Socialinio verslo „Unikalus šokis“ įkūrėja: mes kuriame bendruomenę, kurioje laukiami visi
Šokių dirbtuvės „Unikalus šokis“ – tai šokių užsiėmimai visiems, neišskiriant amžiaus, patirties ar turimų individualių poreikių. Čia vykdomos veiklos apima kultūrinį ir rekreacinį žmonių su negalia gyvenimą – organizuojami pasirodymai, stovyklos, spektakliai, diskusijos, aktyviai bendradarbiaujama su užsienio partneriais. Per šokį, kūrybą ir mokymąsi VšĮ „Unikalus šokis“ žmonėms su negalia padeda atrasti savo stiprybes, auginti pasitikėjimą savimi, o projektinėmis iniciatyvomis – gebėjimą savarankiškai ieškotis darbo.
Su organizacijos vadove Rita Juškyte kalbėjomės apie iniciatyvos pradžią, visuomenės požiūrio keitimą, kylančius iššūkius ir viską keičiantį bendrystės jausmą.
Įkvėpė asmeninė patirtis
Pasak pašnekovės, idėja įkurti unikalų socialinį verslą gimė iš skaudžių asmeninių patirčių. Užaugusi šeimoje, kurios artimiausiam nariui buvo diagnozuota šizofrenija, ir anksčiau apie tai niekam nepasakojusi, iniciatyvi moteris galiausiai išdrįso apie tai kalbėti ir savo pavyzdžiu įkvėpti aplinkinius.
„Ši veikla gimė iš didelio skausmo ir ilgus metus nešiotos paslapties apie savo mamą, kuri turi negalią – šizofrenijos sutrikimą. Ilgus metus niekam nepasakojau, kad turiu mamą su negalia, nes man buvo gėda, bijojau, kad niekas manęs nesupras, nusisuks nuo manęs, nebebendraus. Bandžiau būti tobula, gerai mokytis, dirbti gerai apmokamą ir visų pripažintą darbą, todėl mokyklą baigiau su pagyrimu, įstojau ir baigiau inžinerijos studijas, bet širdis visada linko prie meno, visada svajojau būti šokių mokytoja, sporto trenere. Ir kai svajonė netilpo širdyje, tiesiog pamėginau pravesti savo pirmas šokių pamokas, užsikabinau ir tebetęsiu iki dabar. Įkūriau socialinį verslą, o inžinerijos diplomai dulka stalčiuje“, – dalinosi R. Juškytė.
Pasak pašnekovės, organizacijos istorija prasidėjo 2017 m., kuomet nusprendusi dalyvauti tarptautinės organizacijos rengtame konkurse „Talentas keisti“ sulaukė didelio palaikymo ir bendraminčių raginimo nesustoti.
„Pradžioje vedžiau šokių ir sporto užsiėmimus tik moterims, bet vėliau išgirdau apie socialinio verslo konkursą ir sudalyvavau. Jį organizavo Švedijos organizacija „Reach for change“, kuri remia ir teikia mentorystę naujai susikūrusiems socialiniams verslams. Konkurse patekau į socialinio verslo inkubatorių su idėja „Šokių pamokos vaikams su negalia“, kur gavau palaikymą ir patarimų, kaip įkurti ir toliau plėtoti savo socialinį verslą „Unikalus šokis“. Konkurso metu pabandžiau vesti savo pirmąsias šokių pamokas vaikams su negalia, kurias tebevedu ir dabar, o bendruomenė vis auga. Dabar ne tik skatiname vaikų užimtumą, bet ir rūpinamės asmenų su negalia užimtumu – padedame savarankiškai susirasti darbą“, – sakė organizacijos „Unikalus šokis“ įkūrėja.
Siekia spręsti atskirties problemas
Pašnekovės teigimu, negalią turintys asmenys Lietuvoje vis dar jaučiasi gana vieniši – neretai jie bendrauja tik su šeimos rato nariais, neturi artimų draugų, su kuriais galėtų pasikalbėti.
„Mes kuriame bendruomenę, kurioje visi laukiami, visus priimame, nesvarbu, koks amžius, ar negalia. Matome, kokia svarbi negalią turintiems asmenims yra juos palaikanti bendruomenė, kurioje jie atsiskleidžia. Viena mūsų dalyvė pirmuose mokymų programos nuotoliniuose susitikimuose nedrąsiai ką nors pasakydavo prie visų prisijungusių dalyvių, o po dviejų mėnesių jau drąsiai galėjo su visais programos dalyviais dalintis savo mintimis, komentarais ir pastebėjimais. Ji pajautė, kad yra priimama tokia, kokia yra. Tą patį matome ir organizuojamose stovyklose, į kurias noriai prisijungia negalią turintys asmenys iš visos Lietuvos kampelių, kaip jiems svarbu būti kartu, būti išgirstiems ir sulaukti priėmimo“, – sakė R. Juškytė.
Pašnekovė atvira – ne vienas organizacijos komandos narys yra asmeniškai paliestas negalios, susidūręs su nepritaikyta aplinka, neigiamu visuomenės požiūriu, vis dar gajais stereotipais.
„Visi komandos nariai (iš viso penki asmenys) patys susiduriame su problemomis negalios srityje, patys esame asmeniškai patyrę, kas yra gėdytis savo arba savo artimojo negalios, kas yra negalios nepriėmimas, žiūrėjimas į ją su baime, gailesčiu, esame patys susidūrę ir su nepritaikyta aplinka. Pavyzdžiui, kai nori padaryti komandos susitikimą, turi labai gerai apgalvoti visas detales, nes trys komandos nariai juda vežimėliais. Ir tada pamatai, kaip sunku rasti net apgyvendinimo vietą, kur visi galėtų naudotis kambariu, įvažiuoti pro įėjimo duris, su vežimėliu patekti į sanitarinio mazgo patalpas“, – dalinosi R. Juškytė.
Pasak pašnekovės, būtent stigmos ir visuomenės įsitikinimų keitimas yra vienas svarbiausių organizacijos tikslų ir motyvatorių, o stiprių inkliuzinių grupių kūrimas, kuriose visi jaustųsi gerai, nepriklausomai nuo turimos negalios ar gebėjimų, turėtų tapti mūsų visų kasdienybe.
„Mūsų sprendžiama problema – negalią turinčių asmenų atskirtis. Dar labai daug stigmų yra susijusių su negalia, daug žmonių į asmenis su negalia žiūri su gailesčiu, baime, o kai žiūri su gailesčiu, tada esi visada aukščiau už patį žmogų, kurio gaili. Gailėdamas nuvertini žmogų, ir jis sėkmingai būna aukos pozicijoje, „vargšiuku“. O taip iš tiesų nėra, asmenys su negalia, priimdami savo negalią kaip nepatogumą, gali gyventi visavertį gyvenimą, tik tam reikia išdrįsti išeiti iš savo komforto zonos, pasiryžti naujovėms, taip pat ir nesėkmėms. Todėl svarbu yra palaikymas ir saugi bendruomenė, ką mūsų organizacija ir suteikia“, – sakė R. Juškytė.
Džiugina auganti bendruomenė
Pradėjusi veiklą kaip 10 asmenų su negalia bendruomenė, šiandien organizacija „Unikalus šokis“ vienija 175 suaugusiuosius ir 33 vaikus. Taip pat džiugina ir rezultatai: 56 asmenys su negalia jau įsidarbino.
„Labai smagu, kad mūsų bendruomenė vis auga ir kad tęsiame veiklas bei plečiamės, nepaisant to, su kokiais iššūkiais tenka susidurti. Įkvepia ir mūsų bendruomenės narių sėkmės istorijos. Pavyzdžiui, Edita, kuri ilgą laiką nedirbo ir jau neturėjo vilčių rasti darbą, nes gyvena mažame miestelyje, o juda tik vežimėliu. Sudalyvavusi mūsų projekte, Edita įgijo pasitikėjimo savimi, motyvacijos ir su tokiu paskatinimu pabandė rasti nuotolinį darbą. Dabar jau 3 metus dirba ir jaučiasi daug gyvybingesnė. Edita dalinasi, kad praskynėme jai kelią į gyvenimo pokyčius. Kitas dalyvis Marius, sudalyvavęs vienoje mūsų stovykloje, netikėtai surado savo būsimą darbdavį, kuris po stovyklos ir pasiūlė prisijungti prie savo kolektyvo“, – džiaugėsi R. Juškytė.
Pasak pašnekovės, būtent veiklose dalyvaujančių asmenų su negalia ir jų artimųjų atsiliepimai, padėkos, istorijos įkvepia nenuleisti rankų ir imtis naujų veiklų bei tęsti pradėtus sėkmingus projektus.
„Neabejoju, kad ateityje tęsime projekto „Unikalus gyvenimas“ veiklas, kur per nuotolinę mokymosi programą ir toliau padėsime asmenims su negalia savarankiškai rasti darbą. Norime šią veiklą dar labiau patobulinti ir įkurti nuotolines socialines dirbtuves, kur negalią turintys asmenys galėtų ugdyti savo darbinius įgūdžius per realias darbines užduotis. Be abejo, ir toliau tęsime „Unikalaus šokio“ veiklas, kurių metu organizuojame vaikų su negalia šokių pamokas, vasaros stovyklas, įvairius renginius. Neseniai pradėjome vykdyti tarptautinį projektą, kurio metu kuriame metodikas, vėliau vesime mokymus tiek profesinėms mokykloms, tiek studentams menininkams, turintiems negalią. Apie mūsų vykdomas veiklas ir projektus, dalyvavimo galimybes galite sužinoti mūsų socialinėse paskyrose arba parašyti el. paštu gyvenimas@unikalus.org“, – dalinosi R. Juškytė.
Savanorių atsiliepimai
„Man savanorystė suteikia energijos, motyvacijos nepasiduoti ir vidinės ramybės. Matant kitų atviras šypsenas, iškart prisipildau naujos energijos! Apibendrinant – viskas buvo nuostabu. Noriu padėkoti vadovei Ritai Juškytei už pasitikėjimą ir galimybę augti!“
„Savanorystė praturtina ir parodo, kaip svarbu palaikyti vieniems kitus. Ši patirtis įkvepia ir suteikia daug supratimo bei širdies šilumos.“
„Savanoriaudama aš ir pati augau kaip asmenybė. Tai tikrai vertinga patirtis, ir toliau norėčiau čia savanoriauti. Daug nuostabių žmonių sutinki, kurie tave skatina judėti pirmyn, svajoti ir siekti savo tikslų.“
VšĮ „Unikalus šokis“ iniciatyva „Unikalus gyvenimas“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienu iš laureatų „Stiprios Lietuvos“ kategorijoje.