Projekto „Orūs namai“ įkūrėja Marija: į priekį veda naujuose namuose įsikūrusių senjorų šypsenos

Socialinis projektas „Orūs namai“ – tai pirmieji Lietuvoje senjorų daugiabučiai, kuriuose dėl įvairiausių priežasčių savų namų netekę ar juose saugiai nebegalintys gyventi vyresnio amžiaus žmonės randa naujus namus, bendrystę, saugumą ir patogumą. Prioritetas – kad vietoje, kur šie būstai įrengiami, būtų parduotuvė, bažnyčia, ambulatorija.
Pirmasis keturių butų senjorų daugiabutis Vilniuje duris atvėrė 2018 m. rudenį, o šiam sumanymui pasiteisinus ir esant dideliam poreikiui 2023 m. vasarą atidarytas antrasis, šešių butų senjorų daugiabutis Krokialaukyje, Alytaus rajone. Šiuo metu remontuojamas dar vienas vienuolikos butų pastatas Vabalninke.
Didelis nuomos poreikis
Pasak projekto įkūrėjos, sumanytojos ir įgyvendintojos Marijos Bunkaitės, „Orių namų“ idėja kilo pamačius, kiek daug vyresnio amžiaus žmonių Lietuvoje susiduria su būsto problemomis. Jie nebegali oriai ir saugiai gyventi dėl sudėtingų gyvenimo aplinkybių – asmeninių ar finansinių krizių, neteisingų sprendimų, nepasiteisinusių lūkesčių ar daugybės kitų priežasčių, dėl kurių senjorai praranda savo namus ar jiems tampa sunku ir nekomfortiška juose gyventi.
Sostinėje gyvenančiai, nuo Platelių kilusiai žemaitei Marijai ši skaudi problema ilgą laiką nedavė ramybės, tačiau ilgainiui idėja „įdarbinti“ per didelius ir neekonomiškus senjorų butus bei sudaryti sąlygas jiems apsigyventi draugiškoje kaimynystėje, sykiu išsaugant asmeninę erdvę bei savarankiškumą, paskatino pradėti šį projektą. 2018 m. rudenį asmeninių finansų trenerė M. Bunkaitė įgyvendino savo tikslą – rėmėjų lėšomis įrengto daugiabučio Vilniuje slenkstį peržengė pirmieji „Orių namų“ gyventojai.
„Norėjome rasti ilgalaikį, tvarų sprendimą, kuris suteiktų senjorams namus, saugumą ir orumo jausmą. Daug vyresnio amžiaus žmonių, netekę namų ar nebegalėdami juose saugiai gyventi, susiduria su nesaugiomis ir brangiomis nuomos sąlygomis. Artimieji, kaip rodo patirtis, taip pat ne visada ištiesia pagalbos ranką, kartais jų tiesiog nėra, o kartais jie neturi galimybių padėti. Mes siūlome senjorams pigią, bet patogią ir saugią alternatyvą, kur jie gali jaustis oriai“, – sakė M. Bunkaitė.
Pasak pašnekovės, šiuo metu yra dvi mokėjimo už gyvenimą „Oriuose namuose“ galimybės. Viena jų – išsinuomoti butą ir kas mėnesį mokėti nuomos mokestį. Antra galimybė – apsikeisti butais, jei senjoras tokį turi. Tuo laikotarpiu, kol senjoras neatlygintinai gyvena „Oriuose namuose“, senąjį senjoro būstą „Orūs namai“ išnuomoja, kad uždirbtų pajamų, iš kurių dengiama būsto „Oriuose namuose“ nuoma. Senjoro būstas lieka senjoro nuosavybe, todėl jis bet kada turi galimybę grįžti į savo senuosius namus.
„Tai savarankiško gyvenimo namai. Niekas nereguliuoja senjorų gyvenimo, bet prireikus pagalbos visada yra kas padeda. Jei senjorui reikia, pavyzdžiui, pasimokyti dirbti kompiuteriu, padėti buityje, palaikyti kompaniją ar pan., ieškome kitų nevyriausybinių organizacijų ar žmonių, kurie ateitų mūsų gyventojams į pagalbą. Tai nėra senelių namai, kurie skirti savarankiškai nebegalintiems gyventi žmonėms ir sprendžia jų slaugos ir globos problemas. „Orių namų“ gyventojai – dar norintys ir galintys gyventi savarankiškai senjorai, nestokojantys socialinių įgūdžių, tiesiog neturintys, netekę savų namų ar juose nebegalintys gyventi saugiai. Mūsų projektas jiems padeda ne tik rasti namus, bet ir susikurti bendruomenę. Tai ypač reikšminga tiems, kurie patyrė vienatvę, nesaugumą, netektį“, – dalijosi projekto įkūrėja.
Skambučių sulaukia nuolat
Pasak pašnekovės, pradėjus „Orių namų“ veiklą tapo akivaizdu, kad saugaus, patogaus, senjorams draugiško ir prieinamo būsto nuomos poreikis Lietuvoje yra didžiulis – šiuo metu visi projekto siūlomi butai užimti ir yra susidariusi laukiančiųjų eilė. Tačiau gera žinia ta, kad projektas plečiasi ir trečiasis daugiabutis iškils Biržų rajono Vabalninko miestelyje – jame „Orūs namai“ ėmėsi remontuoti įspūdingą 1929 m. statytą vienuolyno pastatą. Čia planuojama įrengti 11 butų nuomai ir erdvę bendrai gyventojų veiklai.
„Neturintys kur gyventi senjorai mums skambina nuolat. Matome aiškų poreikį ir norime sukurti senjorų daugiabučių tinklą visoje Lietuvoje. Be abejonės, daugiabučių įrengimas reikalauja didelių pradinių investicijų, todėl turime rasti daug rėmėjų ir partnerių. Gerai yra nors tai, kad jau veikiantys daugiabučiai visiškai išsilaiko patys, jiems pagalbos iš šono nebereikia“, – sakė projekto įkūrėja M. Bunkaitė.
Pašnekovė atvira – senatvė turėtų būti laikotarpis, kai žmogus gali gyventi ramiai ir oriai, tačiau daugeliui ji tampa kovos dėl būvio laiku. Visuomenė privalo rūpintis silpniausiais savo nariais, ypač tose srityse, kur jie patys sau padėti jau nebegali.
„Labiausiai šios veiklos svarbą ir reikalingumą pajuntu kiekvieną kartą susitikusi su mūsų gyventojais ir matydama, kaip jiems gera turėti orius namus. Kiekvieno jų istorija – įrodymas, kad mūsų projektas keičia žmonių gyvenimus į gerąją pusę. Juk užtenka įsivaizduoti, kaip atrodo ir jaučiasi senjoras, išvarytas iš savo namų, ir kaip jis atsigauna ir pražysta gavęs tai, kas mums yra savaime suprantama, – saugų kampelį, kurį vėl gali vadinti savo namais“, – sakė projekto įkūrėja M. Bunkaitė.
Socialinis projektas „Orūs namai“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienu iš laureatų „Iniciatyvios Lietuvos“ kategorijoje.
Registruoti savo iniciatyvą galite čia.