Daugėliškio krašto bendruomenės pirmininkė: socialinės dirbtuvės yra neišsenkančios kūrybos ir bendrystės erdvė
2024 m. balandžio mėnesį Daugėliškio krašto bendruomenės iniciatyva įkurtos socialinės dirbtuvės „KomandA“ sprendžia žmonių su intelekto ir psichosocialine negalia užimtumo problemą, o savo kasdiene veikla stengiasi griauti stereotipus apie šių žmonių galimybes ir norą dirbti. Daugėliškio krašto bendruomenė yra pirmoji ir kol kas vienintelė kaimiškoji bendruomenė, įgyvendinanti tokio pobūdžio socialinį projektą.
„Siekiame didinti žmonių su negalia integraciją į darbo rinką ir visuomenę, suteikiant jiems profesinių įgūdžių ir pasitikėjimo savimi. Taip pat sprendžiame socialinės atskirties problemą, nes daugeliui žmonių su intelekto negalia yra sudėtinga pritapti, žmonės jų nepažįsta, bijo, nepasitiki jų gebėjimais, todėl sunku ir beveik neįmanoma rasti darbo vietą, kurioje jie jaustųsi vertinami. Mūsų dirbtuvėse kuriami produktai iš vietinių žaliavų: sirupai, arbatos, pagalvės ir kiti gaminiai ilgainiui tapo ne tik mūsų bendruomenės, bet ir mūsų krašto vizitine kortele“, – sakė Indrė Gruodienė, Daugėliškio krašto bendruomenės pirmininkė ir šių dirbtuvių iniciatorė.
Siekia didinti žmonių savarankiškumą
Pasak pašnekovės, regionuose ar kaimiškose vietovėse gyvenantys intelekto negalią turintys žmonės dažnai yra „nematomi“, jiems sudėtinga integruotis į bendruomeninį gyvenimą, o pernelyg didelis šeimos narių rūpestis riboja šių asmenų pilnaverčio gyvenimo galimybes.
„Daugėliškio socialinės dirbtuvės – vienas svarbiausių mūsų projektų. Dirbtuvių veikloje dalyvaujantys žmonės darbo dienomis čia susirenka kartu leisti laiką: kurti, dirbti ir užsidirbti. Dirbtuvių nariai mokosi savarankiškumo, profesinių įgūdžių ir ugdosi pasitikėjimą savimi, o tai yra svarbus žingsnis į pilnavertį gyvenimą visuomenėje – sakė bendruomenės pirmininkė.
Pašnekovė atvira – tik dirbant kartu, ypač nedideliame kaime, galima užtikrinti geresnę kasdienybę kiekvienam bendruomenės nariui, o vieniems kitus palaikant, mokantis, kartu sprendžiant kylančius iššūkius, stiprėja ir pati bendruomenė.
„Dirbdami kartu, mes stipriname savo vietovę, jos tradicijas ir kuriame gražesnę ateitį kiekvienam bendruomenės nariui. Daugėliškio krašto bendruomenės nariai puoselėja Oninių, Petrinių švenčių tradicijas, renka kraštotyrinę medžiagą. Bendruomenės iniciatyva miestelio centre restauruotas XIX a. namas, kuriame įkurtas krašto muziejus, bendruomenės centras. Prie visų šių darbų ir renginių organizavimo ženkliai prisideda socialinių dirbtuvių dalyviai, o pačios dirbtuvės neretai tampa energijos vieta, kurioje susitinka bendruomenės nariai ir svečiai: kartu kuria, mokosi atsinešdami linksmą ir pagarbų bendravimo toną, kuris persiduoda tolyn“, – džiaugėsi I. Gruodienė.
Svarbiausia – atrasti patinkančią veiklą
Socialinių dirbtuvių meistrės Vaivos Lanskoronskytės teigimu, svarbu užtikrinti, kad socialinės dirbtuvės nereikalautų iš žmogaus funkcijų atliki mechaniškai, o leistų mėgautis procesu.
„Esu įsitikusi, jog kūrybinė prieiga prie darbų padeda žmogui ne tik įgyti naujų įgūdžių, bet ir geriau pažinti save, galbūt pamažu atrasti savo stiprybes bei kelią, kurį pats norėtum rinktis. Esu labai laiminga matydama, kaip žmonės skleidžiasi, džiugiai imasi veiklų, noriai kasdien eina į dirbtuves ir laukia, kokios šiandien bus pamokos. Į mūsų organizuojamas edukacijas atvykę žmonės gauna ne vien naujų meninių įgūdžių, bet ir susipažįsta su galimai dar nematyta gyvenimo puse, taip trinami tam tikri stereotipai“, – dalinosi V. Lanskoronskytė.
Socialinių dirbtuvių meistrei antrino ir Darius Venslovas, Daugėliškio socialinių dirbtuvių socialinis darbuotojas, pasakojantis, kad socialinėse dirbtuvėse bėgant laikui keičiasi ne tik dalyvių požiūris į užduotis, bet ir atsakomybės jausmas.
„Po individualių pokalbių su kai kuriais dalyviais vėliau pastebėjome, kad keičiasi jų požiūris, mintys. Kaip ir visiems žmonėms, taip ir socialinių dirbtuvių dalyviams yra svarbus pagarbus požiūris į juos, supratimas, nes tai žmonės su skirtingu negalios spektru. Jų gebėjimai skirtingi, o darbo greitis lėtesnis. Kai kurie dalyviai bijo sušlapti ar išsipurvinti rankas, kiti bijo kirpti žirklėmis ir panašiai. Tačiau dabar jie keičiasi ir daro darbus, kurių anksčiau nedarydavo arba vengdavo atlikti“, – sakė D. Venslovas.
Diana, Daugėliškio socialinių dirbtuvių, „KomandA“ dalyvė:
Dirbtuvėse išmokau daug naujų dalykų, pirmiausia – siūti mašina. Mašina siuvame lininius maišelius arbatoms ir pagalvių užvalkalus. Dar išmokau gaminti sirupus ir daryti antspaudus. Man sunkiausia išbūti savaitgalį namuose be veiklos ir kompanijos, kai nereikia eiti į dirbtuves. Į dirbtuves atėjau tik joms atsidarius ir per pusę metų, kol jos veikia, nesilankiau tik kelias dienas.
Lukas, Daugėliškio socialinių dirbtuvių, „KomandA“ dalyvis:
Kai pasiūlė prisijungti prie „KomandA“, kokią savaitę svarsčiau. Abejojau, ar supras mano kalbą, ar aš pats patiksiu kitiems, ar man patiks tie kiti žmonės, ar manęs neerzins, gal man pati vieta nepatiks, tačiau galų gale nusprendžiau pabandyti. Nuo pirmos dienos man čia patiko, suradau daug draugų. Man linksma, mes dirbame su muzika, kartais ir padainuojam. Iš visų dalykų, kuriuos darėme, man labiausia patiko kurti savo herojus. Manau, kad Robotas Tomas yra geriausias mano kūrinys. Dar man patinka, kai gaminame kartu maistą. Virėm obuolienę, labai skani gavosi. Darbuotoja Nijolė man parodė, kaip rišti vantas.
Viktorija, Daugėliškio socialinių dirbtuvių, „KomandA“ dalyvė:
Iš Ignalinos iki Daugėliškio pati atvažiuoju autobusu. Anksčiau, kol nepradėjau lankyti socialinių dirbtuvių, niekad pati nesu važiavus autobusu be mamos. Labai gerai, kad važiuoti autobusu galima nemokamai. Kitur važiuoti dar nebandžiau, man nereikėjo, jeigu reiktų, tai gal ir galėčiau. Į dirbtuves einu ir žiūriu kaip į darbą. Kartais po sekmadienio man sunku keltis ir būna minčių, kad „vėl į tą darbą“, tačiau kai ateinu, tų minčių nebelieka. Man patinka ir žmonės, ir darbai, kuriuos čia darome. Labiausiai patinka raižyti linoleume paveikslėlius.
Iniciatyva „Daugėliškio socialinės dirbtuvės“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekto „Inovatyvios Lietuvos“ kategorijoje.