„Menų skalbykla“ – šiuolaikinio meno sklaida kaime
Naujuosiuose Valkininkuose įkurta „Menų skalbykla“ – buvusios vaikų ligoninės skalbyklos pastatas. 2018 m. jį įsigijęs Naujųjų Valkininkų bendruomenės pirmininkas Vytautas Česnys pats atrestauravo ir dabar organizuoja meno parodas, plenerus, sulaukia menininkų iš įvairiausių Lietuvos kampelių.
„Mūsų gyvenvietėje nevyksta pakankamai kultūrinių renginių, kurie vietos žmones supažindintų su profesionaliu menu. Siekiame prisidėti prie to, kad Lietuvos regionų gyventojai galėtų susipažinti su įvairių šiuolaikinių menininkų darbais ir taip dalyvauti kultūroje“, – sakė „Menų skalbyklos“ įkūrėjas, bendruomenės pirmininkas V. Česnys.
Pastatą prikėlė naujam gyvenimui
Anot pašnekovo, viskas prasidėjo nuo niekam nebereikalingos, sovietmečiu statytos buvusios vaikų ligoninės „Pušelė“ skalbyklos, kurią norėjosi prikelti naujam gyvenimui, o pastatą sutvarkius, šia erdve pasidalinti su gyvenvietės žmonėmis ir kitais lankytojais.
„2013-aisiais, išėjęs į pensiją, iš Vilniaus grįžau gyventi į gimtuosius Naujuosius Valkininkus ir iškart prisijungiau prie vietinės bendruomenės veiklos. Po 5-erių metų, 2018-aisiais, pastebėjau, kad mūsų gyvenvietėje aukciono būdu rajono savivaldybė parduoda seną, daugelį metų apleistą, beveik griūvančią skalbyklą. Nusprendžiau pastatą įsigyti ir sutvarkyti“, – pasakojo V. Česnys.
Pasak pašnekovo, idėja niekam nebereikalingame pastate vykdyti kultūrinę veiklą atėjo savaime – nors kultūrinių renginių Naujuosiuose Valkininkuose trūksta, geranoriškų menininkų, norinčių savo kūriniais dalintis su regionų žmonėmis, vis atsiranda.
„Vykstančias parodas daugiausia organizuoju pats, tačiau prie jų savanoriškai prisideda ir bendruomenės atstovai. Visos iki šiol vykusios parodos buvo nemokamos – sąmoningai to siekiame tam, kad vietiniai gyventojai galėtų ateiti, pabendrauti, susipažinti su žinomų ir mažiau žinomų menininkų darbais. Didelė Naujųjų Valkininkų gyventojų dalis yra vyresnio amžiaus žmonės, kurie neturi galimybių vykti į kultūrinius renginius miestuose, todėl tai, kad jų miestelyje, kuriame gyvena vos per 400 žmonių, vyksta nuolatinis meninis veiksmas, ypač vertinga ir reikalinga“, – sakė V. Česnys.
Savo darbus eksponuoja profesionalūs menininkai
„Menų skalbyklos“ gyvavimo metu įvykdyta per vienuolika parodų, tarp kurių pavasarį eksponuota 15 Lietuvos dailininkų sąjungai priklausančių dailininkų tapybos paroda, bendras Laimos Matuzonytės ir Pauliaus Šliaupos projektas „Fonai ir žaidėjai“, pati naujausia, visą spalio mėnesį veiksianti dalininko Ramučio Tervydžio tapybos darbų ekspozicija. Įvykusias parodas eksponuoja ir kitų rajono kaimų kultūros centrai, jas mielai lanko moksleiviai ir jaunimas.
„Be galo džiaugiuosi visomis suorganizuotomis parodomis ir kitais renginiais. Kaimo žmonės dar nėra labai pratę juose lankytis, kadangi tokių renginių tiesiog nebūdavo, nėra įpročių. Bet tai keičiasi – pastebiu, kad ateina vis daugiau žmonių, jie drąsiai ir noriai domisi atvykstančiais menininkais ir jų darbais. Tai ir yra pokytis, kuris įneš teigiamos įtakos į jų gyvenimus. Juk be galo svarbu, kad ir rajono žmonės galėtų patirti profesionalų meną ir kultūrą“, – džiaugėsi „Menų skalbyklos“ įkūrėjas.
Iniciatyva „Menų skalbykla“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Inovatyvios Lietuvos“ kategorijoje.