„Minam 100“ iniciatyva: nuo darnaus judumo iki jaunimo užimtumo ir išsaugotų santykių
Jau aštuonerius metus kiekvieną rugsėjį šimtai moterų Lietuvoje sėda ant dviračių ir kartu mina 100 km atstumą. Prie sportą, sveikatą ir darnų judumą vienijančios iniciatyvos kasmet prisijungia vis daugiau dalyvių, o aktyviai vykdoma labdaringa veikla populiarina dviračius ne tik tarp moterų, bet ir tarp šalies jaunimo. Apie iniciatyvos ištakas, augimą, pasiekimus ir tikslus kalbėjomės su „Minam 100“ pradininke Vita Vitkute-Degutiene bei organizacijos direktore Loreta Šlėguviene.
Papasakokite trumpai apie savo veiklą, kaip kilo mintis pradėti?
Vita: „Minam 100“ iniciatyva gimė prieš aštuonerius metus iš meilės dviračiui – norėjosi suburti moterų, minančių dviračius, bendruomenę, kurios Lietuvoje buvau pasigedusi. Važinėdama dviračiu Ispanijoje pastebėjau, kad ten, priešingai nei mūsų šalyje, yra daugybė dviračius minančių moterų, net ir itin garbaus amžiaus. Įkvėpta mano artimų draugių – dviratininkės Modestos Vžesniauskaitės ir žurnalistės, knygų autorės Jurgos Baltrukonytės – savo socialiniuose tinkluose parašiau žinutę su kvietimu kartu minti dviračius, treniruotis ir pamačiau, kiek daug moterų atsiliepė, jausdamos poreikį kartu prasmingai praleisti laiką. Tuomet ir gimė mintis prisijungti prie tarptautinės iniciatyvos, kurios metu moterys įvairiuose pasaulio miestuose – nuo Europos sostinių iki JAV ar Australijos didmiesčių kartu įveikia 100 km nuotolį dviračiais. Po pirmojo „Minam 100“ važiavimo sekė kiti, iniciatyva išaugo ir tapo svarbia Lietuvos dviračių populiarinimo dalimi. Siekiame, kad kiekvienas, nepriklausomai nuo amžiaus, fizinio pajėgumo ar socialinio statuso, su malonumu galėtų minti dviratį.
Kokias problemas sprendžiate savo veikla?
Loreta: Turime keletą pagrindinių tikslų, kurių svarbiausias – skatinti moterų ir platesnės visuomenės fizinį aktyvumą populiarinant važinėjimą dviračiais. Todėl organizuojame reguliarias nemokamas treniruotes moterims, o kiekvieną rugsėjį rengiame bendruomeninį 100 km važiavimą, edukuojame apie saugų važiavimą grupėse keliais ir t. t. Taigi, prisidedame tiek prie visuomenės sveikatinimo, tiek ir prie dviračio, kaip aplinkai draugiškos transporto priemonės, populiarinimo.
VšĮ „Minam 100“ taip pat užsiima ir labdaringa veikla – surinktą privačių rėmėjų paramą nukreipiame į vaikų dviračių sportą. Šiandien bendradarbiaujame su maždaug 20 vaikų dviračių mokyklų, jose įrengiame virtualias dviračių klases, dovanojame sportinius dviračius, aprangą ir kitą sporto inventorių.
Galiausiai, vienydami didelę dviratininkų bendruomenę, siekiame prisidėti ir prie dviračių infrastruktūros gerinimo bei saugumo keliuose. Pernai, bendradarbiaudami su Vilniaus savivaldybe, pastatėme pirmuosius Lietuvos istorijoje kelio ženklus, rekomenduojančius lenkti dviračius ne mažesniu nei 1,5 m atstumu. Taip pat inicijavome peticiją, kuria siekiama šį informacinį stendą įteisinti nacionaliniu mastu.
Kodėl ši veikla jums svarbi?
Vita: Nors iš 150 pasaulio šalių užimame 34 vietą pagal laimės indeksą, Lietuvos gyventojų sveikata yra viena prasčiausių Europoje, gyvename trumpiausiai, o kas penktas vaikas turi antsvorio. Gal didmiesčiuose ir atrodo, jog daug kas sportuoja, bet nuvykus į regionus vaizdas pasikeičia. Todėl turime raginti ir sudaryti progų bei galimybių gyventojams sportuoti, skatinti jų fizinį aktyvumą. Norisi, kad kuo daugiau dėmesio skirtume visuomenės sveikatinimui.
Sportuojantys vaikai užauga fiziškai ir psichologiškai stiprūs. Dirbame jau su keliasdešimt vaikų – gražu žiūrėti, kokie tai motyvuoti, protingi vaikai, suinteresuoti egzaminus išlaikyti šimtukais. Juk tai – mūsų šalies ateitis, tad turime investuoti į jaunąją kartą.
Kuo ši veikla svarbi bendruomenei, moterims?
Loreta: Per 8 metus subūrėme tikrai didelę moterų bendruomenę. Jeigu pirmajame važiavime su mumis mynė apie 50 moterų, šiemet jų susibūrė per 300. O kur dar visa palaikymo komanda, šeimų nariai, draugai, kurie irgi užsikrečia dviračių sportu. Aš taip pat iš pradžių į „Minam 100“ atėjau viena, tačiau ilgainiui į „dviratizmą“ įsitraukė ir mano vyras bei vaikai. Todėl šiandien dviračiais keliaujame kartu, bendraujame, ir šie bendri interesai mus jungia kaip šeimą.
Vita: Iš tiesų mes matome savotišką sniego gniūžtės efektą. Turime moterų, kurios prisijungė prie „Minam 100“ ir galiausiai įtraukė ir savo vyrus. Taip pat į mus kreipiasi ir vyrai, kurie jau gerai mina, jie prašo, kad padėtume įkalbinti jų žmonas, drauges pabandyti minti kartu. Tad per aštuonerius metus jau turim daug minančių porų ir šeimų.
Kokiais rezultatais labiausiai džiaugiatės?
Loreta: Labai džiaugiamės augančia bendruomene ir iniciatyvos plėtra į kitus miestus. Atsiradus „Minam 100“ ambasadorėms, treniruotės jau organizuojamos ne tik Vilniuje, bet ir Ignalinoje, Kaune, o kitąmet numatomos ir Klaipėdoje.
Kaip labai svarbią funkciją vertiname ir mūsų labdaringą veiklą, skiriamą paramą vaikų dviračių sporto skatinimui. Per visą veiklos laikotarpį surinkome ir paskirstėme daugiau kaip 200 tūkst. eurų – už šias lėšas vaikams įrengtos virtualios dviračių klasės, padovanota įvairios įrangos ir aprangų.
Investicija į jaunąją kartą jau duoda ir nacionalinės reikšmės rezultatų. Vienas iš mūsų remiamos dviračių mokyklos auklėtinių – Justinas Pavlovas jau yra daugkartinis vaikų, jaunučių ir jaunių MTB XCO Lietuvos čempionas. Dar vienas perspektyvus auklėtinis – Nikolas Klimavičius, 2024 m. Lietuvos ir Baltijos šalių čempionas, Vokietijoje 2024 m. Europos UEC treko čempionate užėmė aštuntą vietą. Pasiekimų turi ir remiamos merginos – sidabro medalius Lietuvos čempionate 2024 m. pelnė Miglė Daneikaitė ir Mantė Bidvaitė.
Su kokiais iššūkiais susiduriate?
Loreta: Nors dviračių sportas formaliai yra tarp 10 prioritetinių sporto šakų, vis tik tinkamo dėmesio infrastruktūrai dar trūksta. Pavyzdžiui, renovuojant Molėtų plentą tikrai galėjo būti daugiau pagalvota apie jo pritaikymą dviratininkams, nes dabar kelkraščiai yra tiesiog per siauri ir pavojingi.
Plėtodami infrastruktūrą galime pasimokyti iš tokių dviračių šalių kaip Olandija, Danija. Tinkamai išplėtota infrastruktūra čia paskatino daug žmonių kelionėms rinktis dviračius, o tai yra labai naudinga aplinkai, mažėja tarša. Progresą matome ir Vilniuje – infrastruktūros plėtra prisidėjo prie to, kad pernai minančių dviračius gyventojų skaičius išaugo 4,5 procento. Tad turime greičiau priimti sprendimus ir pagal galimybes maksimaliai plėsti infrastruktūrą.
Žinoma, svarbiu iššūkiu lieka ir gyventojų sąmoningumo didinimas – kaip pakelti žmones nuo sofų, paskatinti judėti. Jeigu Vilniuje sporto salės yra perpildytos, tai regionuose, net ir turint puikiausius sporto objektus, nesurenkama pakankamai vaikų.
Ar bendradarbiaujate su kitomis organizacijomis? Kokias būdais?
Loreta: Didelių darbų vienas nenuveiksi, tad mūsų veikloje bendradarbiavimas – neišvengiamas. Esame nepaprastai dėkingi Lietuvos šaulių sąjungai – jų savanoriai medikai dirba „Minam 100“ renginių metu, kartu rengiame pirmosios pagalbos mokymus.
Intensyviai bendradarbiaujame su dviračių sporto mokyklomis bei beveik 20 savivaldybių. Galiausiai, esame Lietuvos dviračių sporto federacijos nariai, o 2024-aisiais prisijungėme prie Europos kelių saugos chartijos – didžiausios pilietinės platformos kelių eismo saugos srityje, kurios tikslas – skatinti dviračių kultūrą ir mažinti žūčių skaičių keliuose.
Gal galite pasidalinti geraisiais pavyzdžiais, kaip jūsų veikla keičia žmonių gyvenimus?
Vita: Turime daug pozityvių istorijų mūsų bendruomenėje, kaip mūsų treniruotės ir bendri važiavimai padėjo moterims pakeisti gyvenimą, išgelbėti santuoką. Mat jie prisideda ne tik prie fizinės, bet ir prie emocinės sveikatos. Ne viena moteris, pradėjusi minti dviratį, išsprendė asmenines problemas, įgavo pasitikėjimo savimi, tapo laimingesnė, nes fizinis krūvis ir važiavimas dviračiu pravėdina galvą, mažina stresą ir išskiria endorfinus – laimės hormonus.
Loreta: Man vienas įsimintiniausių momentų buvo prieš keletą metų, kai po 100 km važiavimo dviračiu išgirdau vieną vyrą, telefonu giriantį savo žmoną, numynusią šimtą kilometrų. Tame pokalbyje girdėjau ir nuostabą, ir pasididžiavimą savo žmona.
Kas Jus labiausiai motyvuoja tęsti projektą?
Loreta: Labiausiai motyvuoja matoma prasmė, auganti mūsų bendruomenė ir jos pozityvumas. „Strava“ platformoje „Minam 100“ vienija beveik 2 tūkstančius dviratininkų, o socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Instagram“ turime per 3 tūkstančius aktyvių sekėjų, kurie ir patys, ir per grupes nuolat inicijuoja įvairius pasivažinėjimus. Motyvuoja ir tai, kad populiarindami dviratį mes propaguojame žalią, tvarią ateitį, link kurios eina Europos Sąjunga ir visas pasaulis.
Vita: Mane itin žavi mūsų bendruomenės pozityvumas, gerumo energija – visi atrodo kaip ant sparnų, draugiški ir palaikantys vienas kitą. Viena prie mūsų iniciatyvos prisijungusi moteris papasakojo, kad daug metų žaidė tenisą, tačiau vis patirdavo emocinį stresą dėl šioje sporto šakoje propaguojamo varžymosi. O mūsų dviračių važiavimuose ji jaučiasi visiškai kitaip, čia nėra tarpusavio varžymosi, bendruomenė labai pozityvi, o tai ir motyvuoja skirti laisvalaikį šiam užsiėmimui.
Kokios veiklos nusimato ateityje?
Vita: Mūsų siekis – kad dviračių sportas taptų toks populiarus, kaip krepšinis. Jau turime pirmą mokyklą – Šiaurės licėjų, kuris turi dviračių klasę. Taip pat labai norėtume kurti dviračių sporto bazes vaikams, kad jos taptų traukos centru, užtikrintų jaunimo užimtumą ir turėtų tiek patogias sąlygas, tiek ir reikalingo inventoriaus bei aprangų. Tikime, kad VšĮ „Minam 100“ jau užaugo ir geba daryti didesnius projektus, apjungti iniciatyvas per kelis miestus.
Kaip prisijungti prie projekto?
Loreta: Labai paprasta – tereikia susisiekti su mumis per socialinius tinklus ar el. paštu info@minam100.lt ir užpildyti savanorio anketą. Veiklą organizuojame darbo grupių principu: vieni pasirenka dirbti su aprangomis, kiti – su mokyklomis, treti – padeda administruoti ir t. t.
Vita: Man didžiausia „Minam 100“ vertybė yra mūsų komanda. Esu įkvėpta matydama, kad žmonės, užimantys įvairias pareigas, skiria laiką šiai savanoriškai veiklai. Visi dirbame neatlygintinai ir jau tapome stipriu branduoliu. Jeigu mylite dviračius – prisijunkite prie mūsų.
Iniciatyva „Minam 100“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekto „Žalios Lietuvos“ kategorijoje.