Kairelių kaimo bendruomenė: kai mažosios gyvenvietės nyksta, gyvybingas kaimas yra tikra vertybė
Kairelių kaimo bendruomenė, savo veiklą pradėjusi 2004 metais, jau du dešimtmečius rengia talkas, tvarko kapinių teritoriją, keliaudama po Lietuvą lanko senolius, į savo renginius nepamiršdama įtraukti ir vietos jaunimo. Negana to, iniciatyviems bendruomenės nariams kilusi Braškių ūkio idėja netrukus tapo sėkmingu socialiniu verslu ir šiuo metu Kairelių kaimo bendruomenė augina net hektarą ekologiškų uogų – tai leidžia pasiūlyti vietiniams gyventojams sezoninio darbo. Braškes bendruomenė parduoda turguje, prekyvietėse, jų gali pasiskinti ne tik bendruomenės nariai, bet ir iš kitų miestų atvykę žmonės. Surinktos lėšos naudojamos visos bendruomenės reikmėms.
„Braškių ūkio iniciatyvą 2019 metais iškėlėme bendruomenės susirinkime, kai buvo galima teikti projektus socialiniam verslui kurti. Susiremontavome pastatą, kuriame įsikūrė bendruomenės centras, nusipirkome traktoriuką braškių priežiūrai ir braškių daigų, kuriuos sodinome su visų vietos žmonių pagalba. Pirmą kartą braškes sodinome 2020-ųjų gegužę, kas prižiūrėjo 5 įdarbinti vietos gyventojai, 2021–2022 m. dirbo po 3 įdarbintus žmones. Skinti braškių ateina vietos savanoriai, jaunimas. 2023 m. priskynėme net aštuonias tonas uogų“, – džiaugėsi Kairelių kaimo bendruomenės pirmininkė Danutė Vaičiulienė.
Anot Obelių seniūnijos seniūnės Jūratės Šinkūnienės, tokia veikli, darbšti ir stipri bendruomenė yra naudinga ne tik kaimui, bet ir visam rajonui.
„Vystydama socialinį verslą bendruomenė įdarbino asmenis, taip prisidėdama prie opaus mažų gyvenviečių nedarbo ir užimtumo klausimo. Braškių augintojų rajone yra tik keletas, todėl uogų įsigyti ar prisiskinti čia atvyksta ne tik gyventojai iš Rokiškio rajono, bet ir skynėjai iš aplinkinių savivaldybių – Biržų, Anykščių, Zarasų, Utenos, Vilniaus ar net iš Latvijos. Sutvarkytos patalpos leidžia kokybiškai vykdyti tiek kultūrines, tiek ūkines veiklas. Kai mažosios gyvenvietės sparčiai nyksta, toks įveiklintas ir gyvas kaimas tampa geruoju pavyzdžiu kitiems“, – sakė J. Šinkūnienė.
Pasak bendruomenės pirmininkės D. Vaičiulienės, ūkio derlius labai priklauso nuo gamtos, kadangi jam labiausiai kenkia ne laiku pasirodžiusios šalnos arba sausra, tačiau šiais metais temperatūra pernelyg neskriaudė, o ir žiemą braškės sėkmingai peržiemojo.
„Džiugu, kad mes sugebame kartu įveikti iššūkius, organizuoti talkas bendriems darbams – juk taip žmogaus vertė kyla, mažinama socialinė atskirtis, dalyvauja jaunimas, didinamos bendravimo galimybės. Mūsų braškių ūkyje savo socialinius įgūdžius skindami braškes lavino socialinė reabilitacijos bendruomenė „Jautri širdis“, Skemų socialinių globos namų gyventojai. Mūsų veiklos jungia žmones, o tai yra stiprios bendruomenės pamatas“, – sakė D. Vaičiulienė.
Iniciatyva „Kairelių kaimo bendruomenės braškės“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Stiprios Lietuvos“ kategorijoje.