Garliavos apylinkių „Sąnašos“ bendruomenės pirmininkas L. Čėsna: labiausiai motyvuoja švytinčios bendruomenės narių akys
Beveik 10000 gyventojų turinčioje Garliavos apylinkių seniūnijoje šiuo metu aktyviai veikia dvi kaimo bendruomenės ir kaip įmanydamos stengiasi skatinti vietos gyventojų aktyvumą, kultūrinį brandumą, įvairaus amžiaus, socialinių grupių, skirtingų profesijų žmonių įtrauktį.
Viena jų – prieš aštuonerius metus savo veiklą pradėjusi Garliavos apylinkių „Sąnašos“ bendruomenė, kuri ne tik aktyviai dalyvauja seniūnijos kultūriniame gyvenime, organizuoja tradicines Užgavėnių, Joninių, kalėdinio laikotarpio šventes, bet neretai nustebina ir originaliais, visas amžiaus grupes įtraukiančiais projektais. Vienas jų – 2023 metais kartu su Juragių bendruomenės centru organizuotas renginys „Steampunk sugrįžta“, kurio metu Kauno tvirtovės III forte vykdytas kūrybinis pleneras pritraukė daugiau nei 700 ekstravagantiškai pasipuošusių žmonių.
Pasak „Sąnašos“ bendruomenės pirmininko Lauryno Čėsnos, šios originalios, įvairialypės bendruomeninės veiklos ne tik suartina skirtingus žmones ir kartas, bet ir padeda atliepti jų socialinius, informacinius, kultūrinius poreikius.
„Džiaugiamės, jog kaime gausėja jaunų šeimų, kuriasi naujakuriai. Turime šeimų, kurių finansinės galimybės neleidžia skirti pinigų kokybiškesnėms kultūrinėms, pažintinėms pramogoms, prasmingesniam laisvalaikiui, jos jaučia socialinę atskirtį, gyvena uždarai. Tiesą pasakius, sunkiai į bendruomeninę veiklą įsitraukia ir naujakuriai. Juk dažnai nepažįstama aplinka, nepažįstami gyventojai neleidžia pilnai įsijungti į vietos kultūrinę bendruomeninę veiklą. Senjorai taip pat gyvena uždarai, jiems prieinamų pramogų, kuriose galėtų pabendrauti ar aktyviau leisti laiką, – mažai. Būtent dėl šios priežasties bendruomenių centrai ir juose vykdomos veiklos kai kuriems žmonėms yra vienintelė prieinama kokybiškesnio laisvalaikio ir kultūrinės integracijos, savišvietos vieta“, – dalinosi „Sąnašos“ bendruomenės pirmininkas Laurynas Čėsna.
Pašnekovas atviras – kaimo žmonių bendrystė ir susitelkimas yra neįkainojama dovana, o degančios bendruomenės narių akys ne tik motyvuoja, bet ir padeda įgyvendinti daugybę taip reikalingų projektų.
„Vienas įsimintiniausių įvykių – kuomet iš įkalinimo įstaigos grįžęs ir prie bendruomenės veiklos prisijungęs žmogus atrado gyvenimo džiaugsmą, galimybę gyventi kitaip. Net pakvietė prisijungti ir savo draugus! Tikrai džiugina, kad nuolat atsiranda žmonių, kurie mato mūsų darbų prasmę ir mielai prie jų prisideda. Taip galime ir toliau vykdyti savo užsibrėžtus tikslus, energiją skirdami bendruomeniškumo, sutelktumo didinimui ir socialinės atskirties mažinimui“, – sakė L. Čėsna.
Pasak pašnekovo, bendruomenė glaudžiai bendradarbiauja ir su netoliese įsikūrusia Juragių bendruomene, vieni kitus palaiko organizuojamuose renginiuose.
„Jau kelinti metai artimai draugaujame su Juragių bendruomenės centru. Bent du kartus per metus savo narius vežame į kelionę, toliau plečiame gyventojų akiratį, stipriname jų aktyvumą, sutelktumą, savanorystę ir savarankiškumą, aktyviname tarpusavio pasitikėjimą, stengdamiesi į veiklas įtraukti įvairaus amžiaus, socialinių grupių, skirtingų profesijų bei pomėgių Garliavos apylinkių seniūnijos gyventojus. Pavyzdžiui, visai neseniai į savo organizuojamų švenčių sąrašą įtraukėme parodą „Pomidoras“. Į ją subūrėme veislinių pomidorų augintojus iš visos Lietuvos. Buvo pristatyta net 300 skirtingų rūšių“, – džiaugėsi bendruomenės pirmininkas.
Pašnekovas tikina – ypač malonu, kuomet išeidami po renginio žmonės dėkoja, aktyviai dalyvauja siūlomose veiklose, o svarbiausia – kad tokių bendraminčių nuolat daugėja.
„Tai nuostabus dalinimosi džiaugsmas. Tačiau, kaip ten sakoma, „vienas karo lauke – ne karys, mūšio nelaimėsi“. Tad esu dėkingas visam mūsų bendruomenės kolektyvui, be jo nebūtų įmanoma nė viena mūsų veikla“, – sakė L. Čėsna.
Iniciatyva „Garliavos apylinkių „Sąnašos“ bendruomenė“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekto „Stiprios Lietuvos“ kategorijoje.