Lietuvos Raudonojo Kryžiaus „Šiltų apsilankymų“ programos vadovė: čia užsimezgusių draugysčių svarba yra neišmatuojama

2024-09-13

Lietuvoje nuolat augant vyresnio amžiaus žmonių skaičiui ir aštrėjant vienatvės problemai, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus programos „Šilti apsilankymai“ savanoriai stengiasi atliepti senjorų fizinės bei emocinės sveikatos poreikius, edukuoti aktualiomis sveikos gyvensenos, ekologijos, mitybos temomis.

Savo veiklą nuo 2018-ųjų vykdančios „Šiltų apsilankymų“ programos savanoriai šiuo metu reguliariai rūpinasi daugiau kaip 1500 vyresnio amžiaus asmenų, juos lanko namuose, globos įstaigose ar bendruomenėse. Savanoriai ne tik padeda senjorams kasdienėse veiklose, , bet ir skatina juos įsitraukti į bendruomeninį gyvenimą, įgauti naujų kasdienybę palengvinančių įgūdžių, atrasti vyresnių žmonių savanorystę.

Svarbiausia – parodytas dėmesys ir bendravimas

Pasak „Šiltų apsilankymų“ programos vadovės Paulinos Steponavičiūtės, projektas skirtas vienišiems, daugiausia vyresnio amžiaus žmonėms, dėl sveikatos ir kitokių kliūčių retai išeinantiems iš savo namų, neturintiems artimų žmonių rato.

„Vienišumo problema Lietuvoje yra tapusi masiniu reiškiniu. Vyresnių kaip 65 metų amžiaus vienišų žmonių Lietuvoje yra daugiau kaip pusė milijono ir kasmet vis daugėja. Norėdami spręsti šią problemą, sukūrėme „Šiltų apsilankymų“ programą. Senjorus nuolatos lanko Raudonojo Kryžiaus savanoriai, jie kartu veikia kasdienius dalykus, tampa draugais. Tikime, kad tik reguliarus ryšys gali įveikti vienišumą“, – sakė P. Steponavičiūtė.

Pašnekovė atvira – vienišumą išgyvenantys žmonės daug dažniau suserga depresija, jaučiasi nereikalingi, neįdomūs, užmiršti, todėl reguliarūs Raudonojo Kryžiaus savanorių vizitai pas vienišus senjorus neabejotinai gerina jų emocinę savijautą.

„Kai kurie senjorai neišeina iš namų ištisus metus. Vyresnio amžiaus žmonėms itin svarbus bendravimas, šiltas žodis, išklausymas, todėl savanoriai tampa naujais jų draugais. Jaučiame prasmę skatindami visuomenę pasirūpinti vieni kitais, nelikti abejingus, kai kiti žmonės jų bendruomenėje išgyvena krizę. Per bendruomenių įtraukimą skatiname pasirengimą bei atsparumą. Šios programos dėka senjorai jaučiasi savarankiškesni, gali kurti pagalbos tinklą aplink save, jaučiasi drąsesni susirasti draugų aplinkui ir nebe tokie vieniši. Kiekviena nauja senjoro ir savanorio draugystė yra tai, dėl ko mes dirbame kiekvieną dieną“, – dalinosi programos vadovė.

Jai pritaria ir Šiaulių skyriaus savanorė Gintarė, teigdama, kad „Šiltų apsilankymų“ programos veikla sprendžia ne tik vienišumo problemą, bet senjorams padeda jaustis reikalingiems, neužmirštiems. Buvimas kartu, pokalbiai ir dažnai paprastas dėmesys gerina nuotaiką ir bendrą savijautą, o lankantys senjorus savanoriai gali pastebėti sveikatos pasikeitimo ženklus ir pranešti apie tai jų šeimoms ar sveikatos priežiūros specialistams.

Pasak pašnekovių, be reguliaraus savanorių ir senjorų bendravimo, didelis dėmesys skiriamas ir pasiruošimo krizei, emocinio atsparumo, sveikatos ir sveiko amžėjimo temoms. Šiuo metu aktyviai kuriami senjorų klubai – kultūriniai taškai bendruomenėse, kur senjorai gali ne tik pamažu sukurti socialinius ryšius, bet ir išmokti svarbių gyvenimiškų įgūdžių.

Žmonių gyvenimus keičiančios draugystės

Pasak pašnekovės, būtent tarp savanorių ir senjorų užsimezgusios draugystės yra tai, kas neleidžia sustoti ir labiausiai motyvuoja, o gyvenimą keičiančios istorijos nutinka daug dažniau, nei galėtume įsivaizduoti.

„Turime įkvepiančių istorijų, pavyzdžiui, Vytautas, kuris nors ir sunkiai mato, kiekvieną savaitgalį eina pasivaikščioti kartu su savanore. Arba Aldona, kuri neseniai neteko vyro ir jautėsi itin vieniša, iki kol sutiko mūsų savanorę Laurą, ir nuo šiol ją vadina angelu. Bronius, kuris ilgą laiką neiškėlė kojos iš senjorų globos namų, kol sutiko bendraamžį Petrą, su kuriuo nuvyko net iki Molėtų observatorijos. Eligija, kuri sunkiai vaikšto, tačiau su savanore nori nueiti iki Katedros aikštės. Dvi puikios senjorės Liucija ir Ona, kurios susidraugavo būtent savanorystės pagalba ir dabar kartu mezga, užsiiminėja rankdarbiais ir geria kavą. Zenonas, kuris, mirus žmonai, nežinojo net kaip užsirašyti pas gydytoją, o dabar visko mokosi kartu su savanore Vilija. Visos šios istorijos – tik maža dalis didelės senjorų ir savanorių bendruomenės narių, kurie rado vieni kitus ir nuo to laiko jaučiasi nebe tokie vieniši ar nereikalingi“, – džiaugėsi P. Steponavičiūtė.

Anot programos vadovės, „Šiltų apsilankymų“ veiklos visapusiškai praturtina ne tik senjorus, bet ir savanorius, kadangi padėdami kitiems jie jaučiasi naudingi ir gali prisidėti prie pozityvaus visuomenės pokyčio.

„Mūsų programos dėka savanoriai atranda prasmę, norą padėti kitiems, po to šias vertybes skleidžia savo aplinkoje. Lankydami senjorus, jie sukuria vienas stipriausių draugysčių savo gyvenime, grįstas abipuse pagarba, išmintimi ir ramybe. Organizacijoje visuomet laukiame veiklių, empatiškų ir iniciatyvių žmonių, kurie nori savo laisvą laiką paskirti senjorams. Plečiame programą ir kviečiame žmones, neabejingus Lietuvos Raudonojo Kryžiaus principams savanoriauti ir rasti savo draugą – senjorą. Visi norintys prisijungti prie programos kviečiami pildyti anketą mūsų puslapyje https://redcross.lt/ arba rašyti el. paštu paulina.s@redcross.lt“, – ragino P. Steponavičiūtė.

Savanorės Gintarės atsiliepimas: „Aš jaučiu pareigą padėti kitiems, ypač tiems, kurie dėl amžiaus ar sveikatos problemų negali savimi tinkamai pasirūpinti. Ši veikla mane ugdo kaip asmenybę – mokausi kantrybės, užuojautos ir supratimo. Ji leidžia man pasijusti geresniu žmogumi, praturtina mano gyvenimą vertingomis patirtimis ir išmintimi, kuria senjorai noriai dalijasi. Manau, kad savo veikla prisidedu prie visos visuomenės gerovės. Kai senjorai jaučiasi geriau, tai teigiamai veikia ir jų artimuosius bei bendruomenę apskritai.“

„Šiltų apsilankymų“ iniciatyva dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016