Iniciatyvos „DUOday“ organizatorė: įdarbinant žmones su negalia vis dar kyla iššūkių

Šešėliavimo iniciatyva „DUOday“ – tai įdarbinimo tarpininkų organizacijos SOPA koordinuojamas projektas, kurio metu skirtingos įmonės bei organizacijos visoje šalyje kviečia žmones su negalia išbandyti naujas profesijas bei darbo roles.
Per „DUOday“ savaitę tūkstančiai duetų, kuriuos sudaro žmogus su negalia ir įmonės darbuotojas, praleidžia kartu – stebi įmonės darbo procesus, pagal galimybes atlieka kai kurias užduotis, dalyvauja susitikimuose, kartu pietauja ir bendrauja su kolegomis.
Per penkerius metus ženkliai išaugusi iniciatyva 2024-aisiais vyko 20 Lietuvos miestų, o savo jėgas apjungusios žmonėms su negalia atstovaujančios 24 organizacijos ir 134 darbdaviai suorganizavo rekordinį 405 duetų skaičių.
Su įdarbinimo tarpininkų organizacija SOPA vadove Jurgita Kupryte kalbėjomės apie iniciatyvos pradžią, žmonių su negalia įdarbinimo Lietuvoje galimybes, kovą su stereotipais ir jau šeštąjį kartą planuojamą „DUOday“.
Pradėti įkvėpė užsienio patirtis
Pasak pašnekovės, žmonėmis su negalia besirūpinančios organizacijos, ypač mažesniuose miestuose, neretai patiria sunkumų užmegzdamos santykį su vietiniais darbdaviais, todėl „DUOday“ iniciatyva yra puiki platforma pozityviems pokyčiams ir sėkmingas tarpusavio bendradarbiavimo startas.
„Dirbdami ne vienus metus pastebėjome, kad įmonės neretai atsisako įdarbinti žmones su negalia, o įtikinti darbdavį, kad šie žmonės geba ir nori dirbti, yra gana sudėtinga. Šiuo tikslu lankėmės pas partnerius Belgijoje, ir būtent jie papasakojo apie skirtingose Europos šalyse organizuojamą „DUOday“ iniciatyvą. Nusprendėme pabandyti ją pritaikyti Lietuvoje. Iš pradžių nebuvome tikri, ar mūsų šalyje ji prigis: ar pavyks prikalbinti darbdavius, ar atsiras norinčių įsitraukti žmonių su negalia organizacijų, kaip šį formatą vertins patys žmonės su negalia. Dėl šios priežasties „DUOday“ projektą pradėjome nedidele apimtimi – su 25 pažįstamomis įmonėmis ir 32 negalią turinčiais žmonėmis ir tik Vilniaus mieste. Įsitikinome, kad tai puikiai veikia, todėl ilgainiui pritraukėme daugiau organizacijų ir dabar jau dalyvius skaičiuojame šimtais“, – dalinosi J. Kuprytė.
Pašnekovė įsitikinusi – iniciatyva ne tik atkreipia dėmesį į žmonių su negalia nedarbo problemą (šalyje vis dar trečdalis darbingo amžiaus žmonių, turinčių negalią, nedirba), bet ir griauna nepasitikėjimo, stereotipų, baimės barjerus, o svarbiausia – suteikia progą žmogiškai susitikti, pabendrauti ir įsitikinti, kad gyvenime daug kas įmanoma.
„Žmonės su negalia nedirba dėl daugybės priežasčių, tarp jų yra ir nepasitikėjimas savimi, darbo pasaulio reikalavimų nežinojimas, negalėjimas praeiti pirminio atrankos barjero ar nepritaikyta aplinka. Kartais jie patys laikosi nuomonės, kad „neįgaliųjų niekam nereikia“. „DUOday“ iniciatyva padeda įveikti tuos iššūkius. Žmonės susipažįsta su skirtingomis profesijomis, pamato, kaip veikia procesai iš vidaus, kokie reikalavimai keliami pozicijai. Iniciatyva suteikia galimybę „pasimatuoti“ ir tai, kiek organizacija yra lanksti ar kiek atskirą poziciją galima pritaikyti įvairiems žmonių su negalia poreikiams. Galiausiai žmonėms su negalia darbo šešėliavimas padeda įveikti nepasitikėjimą savimi ir atrasti tikėjimą, kad jie yra laukiami darbo rinkoje“, – sakė iniciatyvos sumanytoja J. Kuprytė.
Neabejotina vertė abiem pusėms
Pašnekovės teigimu, „DUOday“ gali dalyvauti visi darbdaviai – nuo lazerių gamyklos iki miestelio bibliotekos. Svarbu, kad žmogui su negalia būtų galimybė atvykti į organizaciją ir praleisti dieną darbo aplinkoje. Darbdaviams tai ne tik proga atverti savo duris žmonėms su negalia, bet ir susipažinti su skirtingais žmonių poreikiais, geriau suprasti asmenis su negalia kaip potencialius klientus.
„Nors iniciatyvos tikslas nėra pasiūlyti įmonei darbuotoją, labiausiai džiugina, kai įmonės po „DUOday“ sugrįžta pas mus ir sako: „Mes esame pasiruošę įdarbinti žmogų, kuris šešėliavo“. Tokių atvejų praėjusiais metais turėjome apie 10. Taip pat labai džiaugiamės tais atvejais, kai darbdaviai grįžta be įdarbinimo pasiūlymo, bet norėdami „kažką daryti ta tema“. Visiškai normalu, kad sprendimai neateina iš karto, o įmonės tam ruošiasi žingsnis po žingsnio ir svarsto visas galimybes – užsako komandai mokymus, savanoriauja pas mus rengiant darbo ieškančius žmones ar kitaip visapusiškai palaiko mūsų veiklą“, – sakė J. Kuprytė.
Pašnekovė atvira – įmonės, kurios išbando „DUOday“ patirtį, beveik visada grįžta ir kitais metais – ir ne tik dėl pozityvių emocijų, bet ir dėl organizacijos viduje atsiradusių tęstinių pokyčių, kurie neretai kilę iš pavienių darbuotojų entuziazmo, ilgainiui virsta visos organizacijos reikalu.
„Be galo džiaugiamės, kai įmonės grįžta ir sako, kad nori keisti savo vidinę kultūrą, įtraukties politiką. Kad jie yra pasiruošę bendrauti ir pradėti eiti prieinamumo žmonėms su negalia keliu. Pritaikyta fizinė darbo aplinka, pakoreguotas pareigų aprašymas, pagalba darbo vietoje, lanksčios darbo atlikimo formos, ilgesnis mokymasis – tai gali reikšmingai padėti įsilieti į darbovietę. Šiame procese siekiame nepalikti organizacijų vienų, todėl SOPA darbuotojai analizuoja kiekvieną situaciją ir ieško visoms pusėms naudingų variantų“, – sakė J. Kuprytė.
Anot pašnekovės, šiame kelyje pasitaiko ir iššūkių, kadangi tenka derinti skirtingus abiejų pusių – darbdavių ir žmonių su negalia – lūkesčius.
„Organizuojant „DUODay“ iniciatyvą didžiausias iššūkis yra gauti žemesnės kvalifikacijos šešėliavimo pasiūlymų, kad į projektą galėtų įsitraukti ir neturintys aukštojo išsilavinimo, nemokantys tam tikrų užsienio kalbų žmonės. Tai aktualu, nes prie iniciatyvos prisijungia nemažai organizacijų, atstovaujančių žmonėms su intelekto negalia. Kitas iššūkis yra rasti įmonių, pasirengusių priimti žmones su regos negalia. Tam reikia atlikti namų darbus ir pasiruošti – įsidiegti specialią įrangą, atitinkamai pritaikyti darbo aplinką, o tai nėra labai paprasta dėl saugumo sumetimų“, – dalinosi organizacijos SOPA vadovė.
Džiugina sėkmės istorijos
Šešėliavimo iniciatyva „DUOday“ ne tik įgalina vis daugiau žmonių su negalia patikėti savo jėgomis bei galimybe būti visaverčiais darbo rinkos dalyviais, bet ir keičia darbdavių požiūrį, skatina žmones su negalia išvysti kaip būsimus kolegas.
„Kai kurie žmonės, „DUOday“ iniciatyvos metu „pasimatavę“ profesiją, gauna darbo pasiūlymą. Pavyzdžiui, prieš keletą metų turėjome atvejį, kai „Swedbank‘e“ įsidarbino regos negalią turintis Martynas, jis iki šiol dirba banko paslaugų pritaikymo srityje. Ne vienas DUOday dalyvis yra įsidarbinęs greito aptarnavimo restorane „McDonald‘s“, sporto prekių parduotuvėje „Decathlon“, taip pat RIMI yra pasiūliusi ne vieną darbo vietą skirtinguose Lietuvos prekybos centruose. Pernai po „DUOday“ žmogus įsidarbino gamyboje lazerių įmonėje „Light Conversion“. Turime ir daugiau istorijų. Tai yra gerieji pavyzdžiai, kaip viena diena sukuria pokytį visam žmogaus gyvenimui, nes nuo šiol jis turi darbą, pagerėja jo asmeninė ir šeimos finansinė padėtis. O svarbiausia, kad dirbdamas žmogus kuria vertę kitiems ir jaučiasi reikalingas. Ir tuo galima įsitikinti net vizualiai – kaip įsidarbinus pasikeičia žmogaus žvilgsnis, laikysena, kalbėsena, elgsena“, – džiaugėsi J. Kuprytė.
Pašnekovės teigimu, „DUOday“ bus tęsiama ir 2025 metais, o artimiausiuose organizacijos planuose – bendradarbiavimas su partneriais Šiaurės Europos šalyse bei dalinimasis patirtimi, kaip iniciatyvą padaryti dar labiau efektyvią ir visapusiškai stipresnę darbdavių, žmonių su negalia, organizacijų atžvilgiu.
Norintys daugiau sužinoti apie „DUOday“ iniciatyvą ir prisijungti prie priimančių organizacijų ar dalyvių tikslesnę informaciją ir paraiškos formas galite rasti čia: https://duoday.lt
Darbo šešėliavimo iniciatyva „DUOday“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo viena iš laureačių „Inovatyvios Lietuvos“ kategorijoje.
Registruoti savo iniciatyvą galite čia.