Organizacijos „Gyvastis“ prezidentė: stengiamės pakeisti visuomenės požiūrį į organų donorystę

2023-12-28

Prieš tris dešimtmečius įkurta Lietuvos asociacija „Gyvastis“ jau 10 metų organizuoja per visą Lietuvą nuvilnijančią iniciatyvą – žvakučių uždegimą organų donorams atminti. Ši iniciatyva unikali ir išskirtinė tuo, kad ją organizuoja žmonės, gyvenantys su transplantuota širdimi, inkstu, kepenimis ar laukiantys šių gyvybiškai svarbių organų transplantacijos. Organų donorams ir jų artimiesiems pagerbti skirta žvakučių jūra, liepsnojanti daugelyje miestų ir miestelių, kasmet auga – šiais metais švieselės ruseno net 54 Lietuvos miestų ir miestelių aikštėse.

Padėka už galimybę gyventi

Organizacija „Gyvastis“ vienija žmones, laukiančius organų transplantacijos ar jau gyvenančius su persodintais organais, taip pat jų artimuosius. Be kasmet vykdomos organų donorams pagerbti skirtos iniciatyvos, organizacija teikia emocinę pagalbą, konsultacijas, organizuoja konferencijas, susitikimus, stovyklas ir išvykas.

„Savo veikloje atstovaujame savo organizacijos narių interesams valdžios institucijose, teikiame pasiūlymus sveikatos apsaugos ir socialinės politikos klausimais, skleidžiame organų donorystės idėjas visuomenėje. Vienas iš didžiausių mus visus jungiančių dalykų – tai milžiniška pagarba ir padėka organų donorams bei jų artimiesiems. Su persodintu organu gyvenantys žmonės kiekvieną dieną pagalvoja apie savo donorą, dėkoja jam. Į žvakučių renginį organų donorams pagerbti ateina ir donorų artimieji, padeda uždegtą žvakelę ir nedrąsiai dairosi į čia susirinkusius žmones. Jie akimis ieško, gal čia yra bent vienas žmogus, kuriam atiteko jo artimojo organas. Donorų artimieji, pabendravę su žmonėmis, gyvenančiais su donorų organais, ir pamatę šių žmonių begalinę padėką už suteiktą antrą šansą gyventi, už vertinamą kiekvieną gyvenimo akimirką, nusiramina, supranta, kad pasielgė teisingai“, – sakė organizacijos „Gyvastis“ prezidentė Aušra Degutytė.

Pasak pašnekovės, dėl Lietuvoje galiojančio konfidencialumo įstatymo žmonės, gavę donoro organą, neturi galimybės sužinoti, kas yra jo donoras ar susitikti su jo artimaisiais ir taip išreikšti padėką, todėl kilo idėja šį didelį dėkingumą išreikšti visiems kartu.

„Šiemet jau dešimtieji metai, kai degame žvakutes, o prie mūsų iniciatyvos prisijungia vis daugiau miestų. Nuo transplantacijos istorijos Lietuvoje pradžios 1970 metais donorais tapo 2005 žmonės. Vilniuje, Katedros aikštėje, tiek žvakelių ir uždegame. Tamsoje plazdančios žvakelių liepsnelės ir jas kurstantys žmonės, gavę antrą šansą gyventi ir širdyje nešiojantys begalinį dėkingumą ir meilę, neleidžia jų didžiulei dovanai nugrimzti į užmarštį“, – sakė organizacijos prezidentė.

Skatina susimąstyti apie donorystės svarbą

 

Pasak A. Degutytės, Lietuvoje organų donorystė vis dar nepatogi tema, savotiškas tabu, o atsitikus skaudžiai nelaimei, žmonės nežino, ką apie tai galvojo jų artimieji, tad priimti sprendimus būna be galo sunku.

 

„Organizuodami viešus renginius, daug kalbėdami su praeiviais ir žiniasklaida, skatiname žmones pradėti šį nejaukų pokalbį. Džiaugiamės, kad vykdydami šią iniciatyvą kiekvienais metais pritraukiame naujų žmonių, kuriems organų donorystė yra svarbi. Daugelis jų, prie žvakučių pabendravę su žmonėmis, gyvenančiais su donorų organais, priima sprendimą po mirties padovanoti savo organus donorystei, kad jų išėjimas įgautų prasmės ir suteiktų šansą gyventi kitiems. Po truputį, mažais žingsneliais, organų donorystė darosi vis priimtinesnė Lietuvoje. Nors ir labai iš lėto, bet donorų ir jų išgelbėtų gyvybių skaičius auga“, – sakė organizacijos „Gyvastis“ prezidentė A. Degutytė.

Viena iš renginio organizatorių, vilnietė Elona Rutkauskienė, jau keturiolika metų gyvenanti su persodintu inkstu, šia padėkos akcija siekia padėkoti už suteiktą antrą šansą gyventi ir taip įkvėpti kitus susimąstyti apie donorystės svarbą.

„Jau keturiolikti metai gyvenu visavertį gyvenimą, nes gavau donoro inkstą. Mano dukrytės neliko našlaitėmis. Per šiuos metus baigė mokyklas, gavo išsilavinimą, ištekėjo. Ir net su anūkėmis susipažinau. Mylime vieni kitus. Esu laiminga ir džiaugiuosi gyvenimu, semiu gėrį rieškučiomis. Esu dėkinga donoro artimiesiems, kurie sunkioje valandoje pagalvojo apie kitus. Lenkiu galvą prieš juos ir iš širdies dėkoju. Viešiname šį renginį, kad ši žinia pasiektų donorų artimųjų širdis, kad jie žinotų, kokie mes dėkingi už suteiktą gyvenimą. Su jautrumu prisimenu – kartą atėjo močiutė su anūkėle, nes mergytės mama tapo donore, o močiutė norėjo paaiškinti anūkei, kad egzistuoja gyvenimo tęstinumas, kad kažkuris iš mūsų toliau gyvena jos mamos dėka.“

 

Prisideda ir savanoriai

Prisijungti prie organizacijos „Gyvastis“ vykdomų veiklų ir dalyvauti žvakelių uždegimo akcijoje gali visi norintys. Visa informacija, kur vyksta žvakučių organų donorams pagerbti renginys, skelbiama asociacijos „Gyvastis“ „Facebook“ paskyroje arba puslapyje www.donoras.lt.

 

Savanorių atsiliepimai:

 

Daiva Benedikienė, gyvenanti po kepenų transplantacijos: „Miesto centre uždegant žvakutes man labai norisi parodyti dėkingumą donorams ir jų artimiesiems, nes kitaip nelabai turime progą jį išreikšti. Negalime apkabinti donorų artimųjų, negalime su jais pasikalbėti, negalime jiems pasakyti į akis, kad jie yra mūsų angelai sargai. Žvakelės rusenimas man reiškia buvimą kartu, pokalbį su savo donoru. Juk žvakės uždegamos ir išeinant iš šio gyvenimo. Visą laiką labai norisi ateiti į šį renginį ir parodyti Lietuvos žmonėms, kokios pagarbos ir dėmesio verti donorai. Nesinori, kad šis renginys būtų slaptas ar skirtas tik mažai grupelei žmonių, norisi šaukti visam pasauliui apie donorų didvyriškumą.“

Stanislovas Boguckis, šiuo metu laukiantis kepenų transplantacijos: „Žvakučių renginys yra padėka tiems, kurie paaukoja savo organus, taip pat jų giminėms, kurie nepabūgo šio žingsnio. Noras parodyti, papasakoti žmonėms, kad daugiau žinotų ir nebijotų, koks kilnus, šventas organų donorų poelgis. Juk niekas nuo to negali būti apsaugotas.“

Jolita Stojanova, turinti artimą žmogų recipientų sąraše: „Bendraujame su šia organizacija nuo tada, kai sužinojome, kad artimajam reikės inksto transplantacijos. Tad natūralu, kad įsitraukiame su visa šeima į organizuojamas veiklas. Atvirai kalbant, savo dalyvavimo neįvardinčiau kaip savanorystės. Man čia smagu, matau šios ir kitų akcijų prasmę. Dalyvaudama, pasisemiu jėgų, žinių, gaunu patarimų, palaikymą, o svarbiausia prisidedu prie donorystės žinios skleidimo.“

Danielius Stojanov, moksleivis: „Kai turiu galimybę, visada dalyvauju šioje iniciatyvoje. Manau, kad organizacijos veikla yra prasminga ir reikšminga tiek jos nariams, tiek visuomenei. Aš noriu būti jos dalimi, noriu būti naudingas.“

Iniciatyva „Organų donorų pagerbimas ir padėka jų artimiesiems už padovanotą gyvenimą“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienais iš laureatų „Teisingos Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016