Iniciatyva „Arbatos pertrauka“ ragina šalies mokyklas išbandyti geros nuotaikos ir bendrystės vitaminą
Kauno technologijos universiteto Vaižganto progimnazijoje pandemijos metu gimusi idėja per ilgąją pertrauką visiems susitikti lauke ir kartu vaišintis arbata tapo puikia penktadienio tradicija. Mokyklos jaunųjų šaulių organizuojama „Arbatos pertrauka“ jau ne vienus metus buria visą mokyklos bendruomenę – mokinius, mokytojus, administraciją ir kitus darbuotojus, o susitikimuose kylančios bendradarbiavimo idėjos ilgainiui virsta naujomis iniciatyvomis.
Pasak Kauno technologijos universiteto Vaižganto progimnazijos istorijos mokytojo, jaunųjų šaulių būrelio vadovo Nerijaus Navicko, iniciatyvos idėja kilo supratus, kad per pandemiją prasidėję įvairūs ribojimai ir kaukių dėvėjimas reikšmingai pakeitė mokyklos bendruomenę.
„Pandemijos metu mūsų bendravimas iš esmės pasikeitė, mes tarsi atitolome vienas nuo kito. Progimnazijoje buvo ir yra jaunųjų šaulių būrelis. Jie turi tradiciją penktadieniais savo veiklą pradėti nuo arbatos gėrimo kieme. Per langus bendruomenė matė jų bendravimą be kaukių, atsirado norinčiųjų pabūti kartu. Todėl 2022 metų ankstyvą pavasarį jaunieji šauliai pakvietė visą mokyklos bendruomenę per ilgąją pertrauką pasivaišinti arbata kieme. Žmonės buvo labai pasiilgę tokio bendravimo, šypsenų. Pirmąjį kartą visi nenoriai išsiskirstė į pamokas“, – sakė N. Navickas.
Pašnekovo teigimu, ši dabar jau tradicija tapusi „Arbatos pertrauka“ yra puikus bendruomenės stiprinimo ir telkimo pavyzdys.
„Per „Arbatos pertrauką“ susitinka darbuotojai, kurie kartais vieni kitų nemato savaitėmis, nes dirba kituose korpusuose. Per neformalius susitikimus visi drąsiai dalijasi idėjomis, sumanymais. Vaikai išmoksta kantriai laukti eilėje, dalytis, padėti. Jaunieji šauliai yra atsakingi, kad ši pertrauka praeitų sklandžiai: užpliko arbatą, ją išpilsto, o vaikai mato atsakingus bendraamžius, mokosi iš jų. Toks pavyzdys augina atsakingus ir pilietiškus vaikus. Buvimas kieme, gera nuotaika yra naudingi ir emocinei, ir fizinei sveikatai. Ne veltui „Arbatos pertrauką“ pavadinome vitaminu mokyklos bendruomenei ir Lietuvai“, – džiaugėsi N. Navickas.
Jam antrino ir laikinai direktoriaus pareigas einanti pavaduotoja ugdymui Rūta Songailienė, tvirtinanti, kad tokie susitikimai ne tik dovanoja bendravimo džiaugsmą, bet ir įkvepia kartu imtis pilietiškų ir visuomenei naudingų veiklų.
„Mėgaujantis šilta arbata ir bendryste, kilo daug gerų idėjų, iš kurių ne vieną pavyko įgyvendinti: surengėme keturias paramos akcijas Ukrainai ir sergantiems vaikams, prieš Vėlines „Šviesos upės“ metu mokyklos kieme deginome žvakes, o vėliau nuvežėme jų parafiną perdirbti, gaminome žvakes Ukrainos kariams, šiemet antrą kartą organizavome pagarbos bėgimą Laisvės gynėjų dienai – Sausio 13-ajai atminti (mokyklos stadione bėgome 33 ratus už kiekvienus Lietuvos nepriklausomybės metus), parengėme naujienlaiškį „Piliečio naujienos“, organizavome talką Aukštųjų Šančių ąžuolyne, pūtėme muilo burbulus, dovanojome darželiams lesyklėles, svajojome ir apie išskirtines erdves mokykloje, tad jau turime „Tylos kiemelį“, kuriame galime pailsėti“, – sakė R. Songailienė.
Anot pašnekovės, mokyklos bendruomenė mielai dalijasi savo patirtimi ir su kitomis Lietuvos mokyklomis, o pavasarį planuoja aplankyti kaimynystėje esančias ugdymo įstaigas ir jas taip pat pavaišinti arbata.
„Tikimės, kad savo pavyzdžiu įkvėpsime kitas mokyklas ir taip plėsime „Arbatos pertraukos“ idėją. Būtų puiku tęsti šią tradiciją įtraukiant vis daugiau ugdymo įstaigų, socialinių partnerių, tad labai kviečiame jungtis prie šios iniciatyvos ir apie organizuojamą „Arbatos pertrauką“ pranešti internete naudojant grotažymę #arbatospertrauka“, – sakė R. Songailienė.
Pasak progimnaziją jau baigusio, tačiau kas mėnesį į „Arbatos pertrauką“ atvykstančio jaunojo šaulio Nojaus Stankevičiaus, ši tradicija tapusi iniciatyva skatina bendravimą su bendraamžiais, o savanorystė išmoko naujų įgūdžių, lyderystės ir pilietiškumo.
Jam antrino ir jaunasis šaulys, vienuoliktokas Pijus Šliumpa: „Arbatos pertrauka“ suteikia galimybę duoti mokyklos vaikams tai, ko mes patys neturėjome. Ji leidžia jiems susirasti naujų draugų, ir man tai yra svarbiausia. Mūsų vadas, istorijos mokytojas Nerijus daug mus moko ne tik apie šaulius, bet ir kaip būti žmogumi. Savanorystė būrelyje leidžia man mokyti kitus tų pačių vertybių, stiprybių, kurias mums per šitiek metų perdavė mūsų vadas.“
Savo atsiliepimais dalijosi ir progimnazijos 6 klasių mokiniai, jaunieji šauliai Dainius Jurkša, Marija Kiškytė ir Ąžuolas Kiškis:
Dainius: „Man patinka „Arbatos pertrauka“ – mes pilstome arbatą ir matome, kaip džiaugiasi mokiniai ir mokytojai. Nusprendžiau prisijungti prie šaulių būrelio, nes norėjau savanoriauti. Man sekasi gerai ir smagu dalintis gerumu, kai kiti džiaugiasi. Savanoriaudamas aš mokausi lyderystės, atsakingumo ir įgyju naujų įgūdžių.“
Marija: „Man patinka pilstyti arbatą, nes patinka dalinti šilumą ir matyti šypsenas kitų veiduose. Vadai moko mus pagarbos, supratingumo, pilietiškumo ir lyderystės. Patinka daug laiko praleisti šaulių būrelyje, mokytis naujų dalykų, džiaugtis ir įdomiai leisti laiką. Didžiuojuosi savo veikla, nes turėsiu patirties ginti tėvynę ir kovoti dėl laisvės ir nepriklausomybės.“
Ąžuolas: „Ši pertrauka padeda visiems būti laimingiems, smagu gerti arbatą, kalbėtis su klasiokais. Man būrelyje labai patinka visokie smagūs žaidimai, veiklos, pokalbiai ir puikūs vadai. Mus moko atsakomybės, pagarbos, būti stipriais ir sąžiningais Lietuvos šauliais.“
Iniciatyva „Arbatos pertrauka – vitaminas mokyklos bendruomenei ir Lietuvai!“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienais iš laureatų „Stiprios Lietuvos“ kategorijoje.