Dienos centro steigėja Jurgita: „Didžiausias džiaugsmas matyti švytinčias vaikų akis“
Idėja įkurti vaikų dienos centrą Kalvarijoje gyvenančiai Jurgitai Sinkevičiūtei kilo susidūrus su kasdieniniais iššūkiais auginant autizmo spektro sutrikimų turintį sūnų. Įdėjusi daug pastangų, lėšų ir asmeninio laiko, atkakli moteris šiandien džiaugiasi, kad vaikų dienos centras, orientuotas į autistiškiems vaikams ir jų šeimoms teikiamas paslaugas, pagaliau išvydo dienos šviesą ir subūrė daug bendraminčių.
Norėjo įgyvendinti svajonę
Anot pašnekovės, prieš kelerius metus paveldėjus namą, daug minčių, ką su juo daryti, nekilo. Nelengva mamos, auginančios autistišką vaiką, patirtis, ilgas reabilitacijų ir terapijų kelias, tinkamos ugdymo įstaigos paieškos paskatino įrengti vaikų su negalia dienos centrą, kuriame būtų galimybė padėti ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams.
„Išgirdus autizmo diagnozę, sunkiausia būna susitaikyti tėvams ir rasti vaikui draugišką aplinką. Dėl šios priežasties 2019 m. įsteigiau organizaciją „Aš ypatingas“. Kalvarijos miestelyje jau veikė vaikų dienos centras, tačiau vieno nepakanka visiems vaikams, ypač kalbant apie tuos, kurie turi specialiųjų poreikių. Nusprendžiau paveldėtą turtą paskirti visuomenės interesams ir ėmiausi įrengti patalpas, kad būtų galima gauti akreditaciją vaikų dienos centro veiklai. Patalpas įrengiau iš savo asmeninių lėšų: paimtos paskolos banke. Prie šios mano svajonės išsipildymo vėliau prisidėjo ir daug geros valios žmonių, kuriems ši idėja patiko: kas darbu, kas geru žodžiu, kas auka padėjo išpildyti mano svajonę“, – sakė centro įkūrėja J. Sinkevičiūtė.
Pašnekovės teigimu, veiklos pradžia ir centro įrengimo procesas nebuvo lengvi, tačiau noras dalytis patirtimi ir žiniomis su tais, kam to labiausiai reikia, užtikrintai vedė į priekį.
„Iššūkių per visą šį laiką buvo daug, pradedant dokumentų rengimu, kurių reikia erdvėms įrengti, darbuotojų paieškai, aplinkai kurti, baigiant finansiniais sunkumais, tačiau į tai aš mėgstu žiūrėti kūrybiškai. Svarbiausia, kad vaikų dienos centras „Aš ypatingas” gimė iš meilės. Su mumis dabar dirba labai sumanios ir kūrybingos darbuotojos, gebančios suprasti vaikų poreikius, jų charakterio išskirtinumus, priglaudžiančios ir auklėjančios. Per įvairius projektus siekiame susitvarkyti centrą, pritraukti savanorių, kad Lietuvos visuomenė pažintų mus ir mūsų daromus darbus, o visų svarbiausia – mūsų vaikus“, – sakė J. Sinkevičiūtė.
Centre – jauki namų aplinka
„Vaikų dienos centre pavyko sukurti namus atspindinčią aplinką, tokią, kurioje gyvename. Pas mus vyksta įvairūs užsiėmimai, skirtingoms veikloms yra skirti atskiri kambariai. Į susitikimus kviečiame savo srities specialistus, laviname vaikų įgūdžius. Turime ir kambarį nusiraminimui. Vaikai čia turi galimybę atsipūsti ar pailsėti po pamokų, pabendrauti su kitais vaikais, pažaisti. Kartu mes ruošiame pamokas, sportuojame, vasarą vyksta visos dienos stovykla, kurios metu lipdome, maudomės ir dirbame kartu. Didžiausias džiaugsmas matyti švytinčias vaikų akis, pozityvias emocijas, nustebusius veidus pamačius ar patyrus ką nors nauja“, – sakė J. Sinkevičiūtė.
Pašnekovės teigimu, geriausias darbo įvertinimas yra tai, kad vaikai į centrą nori ateiti net ir nedarbo dienomis, o ilgainiui visi jo lankytojai tapo maža bendruomene, kuriai rūpi visų narių gerovė.
„Prisimenu vieno vasaros stovyklą lankiusio berniuko žodžius. Jis pirmą dieną atvykęs apsidairė ir sako: teta, juk čia vaikų rojus! O labiausiai įstrigusi situacija buvo tada, kai per edukaciją pas policijos pareigūnus vienam berniukui sudužo telefono ekranas. Nors telefonu dar galima buvo naudotis ir nieko labai baisaus mūsų, suaugusiųjų, akimis nenutiko, šis berniukas labai išgyveno ir verkė. Man gražiausia buvo matyti, kai visi prieš tai pavieniui ar grupelėmis žaidę vaikai priėjo prie to berniuko ir ėmė jį guosti“, – sakė J. Sinkevičiūtė.
Anot pašnekovės, centro stiprybė yra tai, kad jis orientuotas į autistiškiems vaikams ir jų šeimoms teikiamas paslaugas.
„Ši vaikų dienos centro iniciatyva paremta integracijos koncepcija, kadangi laukiame visų vaikų ir, kaip rodo praktika, jie visi puikiai draugauja ir pamilsta vieni kitus. Kartu ir mokosi vieni iš kitų. Tai yra labai svarbu ne tik man, bet ir visai visuomenei. Centre darome daug dalykų, kad suteiktume pagalbą kiekvienam, esame įvairūs ir originalūs. Ieškome naujų būdų pritraukti, sudominti ir pasibūti drauge. Matau pokyčius ir savo sūnuje, jo elgesyje, suvokime ir moksluose. Kartais ramiai atsisėdu gerti kavą, nors tai būna retai, apgalvoju, kaip viskas prasidėjo, kaip atrodė pastatas, kiemas ir kokia tada buvau aš. Padaryta labai daug, viskas keičiasi iš pagrindų, pažinta ir sutikta daug įdomių žmonių. Tada aplanko toks geras jausmas, kad net nemoku apsakyti“, – džiaugėsi vaikų dienos centro įkūrėja.
Iniciatyva „Aš ypatingas“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekte „Teisingos Lietuvos“ kategorijoje.