Organizacijos ,,Mamos linija“ įkūrėja Dalia Tija Šilė: kiekviena mama privalo būti suprasta ir išklausyta

2024-11-08

Emocinės paramos organizacija „Mamos linija“ yra skirta neseniai pagimdžiusioms ir pogimdyminę melancholiją išgyvenančioms mamoms. Ne pelno siekianti organizacija savo veikla siekia su ja susidūrusioms moterims laiku suteikti emocinę paramą, o plačiąją visuomenę šviesti apie motinystės melancholijos požymius bei galimybes pagelbėti šią būseną išgyvenančioms mamoms.

Apie svarbios iniciatyvos pradžią, motinystės iššūkius ir savanorių pagalbą kalbėjomės su „Mamos linijos“ įkūrėja Dalia Tija Šile.

Padėti kitiems įkvėpė asmeninė patirtis

Motinystės melancholija – tai depresiją primenanti emocinė būklė po gimdymo, pasireiškianti apie 80 proc. moterų, t. y. net 4 iš 5 mamų. Moteris tuo metu gali jausti liūdesį, nerimą, stresą, išgyventi nuotaikų svyravimus.

„Po gimdymo pati patyriau motinystės melancholiją ir ieškojau vietos, kur galėčiau gauti emocinę paramą iš kitų mamų, tačiau tokios neradau. Tai paskatino mane įkurti „Mamos liniją“ – emocinės paramos tinklą, kuriame pagalbą teikia savanorės – psichologų apmokytos mamos. Juk tik pradėjusios motinystės kelią daugybė mūsų susidūrėme su sunkumais ir pasigedome palaikymo, ypač kai iš pradžių svarbiausiu tampa vaikelis, o visuomenėje apie melancholiją garsiai nekalbama“, – sakė organizacijos įkūrėja.

Pašnekovė atvira – neseniai mama tapusiai moteriai be galo svarbu ir reikalinga turėti bendruomenę, kurioje ji gali pasidalinti savo išgyvenimais ir patirtimis, nes šis naujas ir dar nepažintas gyvenimo laikotarpis kupinas iššūkių ir nežinomųjų.

„Man asmeniškai labai svarbu, kad nė viena mama nepatirtų to vienišumo ir izoliacijos jausmo, kurį aš pati išgyvenau po gimdymo. Mamos neturėtų jaustis vienišos tokiu svarbiu gyvenimo etapu. Būtent dėl šios priežasties savo veikla šviečiame visuomenę apie pogimdyminę melancholiją, o renginių metu kuriame saugią erdvę, kad mamos galėtų atvirai dalintis savo jausmais ir emociniais iššūkiais“, – dalinosi D. T. Šilė.

Reikšmingas savanorių indėlis

Pasak pašnekovės, „Mamos linija“ suteikia galimybę mamoms ne tik anonimiškai ir saugiai kalbėtis apie savo jausmus, bet ir padeda susidoroti su emociniais sunkumais ankstyvuosiuose motinystės etapuose, kuomet neretai kyla apatija ir liūdesys.

„Didžiuojamės, kad jau atsakėme į daugiau nei 100 mamų laiškų ir suteikėme joms reikalingą emocinę paramą. Taip pat surengėme 8 šviečiamuosius renginius, kuriuose kalbėjome apie pogimdyminę melancholiją ir emocinę sveikatą, sukurdami saugią erdvę, kurioje mamos galėjo atvirai dalintis savo išgyvenimais ir patiriamais emociniais sunkumais. Be abejo, turime ir iššūkių: mūsų savanorės – pačios mamos, augina mažamečius vaikus, todėl kartais negali užtikrinti tylos skambučių metu. Dėl to laikinai neveikia mūsų telefono linija, kuri anksčiau buvo vienas pagrindinių emocinės paramos kanalų. Trūksta ir finansinės paramos, kas neretai riboja mūsų galimybes plėsti veiklą ir didinti jos žinomumą. Tai itin svarbu, nes norime, kad kuo daugiau mamų sužinotų apie mūsų teikiamą emocinę pagalbą po gimdymo“, – sakė organizacijos įkūrėja D. T. Šilė.

Anot pašnekovės, nepaisant vis dar kylančių iššūkių, „Mamos linija“ daug dėmesio ir pastangų skiria tam, kad  telefono linija ir vėl veiktų nepertraukiamai, o ilgainiui galėtų tapti dar svarbesniu emocinės paramos kanalu.

„Siekiame, kad mamos galėtų tiesiogiai bendrauti su savanorėmis ir gauti pagalbą telefonu. Be to, planuojame rengti daugiau šviečiamųjų renginių, kurie padėtų didinti visuomenės supratimą apie pogimdyminę melancholiją ir užtikrinti, kad kiekviena mama jaustųsi išgirsta bei palaikoma. Raginame prisijungti ne tik emocinės paramos savanores, bet ir savo talentais prie svarbios organizacijos misijos prisidėti norinčius žmones. Norint prisijungti, tereikia užpildyti savanorystės anketą mūsų svetainėje“, – ragino organizacijos įkūrėja.

Savanorių atsiliepimai

Lina: Nusprendžiau savanoriauti, nes pati esu dviejų vaikų mama ir turėjau labai skirtingas patirtis po gimdymų. Puikiai suprantu, kad tokia pagalba kaip „Mamos linija“ gali padėti atsidūrus sunkioje emocinėje situacijoje ir užkirsti kelią rimtesnei problemai. Prisijungiau, nes noriu skleisti informaciją apie tokią šaunią iniciatyvą. Tuo pačiu man patinka jausti prasmę savo veikloje. Kai man pačiai to reikėjo, tokios linijos nebuvo, tad dabar turiu galimybę duoti tai, ko būčiau norėjusi pati. Savanoriauti sekasi visai neblogai, veiklos netrūksta, tik kartais trūksta laiko dėl šeimos ir darbo įsipareigojimų. Man labai svarbu žinoti, kad galiu prisidėti prie kitų mamų gerovės ir stiprinti ką tik vaikelio susilaukusių mamų bendruomenę.

Evelina: Aš asmeniškai pati turėjau patirtį po sūnaus gimimo, kai labai reikėjo emocinės paramos ir palaikymo, todėl puikiai suprantu mamas ir manau, kad galiu atliepti šį poreikį. Galiu palaikyti mamas ir normalizuoti jų jausmus, nes kartais moterims atrodo, kad tik su jomis kažkas ne taip, o iš tikrųjų, remiantis statistika, žinome, kad nemažai naujų mamų patiria nerimą, liūdesį, pasimetimą ir kitų nemalonių emocijų.

Iniciatyva „Mamos linija“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekto „Inovatyvios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016