Iniciatyva „Po bangom“ – mėlynoji vandenyno žinutė Lietuvai

2023-02-17

Pasaulio vandenynai, daugelį užburiantys savo neišmatuojama didybe, yra gyvybiškai svarbūs ne tik jų gelmėse knibždantiems organizmams, bet ir žmonėms. Deguonis, kuriuo kvėpuojame, maistas, klimatas ir daugybė kitų žmonėms svarbių dalykų yra glaudžiai susiję su vandenynų – vienu svarbiausių mūsų ekosistemos elementų – būkle.

Būtent iš meilės vandenynui gimė iniciatyva „Po bangom“ – visuomenės švietimo organizacija, kurią prieš kelerius metus įkūrusios aplinkos tyrinėtojos Laura Stukonytė, Gabrielė Tiškevičiūtė ir Rimantė Balsiūnaitė siekia skleisti žinią apie kiekvieno iš mūsų gerovei įtaką darančias pasaulinio vandenyno ir Baltijos jūros ekosistemas. Merginos šiam tikslui ne tik sukūrė pirmąjį informacijai apie vandenyną skirtą tinklalapį lietuvių kalba, bet ir nuolat dalijasi įkvepiančiomis Lietuvos mokslininkų, narų, vandens sporto atstovų istorijomis, veda edukacijas Lietuvos mokyklose.

Su projekto komanda kalbėjomės apie tai, kaip gimė pirmoji „Po bangom“ idėja, kokias problemas padeda spręsti projekto veiklos ir kaip kiekvienas mūsų galime prisidėti prie vandenynų išsaugojimo ir taip burti gausesnę vandenyno entuziastų bendruomenę.

Papasakokite apie savo iniciatyvą, kaip kilo mintis pradėti?

Laura Stukonytė, organizacijos „Po bangom“ įkūrėja: Po įvairių patirčių studijuojant vandenyno mokslus ir stažuojantis užsienyje pastebėjau, kad Lietuvoje svarbiomis vandenyno temomis kalbama tikrai per mažai. Beieškodama retai pasitaikančio turinio apie vandenyną Lietuvoje, suradau dvi šia tema besidominčias merginas – Gabrielę ir Rimantę, tad nieko nelaukusi pasiūliau visoms kartu „atvežti“ vandenyno žinutę į Lietuvą ir mūsų žmonėms parodyti jo svarbą bei grožį. Dabar kartu su dar dviejų prie organizacijos prisijungusių merginų pagalba kuriame moksline informacija paremtą turinį lietuvių kalba, vedame edukacijas, informuojame žiniasklaidą apie vandenyno problemas ir siekiame, kad šios svarbios žinios pasiektų kuo didesnę mūsų visuomenės dalį.

Kokias problemas sprendžia Jūsų iniciatyva?

Laura: Pagrindinė mūsų misija – visuomenės švietimas apie vandenyno ekosistemų svarbą, stengiantis per pažinimą įkvėpti rūpestį. Lietuvoje vandenyno temos nėra populiarios, nes tai atrodo kažkas gana tolimo. Tačiau nors turime tik 90 kilometrų ilgio pakrantę su Baltijos jūra, ji taip pat – pasaulinio vandenyno dalis. Deja, daugybėje pasaulio vietų, įskaitant ir mūsų Baltijos jūrą, vandenyno būklė sparčiai blogėja dėl iš sausumos atkeliaujančios taršos, klimato kaitos, netvarios žvejybos ir kitų su žmogaus veikla susijusių priežasčių. Todėl siekiame supažindinti Lietuvos žmones ne tik su tuo, kas yra gražu ir įdomu, bet ir su tuo, kas kelia pavojų. Tikimės, kad taip paskatinsime daugiau žmonių domėtis vandenynu ir juo rūpintis.

Tikriausiai tenka susidurti ir su tam tikrais iššūkiais?

Adolfina Zaidė, „Po bangom“ komandos narė: Viena vertus, kūrybiškumą apriboja pastovių pajamų neturėjimas organizacijoje, kita vertus, įvairūs bandymai tas pajamas susikurti mus nuveda įdomiais, neplanuotais keliais ir supažindina su panašiai mąstančiais žmonėmis.

Laura: Beveik viską darome savanorišku pagrindu, skirdamos savo laisvą laiką po kitų darbų. Tačiau laikui bėgant idėjų nemažėja ir organizacijos veikla užima vis daugiau valandų mūsų savaitėje. Šalia visuomenės švietimo veiklos, kurią vykdome savanoriškai, siūlome ir mokamas paslaugas įvairioms įstaigoms. Pavieniai žmonės taip pat mus gali paremti platformoje Contribee, kurioje prenumeratoriams kiekvieną mėnesį paruošiame vandenyno naujienų apžvalgą su naujausiomis žiniomis iš Lietuvos ir pasaulio.

Gal galite pasidalyti geraisiais pavyzdžiais, kaip Jūsų veikla keičia žmonių ir gyvūnų gyvenimus?

Rimantė Balsiūnaitė, organizacijos „Po bangom“ įkūrėja: Kartais vedame edukacijas žmonėms, kurie niekada neturėjo galimybės pamatyti vandenyno ar jūros dėl sveikatos sutrikimų ar kitų priežasčių. Sunku pasakyti, ar toks pažinimas vienareikšmiškai pakeičia žmogaus gyvenimą, bet bent akimirką leidžia pabūti kitokioje, gyvūnų ir vandens apsuptoje realybėje.

Laura: Vesdamos edukacijas mokyklose per interaktyvias veiklas, istorijas ir diskusijas su mokiniais, jau pačius jauniausius supažindiname su vandenyno ekosistemų svarba ir gamtą saugančiu elgesiu. Gera matyti, kad mokiniai šiose pamokose būna itin aktyvūs ir daug kuo domisi – tai suteikia vilties, jog užaugs smalsi, vandenynu, gyvūnais ir mūsų visų aplinka besirūpinanti karta.

Kokias veiklas planuojate ateityje?

Laura: Siekiame nuolat tobulinti savo turinį ir didinti žmonių, kuriuos jis pasiekia, skaičių. Planuojame kurti daugiau filmuotų reportažų ir parodyti, kiek daug įdomių jūros tyrimų vykdo mūsų Lietuvos mokslininkai, taip pat dalytis tuo, ką pastebime savo kelionių po pasaulinius vandenis metu – vandenyno problemas, su kuriomis susiduriame ir įvairiose pasaulio valstybėse siūlomus jų sprendimo būdus. Kurį laiką mūsų mintyse kirba idėja apie tinklalaidę, kurią kurdamos galėtume pakalbinti įvairiais būdais su vandenynu susijusius žmones ir pasidalinti jų įkvepiančiomis istorijomis.

Iniciatyva „Po bangom“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienais iš laureatų „Žalios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016