktyvumą ir viską keičiančią bendrystės galią.

Keičia požiūrį į tvarumą

Pasak pašnekovės, „Budrių bendruomenės turgelis“, nors ir nedidelė iniciatyva, reguliariai ir aktyviai dalinasi informacija apie tvarumą, saikingą vartojimą, žiedinę ekonomiką, gyvenamosios aplinkos puoselėjimą.

„Turint nemažą asmeninę patirtį tvarumo srityje ir žinant, su kokiomis problemomis susiduriame savo gyvenamojoje aplinkoje, kilo mintis, kad išsikeltus prioritetus mums nesunkiai padėtų pasiekti aiškiai suformuluota, atskira, tvarkinga pasidalinimo informacija grupė. Taip gimė uždara „Facebook“ grupė „Budrių bendruomenės turgelis“, kurios tikslas – prikelti nereikalingus daiktus antram gyvenimui, o  savo namus atlaisvinti nuo nenaudojamų ar taip ir neįdarbintų daiktų. Ši platforma kiekvienam mūsų nariui suteikia lygias galimybes operatyviai paskleisti norimą informaciją ir artimoje kaimynystėje gauti reikiamą paslaugą“, – sakė J. Pernavienė.

Pašnekovė atvira – prieš pradedant bendruomenės turgelio iniciatyvą, prie popieriaus, stiklo ir plastiko rūšiavimo konteinerių neretai „išdygdavo“ maišai su kitomis atliekomis. Šią problemą bendruomenė nedelsdama sprendė: viešino paliktų daiktų turinį, pagal atrastus adresus pakuotes sugrąžindavo šeimininkams, paliktus drabužius tvarkė ir dovanojo labdaringoms organizacijoms ar pavieniams asmenims.

„Džiaugiamės, kad mūsų bendruomenėje ir kaimynystėje yra daug tvarumo idėjoms neabejingų žmonių. Kadangi mūsų bendruomenė vienija 70 labai darbščių, įvairiausių profesijų ir turinčių išskirtinius pomėgius narių, nuolat sulaukdavome prašymų padėti. Daugelį problemų pavykdavo išspręsti labai greitai ir tai tik mūsų narių operatyvios reakcijos ir susitelkimo dėka. Dabar jau turime turgelį – tam skirtą tvarkingą dalinimosi vietą, o susitelkę mes galime greičiau pasiekti užsibrėžtą tikslą, greičiau identifikuoti problemą ir rasti sprendimo būdą“, – džiaugėsi J. Pernavienė.

Svarbus tarpusavio bendradarbiavimas         

Pasak bendruomenės pirmininkės, kuo stipresnis bendruomenės tarpusavio ryšys, tuo sudėtingiau į aplinką prasiskverbia pažeidimai, nusikalstamos veiklos ir nepageidaujamas ar neatsakingas elgesys.

 

„Turgelio veikla tapo galimybe įveiklinti nenaudojamus ar, atvirkščiai, ieškomus daiktus, galų gale pranešti apie pasiklydusius augintinius ar padėti stokojantiems. Visa tai neabejotinai didina bendruomenės saugumo jausmą. Savo susibūrimuose nuolatos kalbame apie aplinkos puoselėjimą, tvarumą ir taršos mažinimą. Tai atsispindi ne tik mūsų bendrose veiklose, bet šis sąmoningumas nejučia ateina ir į asmenines mūsų bendruomenės narių iniciatyvas. Patys pastebime, kad tai tampa gyvenimo būdu, kuriam nereikia išankstinio priminimo ar specialaus pasiruošimo“, – sakė J. Pernavienė.

 

Aktyvūs bendruomenės nariai džiaugiasi prasmingu bendradarbiavimu ir dalyvavimu organizacijų „Caritas“, „Maisto bankas“ iniciatyvose, bendromis veiklomis su Ignalinos krašto muziejumi, Ignalinos rajono savivaldybės biblioteka, Ignalinos miesto seniūnija ir kt.

„Bendradarbiaudamos su organizacija „Caritas“, mūsų bendruomenės moterys ir prisijungusios kraštietės savanorės mezgėjos mezga šiltas kojines, skirtas Ukrainos gynėjams. Taip pat jungiamės prie įvairių akcijų ir dovanojame maisto stokojantiems. Su Ignalinos krašto muziejumi šią vasarą kartu įgyvendinome išliekamąją vertę turinčias veiklas –  baigiamojo renginio metu nenaudojome jokio plastiko, tik kiekvieno dalyvio atsineštus molinius ar medinius indus bei įrankius, kvietėme visus dėvėti natūralių audinių drabužius“, – dalinosi J. Pernavienė.

Pasak bendruomenės vadovės, noriai vykdomos veiklos, aktyvi vietos gyventojų savanorystė, aplinkos puoselėjimo ir paramos iniciatyvos keičia ne tik bendruomenės, bet ir Ignalinos rajono veidą.

 

„Šiais metais į gerokai nutolusį nuo Ignalinos kaimą 90-metei močiutei gabenome televizorių, nes turėtas sugedo, o tyloje spengianti vienatvė jai darėsi tiesiog nepakeliama. Jos žodžiais tariant: „Kad tik kas namie kalbėtų, nesvarbu, kokia kalba, vis viena ne viena jausiuosi.“ Televizorių padovanojo organizacija „Atvira jaunimo erdvė“, o pamatęs prašymą mūsų turgelyje bendruomenės narys atidavė jam reikalingą priedėlį. Kitas gražus pavyzdys – paskelbę informaciją apie Mielanėnų seniūnijos pagalbos šauksmą ir kilnų norą padėti nepritekliuje gyvenantiems žmonėms, mūsų turgelio narių dėka per keletą dienų surinkome gyvenimo būdą panorusiems keisti broliams paramą. Jų gyvenamoji aplinka buvo pagerinta funkcionaliais baldais už visiškai nulinį biudžetą“, – dalinosi bendruomenės vadovė.

 

Pašnekovė pripažįsta – „Budrių bendruomenės turgelio“ dėka vietos gyventojai išmoko ne tik tinkamai rūšiuoti ir nepalikti šiukšlių prie rūšiavimo konteinerių, bet ir mažinti vienkartinių indų naudojimą, rinktis tvaresnes kasdienio gyvenimo alternatyvas.

 

„Tam ir buvo sukurtas „Budrių bendruomenės turgelis”, kad žmonės turėtų tvarkingą dalinimosi, pardavimo, pirkimo platformą. Šiukšlinimo problema beveik išnyko. Sąmoningai siekiame atsisakyti vienkartinių indų bendruomenės renginių metu ir naudoti daugkartinius. Paskelbus mūsų turgelyje apie tai, kad mielai priimtume nenaudojamus indus ir įrankius, kuriuos panaudotume bendruomenės renginių metu, atsiliepė šeimos ir padovanojo tiek, kad dabar esame visada pasiruošę. Galima būtų pasakoti ir pasakoti, bet didžiausias džiaugsmas ir geriausias pavyzdys yra mūsų bendrystė ir veiklos, įgyvendintos mums visiems surėmus pečius“, – sakė J. Pernavienė.

Bendrystė, saugumas, ateities puoselėjimas

Anot pašnekovės, 2022 m. pabaigoje prisijungus prie Ignalinos Budrių bendruomenės ir tapus jos vadove, svarbiausiu uždaviniu tapo išsikelti teisingus prioritetus ir juos sėkmingai įgyvendinti.

 

„Aš išsikėliau tris svarbiausius tikslus: bendrystė, saugumas, aplinkos puoselėjimas, nes pati jaučiau, kad nepasiekę šių, pirmųjų, visi kiti bus dar lėčiau ir sudėtingiau pasiekiami. Ir tai, man regis, pavyko, nes palyginusi pradžios tašką ir ką mes visi esame nuveikę iki šios dienos, aš tikrai matau ženklius pokyčius. Žinoma, labai džiaugiuosi, kai iniciatyvos prigyja ir pačios savo nuveiktais darbais ima kabėti už save – jos teigiama linkme keičia žmonių požiūrį, jomis didžiuojasi bendruomenė, o tai neabejotinai motyvuoja tęsti pradėtą veiklą“, – džiaugėsi J. Pernavienė.

Viena iš tokių širdį šildančių iniciatyvų – elektroninis „Budrių bendruomenės turgelis“, šiuo metu vienijantis beveik 400 narių. Nors šiai naujovei, pasak pašnekovės, vis dar reikia laiko prigyti ir išsiplėtoti, jos lankytojų skaičius nuolat auga.

 

„Vis dar mokomės, bet mums jau pavyko pasidalinti užauginto derliaus pertekliumi, atrasti knygoms naujus namus, surasti šeimininkus nenaudojamiems drabužiams. Ateityje neabejotinai tęsime tai, ką pradėjome, kviesime narius aktyviau viešinti savo veiklas. Norime, kad visa turgelio bendruomenė drąsiau dalintųsi žinia apie esamą perteklių, nepriteklių, kaimynystėje teikiamas paslaugas ar paskelbtas vertingas iniciatyvas. Kad lauktuves įsigytume ne didžiuosiuose prekybos centruose, o kaimyninėse dirbtuvėlėse ir taip skatintume žiedinę ekonomiką. Kad tai, ką jau esame sukūrę, galėtume perteikti ir kitiems, o visos mūsų aplinkos puoselėjimo iniciatyvos taptų puikiu paskatinimu ir padrąsinimu norintiems veikti!“ – sakė Ignalinos Budrių bendruomenės vadovė J. Pernavienė.

Savanorių atsiliepimai

Regina Majauskienė: „Man savanorystė – galimybė plėsti akiratį, tobulinti savo asmenines savybes, užmegzti naujus ryšius, jaustis komandos nare, noras siekti pokyčio bendruomenėje. Svarbiausia, kad savanoriaudamas gauni labai daug – randi atsakymus į klausimus apie gyvenimo prasmę, imi geriau save pažinti netikėtose situacijose. Gal kartais darai ir nedidelius, tačiau labai reikšmingus darbus.“

Živilė Šišovienė: „Man savanorystė – tai būdas atrasti ir išbandyti save dalyvaujant įvairiose bendruomenės veiklose. Manau, kad tokia patirtis veda žmogų į savęs pažinimą, atradimą, ugdymą ir tobulėjimą. Norą duoti, o ne imti.“

Danguolė Reksnienė: „Mano savanorystė – kojinių mezgimas kariams, sutapo su mano asmeniniu hobiu. Visus žiemos vakarus leidžiu su virbalais rankose. Kitose savanorystėse dalyvauju iš pareigos sau ir mūsų bendruomenei.“

Nerijus Šerėnas: „Tiesiog gerus darbus daryti gera!“

 

Iniciatyva „Budrių bendruomenės turgelis“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienu iš laureatų „Žalios Lietuvos“ kategorijoje.

Registruoti savo iniciatyvą galite čia.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2025 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016