„Keliautojų namelių“ savanorių dėka apleisti pastatai virsta tvaraus turizmo stotelėmis

Iniciatyva „Keliautojų nameliai“ – bendruomeniškumo, paramos ir tvarumo principais grįstas namelių tinklas Lietuvoje, savanorių pagalba Lietuvos regionuose transformuojantis negyvenamus pastatus į keliautojams skirtas pastoges.
Sutvarkę nenaudojamus pastatus ir atvėrę juos keliautojams, savanoriai apsaugo statinius nuo išnykimo ir kartu skatina tvarumą bei keliones po savo kraštą. Tinklą kuria ir prižiūri marga keliautojų bendruomenė.
Rėmėsi užsienio pavyzdžiu
Pasak iniciatyvos įkūrėjos Karolinos Želvės, idėja Lietuvoje kurti keliautojams skirtų namelių tinklą, įveiklinant nenaudojamus pastatus, kilo studijuojant Švedijoje, Gotlando saloje.
„Projektas sukurtas remiantis užsienio šalių (Suomijos, Škotijos, Naujosios Zelandijos ir kt.) pavyzdžiais, ten tokių namelių tinklai sėkmingai veikia ištisus dešimtmečius. Studijų metu aš ir pati daug mąsčiau apie tvarų turizmą, lėtąjį keliavimą, tad kilo mintis magistro darbą rašyti būtent šia tema ir pabandyti išsiaiškinti, ar toks tinklas būtų reikalingas Lietuvoje. Atlikus tyrimą, apsigynus magistro darbą ir pamačius, kad palaikymas šiai tvariai idėjai išties didelis, nusprendžiau atliepti keliautojų ir pastatų savininkų poreikį ir su bendraminčiais pradėjome pirmojo keliautojų namelio Lietuvoje tvarkymą. Tai buvo apleista pirkelė netoli Makio ežero Ukmergės rajone. Per metus savanorių rankomis namelis tiesiog atgimė ir šiuo metu yra aktyviai naudojamas keliautojų“, – sakė K. Želvė.
Pašnekovės teigimu, keliautojų namelių idėja – tai naujas ir didžiulį keliautojų smalsumą Lietuvoje skatinantis konceptas. Nameliai yra paprastos, savarankiško naudojimosi, išankstinės rezervacijos neturinčios laikino apsistojimo vietos. Tai nėra viešbučiai, kaimo turizmo sodybos ar „Airbnb“.
„Tai paprasti, baziniams žmonių poreikiams pritaikyti pastatai. Viduje keliautojų laukia neįmantrūs baldai, keletas indų, gultai nakvynei, krosnelė ar krosnis. Nameliai yra bendro naudojimo, tai reiškia, kad kiti keliautojai jame gali apsistoti tuo pačiu metu. Be to, tai savarankiško naudojimosi patalpos, ir jas po savęs reikia palikti sutvarkytas. Mokėti už apsistojimą galima tiek, kiek išgalima ir manoma esant teisinga – siekiame, kad nameliai būtų prieinami visiems, nepaisant finansinės situacijos. O dar įdomiau, kad tuos namelius neatlygintinai kuria kiti žmonės – tie patys keliavimu besidomintys savanoriai, jie dirba namelių tvarkymo talkose“, – pasakojo K. Želvė.
Pašnekovė atvira – bendruomeniškumo kultūra paremtas keliautojų namelių projektas kuria pasitikėjimo, šilumos ir tarpusavio bendradarbiavimo jausmą, jis tikrai juntamas ir šia paslauga besinaudojantiems keliautojams.
„Žmonės turi galimybę apsistoti iš gerumo ir bendruomeniškumo gimusiuose pastatuose, o vėliau – skleisti šias idėjas toliau. Be to, nameliai išsidėstę įvairiose lokacijose, ne pačiuose lankomiausiuose Lietuvos taškuose, tad keliautojai gali atrasti nepažintas mūsų šalies vietas, pamatyti tikrą Lietuvos regionų gyvenimą, patirti natūralią gamtą“, – sakė iniciatyvos kūrėja.
Svarbus dėmuo – tvarumas
K. Želvės teigimu, iniciatyva „Keliautojų nameliai“ stengiasi formuoti pagarbų požiūrį į Lietuvos tradicinę architektūrą, jos išsaugojimą, populiarinti tvaraus keliavimo ir pastatų bei daiktų perpanaudojimo idėjas.
„Remontuodami nenaudojamus, dažnai ir apleistus pastatus, savanoriai suteikia jiems antrą gyvenimą ir įveiklina resursus, jau panaudotus to pastato statyboje. Taip išvengiama resursų švaistymo. Be to, vykdydami tvarkymo, remonto darbus, savanoriai stengiasi naudoti kuo natūralesnes, ne taršias medžiagas, perpanaudoti kuo daugiau pastate esančių medžiagų, daiktų, baldų, juos restauruoti, sutvarkyti. Keliautojų nameliams reikalinga įranga, daiktai taip pat dažniausiai yra antrinio panaudojimo, padovanoti projektą remiančių žmonių. Atvėrus namelio duris keliautojams, jie skatinami į jį atvykti tvariu būdu – pėsčiomis, dviračiu ir panašiai“, – sakė K. Želvė.
Anot pašnekovės, kurdami bendruomeniško ir savarankiško naudojimo apsistojimo vietas keliautojams, savanoriai organizuoja gausias talkas, prisideda prie svarbių socialinių pokyčių – naujų ryšių užmezgimo, tarpusavio pasitikėjimo, tvarių idėjų visuomenėje skatinimo.
„Talkose niekada netrūko savanorių – po pirmojo namelio buvo antras, trečias ir vėlesni pastatai. Dabar tinkle jau turime 5 namelius, šiemet planuojame tinklą dar išplėsti. Nameliai džiugina keliautojus, sulaukiame puikių atsiliepimų, o mes esame patenkinti, kad keliautojai prižiūri, tausoja ir sutvarko nakvynės vietas, tad jos kitus žygeivius pasitinka švarios ir jaukios. Be to, džiaugiamės ir nenaudojamų pastatų savininkais, jie kreipiasi į mus siūlydami vis naujus objektus, nes pasitiki tiek mumis, tiek keliautojais ir yra linkę atverti savo pastatų duris kitų žmonių džiaugsmui ir naudojimuisi“, – sakė K. Želvė.
Siekis kurti pasitikėjimo kultūrą
Pašnekovė sako neabejojanti, kad iniciatyva „Keliautojų nameliai“ pamažu keičia ir visuomenės veidą – augina pasitikėjimą vienas kitu, skatina žmonių gerumą, atvirumą, norą kurti gražesnę ir žalesnę Lietuvą.
„Galbūt iš karto neįvyksta drastiškas, žmonių gyvenimą keičiantis pokytis, bet mes pamažu ir sistemingai kuriame dalinimosi, pasitikėjimo kultūrą. Naujam gyvenimui prikelti pastatai, prasminga visuomeninė veikla, laimingi keliautojai, kurie džiaugiasi atrasdami keliautojų namelius ir dar nepažintas Lietuvos vietas – visa tai motyvuoja nesustoti ir judėti į priekį. Todėl kitas mūsų komandos tikslas – šalyje sukurti platų keliautojų namelių tinklą ir jį išlaikyti, prižiūrėti. Planuojame kasmet prijungti vis naujus namelius, plėsti juos tvarkančių ir prižiūrinčių savanorių būrį“, – sakė K. Želvė.
Anot pašnekovės, „Keliautojų namelių“ tinklas gyvuoja tik jį remiančių keliautojų, organizacijų ir savanorių dėka, tad lengviausias būdas prisijungti prie iniciatyvos – išbandyti vieną iš jau veikiančių keliautojų namelių.
„Tokiu būdu ir finansiškai paremsite šį projektą, prisidėsite prie jo gyvavimo. Na, o jeigu norisi prisidėti dar labiau – tuomet kviečiame atvykti į vieną iš organizuojamų talkų. Apie jas skelbiame savo socialinių tinklų paskyrose. Ir, be abejo, jeigu turite nenaudojamą pastatą, visuomet galite pasiūlyti jį mums, kad sutvarkytume ir paverstume pačiu jaukiausiu keliautojų nameliu!“ – džiaugėsi idėjos iniciatorė ir VšĮ „Keliautojų nameliai“ vadovė K. Želvė.
Savanorių atsiliepimai
Arnoldas Kazimierėnas: „Norint keliauti ir pažinti šalį, labai svarbi ir tam pritaikyta infrastruktūra. Įvairiose Europos šalyse teko išbandyti įvairių nakvynės vietų: kartais visiškai neįprastų, tačiau tai tik sustiprino kelionės įspūdžius. Tačiau kuo toliau, tuo labiau norisi pažinti ir savo šalį. Būtent ši iniciatyva padeda ne tik sukurti naujas vietas nakčiai praleisti, bet kartu kuria ir naujus maršrutus vietose, į kurias anksčiau niekada nebūčiau sugalvojęs keliauti. Todėl norisi prisidėti prie iniciatyvos „Keliautojų nameliai“: ji ne tik padeda pažinti Lietuvą, bet ir telkia nuostabią bendraminčių bendruomenę.“
Gintarė Baronienė: „Labai smagu prisidėti prie tvarios ir bendruomeniškos iniciatyvos, prikelti nenaudojamus pastatus ir daiktus naujam gyvenimui.“
Eimantas Banevičius: „Keliautojų nameliai“ pasirodė kaip puiki iniciatyva, vienijanti vietinio turizmo, alternatyvaus keliavimo ir apleistų sodybų prikėlimo idėjas. Talkų metu sutikau pačių įvairiausių idėja užsidegusių entuziastų, išmokau daug naujų praktinių dalykų. „Keliautojų nameliai“ – puiki ir galinga idėja, kuri skatina bendruomeniškumą!“
Daugiau informacijos apie iniciatyvą „Keliautojų nameliai“ galima rasti čia: https://www.keliautojunameliai.lt/
Registruoti savo iniciatyvą galite čia.
Iniciatyva „Keliautojų nameliai“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo viena iš laureačių „Žalios Lietuvos“ kategorijoje.