Natkiškių kaimo bendruomenė: kartu vykdydami prasmingas veiklas, mes augame ir stiprėjame

2024-12-12

Pagėgių savivaldybėje Natkiškių kaime įsikūrusi aktyvi bendruomenė aplinkinius žavi ne tik savo idėjomis, kūrybiškumu, projektine veikla, bet ir užsibrėžtu tikslu išsaugoti šviesų natkiškietės felčerės Zosės Petraitienės atminimą, kuri tragiškai žuvo per šaltį ir pūgą vykdama pas gimdyvę.

Aktyvių bendruomenės narių dėka 1994 m. Natkiškių pagrindinei mokyklai suteiktas garbingas Zosės Petraitienės vardas, o kiek vėliau prie mokyklos atidengtas ir žuvusiai medikei skirtas stogastulpis. Aktyvūs natkiškiečiai tvarko ir prižiūri moters žuvimo vietą, palaiko ryšį su jos artimaisiais, kiekvieną pavasarį organizuoja žygį į žūties vietą, o rudenį – 3000 m respublikinį bėgimą.

Su Natkiškių kaimo bendruomenės pirmininke Ramute Valančiene kalbėjomės apie atminimo išsaugojimo svarbą, bendruomenės sutelktumą ir natkiškiečių vykdomas veiklas.

Tragedija pasibaigusi pūga

Istorija, sukrėtusi ne tik vietinę bendruomenę, bet ir visą šalį, įvyko 1982 metų sausio 6 dieną, kuomet pas gimdyvę į atokų vienkiemį pėsčiomis per ledinį šaltį ir pūgą skubėjusi 53 metų felčerė paklydo ir mirtinai sušalo pusnyje. Vėtra tąkart kaime nudraskė kelių namų stogus, nuplėšė laidus nuo stulpų, dingo elektra, po to – ir telefono ryšys. Kai po 24 paras trukusios paieškos felčerės kūnas buvo aptiktas netoli vienkiemio, jos sustingusi ranka vis dar tvirtai laikė vaistų lagaminėlį.

„Nors Zosės Petraitienės netekome prieš 42-ejus metus, bet kasmet, minint jos gimimo dieną, nejučia vėl atsiverčiame medikės gyvenimo dienoraštį. Vartome jo puslapius, ieškome užfiksuotų akimirkų, bylojančių apie drąsią, nuoširdžią, visad linksmą, atsidavusią savo pašaukimui, šeimai ir kiekvienam sutiktam žmogui moterį. Jos žygdarbis jau tapo gyva legenda, keliaujančia iš lūpų į lūpas“, – sakė bendruomenės pirmininkė R. Valančienė.

Pasak pašnekovės, žmonių širdyse ir prisiminimuose ši istorija vis dar gyva, o didvyriškai pasielgusios medikės atminimas, jos skleista išmintis ir dvasinės vertybės turi būti perduodamos ir ateities kartoms.

„Pažvelgti į akis, atleisti, priglausti, pamiršti nuoskaudas, nekaltinti, tiesiog būti šalia, jausti širdimi…“ –  taip gyveno ir mokė kitus gyventi felčerė Zosė Petraitienė, taip siekia gyventi ir įprasminti savo veiklą mūsų – Natkiškių kaimo – bendruomenė“, – dalinosi R. Valančienė.

Daugybė bendruomenės veiklų

Pirmininkės teigimu, 86 seniūnijos gyventojus šiuo metu vienijančiai Natkiškių kaimo bendruomenei veiklų tikrai nestinga – aktyvūs natkiškiečiai rūpinasi kaimo gerbūvio, kultūrinio gyvenimo puoselėjimu, organizuoja įvairias santykio su kaimo žmonėmis kūrimo ir palaikymo veiklas.

„Kadangi prieš keletą metų buvo uždaryta Natkiškių Zosės Petraitienės pagrindinė mokykla, norėjosi, kad vaikai neatitrūktų nuo kaimo, taip buvo įsteigtas vaikų dienos centras. Bendruomenė prisideda ir prie Natkiškių kaimo viešųjų erdvių puoselėjimo: įrengta treniruoklių ir vaikų žaidimo aikštelė, nupirkta gėlių vazonų. Prisidedame prie prasmingo laisvalaikio praleidimo bei žinių plėtimo. Čia vyksta įvairūs renginiai, mokymai, treniruotės, edukacijos, kelionės. Visų net neišvardinsi. Visuomet stengiamės į veiklas įtraukti kuo daugiau vietos gyventojų“, – sakė R. Valančienė.

Pasak pašnekovės, bendruomeninė veikla žmonėms leidžia ne tik spręsti praktines problemas, bet ir ugdyti pilietinį atsakingumą, solidarumą, suteikia galimybę kurti teigiamą pokytį.

„Mūsų bendrystė leidžia kurti ir palaikyti tvirtus ryšius tarp žmonių, skatinti tarpusavio bendradarbiavimą ir siekti bendrų tikslų. Matau, kaip bendruomenė auga, tobulėja ir tampa atsakingesnė, todėl ši veikla man yra ne tik iššūkis, bet ir asmeninė atsakomybė, suteikianti prasmę ir džiaugsmą. Bendruomeninė veikla padeda kurti saugią ir palaikančią aplinką, kurioje kiekvienas yra svarbus, gerbiamas ir vertinamas. Be to, visa tai skatina asmeninį augimą – bendruomenės nariai įgyja skirtingų įgūdžių, prisideda prie teigiamų pokyčių kūrimo savo aplinkoje. Vienas tokių pavyzdžių – kai praeitų metų rugsėjo mėnesį kaime kilo gaisras ir sudegė gyvenamasis namas, nieko nelaukę organizavome akciją, kaime rinkome pinigus, kad galėtume prisidėti. Stengėmės palaikyti ne tik morališkai, bet ir materialiai“, – sakė R. Valančienė.

 

Pašnekovė atvira – noras kurti teigiamus, žmonių gyvenimą keičiančius pokyčius įkvepia labiausiai ir skatina nesustoti imtis vis naujų bendruomenę telkiančių veiklų.

 

„Labiausiai įkvepia noras daryti pokytį ir taip prisidėti prie bendros gerovės. Puikus to pavyzdys­ – mūsų savanoris, šviesuolis Vincas Sudeikis, konkurso „Mūsų bendruomenės savanoris 2023“ nominantas. Vincas  visą gyvenimą siekia išsaugoti žmogiškąsias vertybes, puoselėja  krašto kultūrą, savanorystę, nuolat prisideda prie bendruomenės narių gerbūvio kūrimo, o jo veikla tikrai daro žmonių gyvenimą prasmingesnį ir šviesesnį. 2004 m. Vincas inicijavo ir įkūrė Natkiškių kaimo bendruomenę, buvo išrinktas pirmuoju pirmininku. Sutvarkė ir nuolat prižiūri felčerės Zosės Petraitienės žuvimo vietą. Istoriko V. Almonaičio paakintas, atrado ir prikėlė „iš požemių“ neveikiančias Jonikaičių k., Pagėgių sav., esančias evangelikų liuteronų kapinaites. Maža to, įtraukęs bendruomenės narius, Vincas kaimo parkelyje įrengė suoliukus, gėlių alpinariumą, ne kartą organizavo medelių sodinimo talkas. Ieškojo lėšų ir talkino valant vietinį vandens telkinį Puidaką, rūpinosi, kad Natkiškiuose atsirastų šarvojimo patalpos. Natkiškių kaime apdegus 8 butų ūkiniam pastatui, Vincas vienas uždengė 400 kv. m stogą. Tokie žmonės ir yra tikroji Lietuvos galia“, – sakė Natkiškių kaimo pirmininkė R. Valančienė.

 

Natkiškių kaimo bendruomenė dalyvauja „Lietuvos galios“ projekto „Stiprios Lietuvos“ kategorijoje.

 

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016