Moterų bendrystės klubo „NeVienos“ įkūrėja Nora Strautnikaitė: šiam projektui jau seniai buvo laikas

2023-05-30

Emocinės paramos ir palaikymo iniciatyva „NeVienos“ – tai bendrystės klubas, skirtas sunkius išgyvenimus, vienatvę, liūdesį, skausmingas skyrybas patiriančioms moterims. Nors susikūrė tik praėjusių metų pabaigoje, klubas netruko sulaukti susidomėjimo ir, buvęs virtualia bendruomene, nuo šiol susitikimus organizuoja Vilniaus mokytojų namuose.

Pagrindinis „NeVienos“ moterų klubo veiklos principas – mentorystės programa, paremta asmeniniu ryšiu tarp mentorės ir globotinės. Mentorės tikslas – suteikti globotinei emocinę paramą, saugumo jausmą, padėti nurimti ir išbūti su visais savo jausmais ir išgyvenimais.

Su „NeVienos“ įkūrėja Nora Strautnikaite kalbėjomės apie klubo įkūrimo pradžią, savanorių paieškas ir ateities lūkesčius.

Papasakokite trumpai apie iniciatyvos pradžią. Kokia ji buvo?

Šiam projektui jau seniai buvo laikas. Kelerius metus savo galvoje kūriau moterų bendrystės klubo viziją. Žinojau, kuo jis bus naudingas moterims, kokią pagalbą teiks, kokiais principais ir kokiomis vertybėmis vadovausis. Tačiau laikas ateina tada, kada jam reikia ateiti. Na, o pati idėja apčiuopiamą pavidalą įgavo tuomet, kai gavau stiprų palaikymą ir paskatinimą iš artimos aplinkos, nes nuolat kalbėdavau apie stipriai juntamas pasekmes po karantino, apie visuomeninę atskirtį. Nuolat domėjausi statistika apie iširusias šeimas, pradėjau aktyviai stebėti įvairias moterų grupes ir buvo neįmanoma nepastebėti, kiek daug moterų gyvena nuolatinėje vienatvėje.

Paskelbus karantino pabaigą, atrodo, gyvenimas grįžo į senas vėžias. Tačiau didelė dalis žmonių jo pasekmes jaučia iki šiol. Nors, prireikus, galime kreiptis pagalbos į įvairius paramos centrus, pagalbos linijas ar net naudotis programėlėmis, kurios stebi mūsų psichologinę būseną, tai ne visuomet suteikia emocinio saugumo.

Moterų bendrystės klubas yra emocinės paramos ir palaikymo iniciatyva, skatinanti gyvą bendravimą empatiškoje aplinkoje. Stengiamės suburti moteris gyviems susitikimams, kur jos galėtų dalytis patirtimis, išgyvenimais, patarimais bei pajustų palaikymo ir bendrystės jausmą.

Su kokiais iššūkiais susiduriate?

Ko gero, sunkiausia rasti savanorišką neatlygintiną kompetentingą pagalbą. Kai emocinio palaikymo negana, žmogų reikia nukreipti į specialistus, kurie suteiktų kompetencijas atitinkančią pagalbą, tarkim, psichologinę. Be to, psichologų taip pat reikia ir ruošiant savanores mentores, kurios bendrauja su globotinėmis tam tikrą laiką, kol pagerėja emocinė būklė. Lygiai tas pats ir su alternatyviomis terapijomis. Esant moterų bendrystės klube „NeVienos“ galima gauti narės kortelę, kuri suteikia nuolaidą įvairioms terapinėms veikloms bei praktiniams užsiėmimams, todėl taip pat nuolat ieškome ir verslų, norinčių prisidėti kuriant moterų bendrystę.

Na, ir dar nemenkas iššūkis prisibelsti į miestų savivaldybes. Nors mažesni miestai noriai įsileidžia mūsų iniciatyvą, su didmiesčiais ir iššūkiai didesni.

Kokie rezultatai labiausiai džiugina?

Visada labiausiai džiugina tai, kad žmonės neabejoja šios iniciatyvos reikalingumu ir palaiko. Vos susikūrus klubui, gavome pasiūlymą gyvus kasmėnesinius susitikimus rengti Vilniaus mokytojų namuose. Toks palaikymas tik paskatino dar intensyviau imtis visų idėjų įgyvendinimo kuriant moterų bendrystę. Kaskart į susitikimus ateina vis daugiau moterų, ir be galo džiugina tai, kad jos vis sugrįžta. Vadinasi, joms gera būti moterų bendrystėje, o tai yra pagrindinis klubo tikslas. O didžiausias atlygis už pastangas organizuojant veiklą neabejotinai yra moterų šypsenos ir apsikabinimai po susitikimų.

Kaip būrėte savanorių komandą?

Mes nuolat ieškome savanorių. Pagrindinis paieškos šaltinis yra socialinio tinklo „Facebook“ moterų bendrystės klubo „NeVienos“ grupė. Ji vienija jau, ko gero, penkis tūkstančius narių ir kasdien plečiasi. Moterys noriai prie jos prisijungia, dalijasi savo išgyvenimais, patirtimis, taip pat aktyviai palaiko viena kitą. Taip atsiranda ir mentorės savanorės, tačiau teikti emocinę paramą ir pagalbą gali tik emociškai stabilus žmogus, tad būna, kad moteris pabando mentorystę ir supranta, kad tai ne jai. Savanorėms suteikiama visa informacija apie darbą su globotine, taip pat nuolatinė pagalba bet kokiais klausimais, susijusiais su individualiu atveju.

Kaip ši iniciatyva keičia moterų gyvenimus?

Kiekvienam žmogui reikia bendruomenės. Sportininkai turi savo klubus, gamtos mylėtojai buriasi į būrelius, o ką daryti žmogui, jaučiančiam vienišumą net tuomet, kai jis nėra vienas? Moterų bendrystės klubas paremtas gyvu bendravimu, tikru emociniu ryšiu ir palaikymu ne vien žodžiu, tačiau, jei reikia, ir už rankos. Gyvi kasmėnesiniai moterų susitikimai yra galimybė pasidalyti išgyvenimais, atvirai pasipasakoti apie savo jausmus ir mintis, būti išklausytai nesmerkiant ir nemoralizuojant. Tai viena iš šios iniciatyvos pusių. Būti empatiškoje, palaikančioje aplinkoje – terapija, padedanti išgyventi vienatvę.

Smagu matyti, kaip mezgasi naujos pažintys ir draugystės, kaip moterys bendrauja ir po klubo narių susitikimo. Mūsų „Facebook“ grupėje yra kiekvieno miesto pokalbių kambariai, kuriuose moterys gali ieškoti, su kuo pasivaikščioti po darbo, išgerti kavos ar susitikus tiesiog pasidalyti emocijomis. Džiugu, kad bendravimas vyksta ne tik per susitikimus.

Papasakokite plačiau apie organizacijos ateities planus.

 

Nors esame dar visai jauna organizacija, užmojai siekia bent keletą metų į priekį. Turime didelių planų! Norisi nuveikti daug prasmingų darbų, kurie padėtų moterims rasti vidinę ramybę, stiprybę ir pusiausvyrą. Tikimės, vasarą gyvi susitikimai galės persikelti į atviras lauko erdves, taip pat ketiname surengti bent keletą savaitgalio susitikimų, kurie truktų porą dienų, o juos užpildytų įvairios paskaitos, seminarai, praktikos. Labai norime sulaukti palaikymo ir kituose Lietuvos miestuose, ne tik sostinėje. Vilniuje, kaip ir kituose didmiesčiuose, yra ne viena ne pelno siekianti organizacija, pasirengusi padėti įveikti gyvenimo krizę, tad belieka pasirinkti sau priimtinesnį bendravimo būdą, virtualų ar gyvą, ir gauti emocinę paramą ir palaikymą, tačiau regionuose situacija kur kas sudėtingesnė, moterims ten ypač trūksta palaikymo, emocinės paramos ar tiesiog paprasto gyvo bendravimo empatiškoje aplinkoje, todėl jei tik miestai ir miesteliai taip pat atvirai priims mūsų iniciatyvą, sieksime įkurti moterų bendrystės klubo būrį kiekviename iš jų!

Iniciatyva „NeVienos“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Teisingos Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016