Iniciatyvos „Būk su manimi“ įkūrėja Jolita: jeigu nebepatinka turimi džinsai, jie visada gali virsti dailia prijuoste

2024-10-10

Mažeikiuose įsikūrusios įmonės „Būk su manimi“ ir jos dirbtuvių namų „Dirbinyčia“ kasdienybė – surinkti dar tinkamus naudoti drabužius, patalynę, buitinę techniką, baldus ir juos prikelti naujam gyvenimui. Dirbtuvėse jie atgimsta sėdmaišiais, žaislais, persiūtais drabužiais ar kitais naudingais daiktais, vėliau savo vietą atrandančiais jau kitų žmonių namuose ir įstaigose.

Po vienu stogu įsikūrusias įmones sieja bendri užmojai – noras padėti nepasiturintiems, ištiktiems nelaimių žmonėms ir kartu rūpintis tvarumu, mažinti vartojimą, išmetamų atliekų kiekį. Čia taip pat vedama nemažai tekstilės edukacijų mokinių grupėms ir suaugusiesiems, raginama atsakingiau pažvelgti į kasdienius savo poreikius, kurti kitokias, tvarias, netradicines bendruomenes.

Apie iniciatyvos tikslus, tvarumo problemas, savanorių telkimą ir su niekuo nepalyginamą dalijimosi džiaugsmą kalbėjomės su iniciatyvos „Būk su manimi“ įkūrėja Jolita Butkiene.

Pagalba stokojantiems

Socialinio verslo „Būk su manimi“ darbuotojai iš gyventojų surenka drabužius, žaislus, namų tekstilę, baldus, buities priemones, kuriuos atrinkę ir išrūšiavę perduoda į „Dirbinyčios“ dirbtuvėse plušančių savanorių rankas.

„Didžiausia problema, kurią sprendžiame, yra ta, kad mūsų savanorių dėka vis mažiau tekstilės patenka į bendruosius konteinerius ir vėliau į gamtą. Kartu savo veikla mažiname socialinę atskirtį, tikslingai įveikliname šeimas, kurios augina daugiau atžalų ar vaikus su negalia, slaugo ligonius, namuose prižiūri senolius. Teikiame neatlygintiną pirmąją pagalbą nuo gaisro ir kitų stichinių nelaimių nukentėjusioms šeimoms, padedame įsikurti karo pabėgėliams ar vienkiemiuose gyvenančioms šeimoms ir senjorams. Pavyzdžiui, esame paskaičiavę, kad 5 asmenų šeima pas mus rinkdamasi daiktus sutaupo apie 100 eurų kas mėnesį, o tam tikrais atvejais – net iki 400 eurų“, – sakė J. Butkienė.

Pasak pašnekovės, noras gyventi švarioje aplinkoje, kvėpuoti kuo mažiau užterštu oru, sumažinti žmonių išnaudojimą greitosios mados pasaulyje yra tai, kuo gyvena ir ko siekia „Būk su manimi“ komanda.

„Tai ne vienkartinis projektas, o mūsų gyvenimo būdas. Mes tiesiog nebemokame kitaip gyventi. Džiugina pats procesas: žmonės patiki mums savo nereikalingus daiktus, mes juos sutvarkome, išplauname, išvalome dėmes, aišku, jei reikia. Galime gerus daiktus iškart grąžinti tolesniam gyventojų vartojimui. Kitiems daiktams galime suteikti antrą gyvenimą. Toks kasdienis procesas atima daug jėgų, bet kartu suteikia didelį pasitenkinimą“, – sakė iniciatyvos autorė.

Pašnekovė atvira – šioje veikloje nestinga ir iššūkių, kuriems spręsti prireikia ne tik daugybės savanorių rankų, bet ir psichologinės stiprybės.

„Sunku patikėti, bet kartą kraustydami namą išvežėme 4 tonas daiktų, kurių didžiąją dalį sudarė tekstilės gaminiai. Teko kviestis savanorius iš jų pagrindinių darbų ir visiems gerai panaktinėti. Kitas atvejis buvo panašus – Naujųjų metų išvakarėse rėmėjas padovanojo apie 1,5 tonos vaisių – išvežę paskutinį jų paketą grįžome pusę dvyliktos nakties. Būna ir emociškai sudėtingų iššūkių – tokie labiausiai užgrūdina. Prasidėjus karui Ukrainoje teko teikti apgyvendinimo pagalbą močiutei, kuri, ką tik fronte palaidojusi sūnų, su marčia ir mažais anūkėliais stovėjo be nieko, taip, kaip išvyko. Tai buvo vienas iš didžiausių iššūkių mūsų žmonėms. Pamenu, kai po savaitės ilgų skaudžių vakarų nuo ašarų ir svetimo skausmo ramstėme savo sandėlio sienas, nes tiesiog neturėjome su kuo tuo skausmu pasidalyti. Bet tada padėjo draugiška organizacija, kuri mums suteikė galimybę išsikalbėti, kad galėtume judėti toliau“, – dalijosi J. Butkienė.

Žmonių kasdienybę keičianti veikla

Anot pašnekovės, „Būk su manimi“ ir „Dirbinyčios“ veiklos daro teigiamą poveikį ir čia dirbantiems savanoriams, kurie, užsiimdami prasminga veikla, pripildo savo kasdienybę nuolatinio bendravimo, naujų žinių ir patirties.

„Turėdami galimybę įveiklinti ilgalaikius bedarbius, leidžiame žmonėms pasitikrinti darbinius įgūdžius. Taip po savanoriškos veiklos dvi jaunos moterys susirado nuolatinius darbus. Vyresnės moterys, kurios pas mus leidžia savo laisvalaikį rūšiuodamos daiktus, džiaugiasi, kad mažiau puola ligos, mažiau tenka lankytis pas gydytojus. Esame „užsiauginę“ ir keletą šeimų. Juokaujame, kad mūsų „anūkai“ jau eina į pirmą klasę. Šeimų auginimas labai atsakingas darbas. Mes pasakojame jaunoms mamoms apie vaiko, drabužių priežiūrą, maisto produktus, receptus, lyginame kainas. Taip žemiškai kalbamės apie įvairius buitinius dalykus: kokioje temperatūroje skalbti kasdienius drabužius, kaip skalbti darbinius drabužius, kaip prižiūrėti baldus, patalynę ir pan. Yra buvę, kad po metų intensyvių pokalbių, pasitarimų, šeimos pasigiria sutaupiusios naujai vaiko lovai. Tokie pavyzdžiai yra pats geriausias mūsų veiklos įvertinimas“, – džiaugėsi J. Butkienė.

Iniciatyva „Būk su manimi“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekto „Žalios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016