Mainų platformos įkūrėja Aušra Sevrukė: noriu, kad mano vaikai gyventų gražioje, švarioje ir tvarioje Lietuvoje
Gyvenimą be atliekų (angl. zero waste) ir nuolatinio vartojimo pamažu atranda vis daugiau Lietuvos gyventojų. Siekis kuo mažiau pirkti ir ilgiau naudoti jau pagamintus daiktus, vaiko priežiūros atostogose tuo metu buvusią Aušrą Sevrukę paskatino įkurti „Facebook“ grupę „Zero waste mainai“, šiuo metu vienijančią daugiau nei 44 tūkstančius narių.
Grupėje žmonės mainosi pačiais įvairiausiais daiktais: vaikų žaislais, drabužiais, baldais, nepatikusiomis dovanomis, o kai kurie – savo rankų gaminiais ar ekologiškomis sodo gėrybėmis. Pasak pašnekovės, grupėje neretai kyla idėjų, kaip nurašytus ir niekam nebereikalingus daiktus prikelti naujam gyvenimui arba kam juos tikslingai padovanoti.
Pradžioje – vos 20 aktyvių narių
„Kai sukūriau grupę, vykdavo vos keli mainai per savaitę, o ir pačią platformą vienijo apie 20 žmonių, kurie buvo mano draugai. Laikui bėgant viskas pasikeitė ir šiuo metu turime daugiau nei 44 tūkstančius grupės narių. Tokie skaičiai tik dar kartą įrodo, kad žmonės sąmoningėja, galvoja apie savo aplinką, kurią nori matyti tvarkingą ir švarią“, – apie iniciatyvos pradžią pasakojo „Zero waste mainai“ įkūrėja A. Sevrukė.
Pasak pašnekovės, šiuo metu grupėje verda gyvenimas ir prie platformos jungiasi vis daugiau žmonių, kurie stengiasi daiktus prikelti naujam gyvenimui, juos išsaugoti. „Mūsų noras vis pirkti, pirkti ir dar kartą pirkti neleidžia susimąstyti apie šio reiškinio tamsiąją pusę, pradedant aplinkos tarša ir baigiant nesuyrančiais daiktais, kurie dažniausiai yra geri ir tinkami naudoti. Šiuo projektu norėjau pradėti nuo savęs ir po truputėlį keisti aplinką, kurioje gyvenu, kad aplink būtų mažiau šiukšlių, o mano artimieji taptų sąmoningesni. Džiaugiuosi, kad ši veikla yra užkrečiama ir vis daugiau žmonių jungiasi į mūsų gretas“, – teigė platformos įkūrėja.
Vienai striukei – šeši skirtingi savininkai
Pašnekovė pasakojo, kad visiems grupės nariams rūpi planetos ateitis ir didžiulis išmetamų daiktų kiekis, – juk vaikiški žaislai, drabužiai, namų apyvokos reikmenys ar baldai gali puikiai pasitarnauti kito grupės nario namuose.
A. Sevrukė patikino, kad ir pati neretai naudojasi grupės paslaugomis ir sėkmingai tarpusavyje mainosi įvairiais daiktais. „Šios grupės pagalba esu atradusi puikių dalykų ne tik sau, bet ir vaikams. Žaislų nuolat nepripirksi, nes jie mažiesiems greitai atsibosta. Mano mergaitės jau turi savo charakterį, pomėgių, tad savaime atsiranda ir žaisliukų, knygelių, kurios nebedomina, jos pačios viską peržiūri ir paprašo išsimainyti. Paskutinis mūsų laimikis – dėlionės, kurias dukros išmainė į lėlytes“, – pasakojo A. Sevrukė.
Anot grupės įkūrėjos, labiausiai įsiminęs dalykas – vaikiška striukė, kuri, nešiota skirtingų šeimų vaikų, dabar skaičiuoja jau šeštą savininką. „Kai matau, kad paprasčiausia striukelė gali taip ilgai tarnauti, kyla klausimas, kodėl mes daiktus tiesiog išmetame? Manau, mums visiems reikėtų dar kartą peržiūrėti savo kambarius ir spintas, kuriose atrasime pamirštų, geros kokybės daiktų ir juos galėsime išmainyti ir taip dar kartą panaudoti“, – sakė pašnekovė.
Platforma „Zero waste mainai“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienais iš laureatų „Žalios Lietuvos“ kategorijoje.