Bendruomenės projektas keičia Švenčionėlius

2022-07-27

Švenčionėliai tampa traukos centru ir siūlo savo kaip kūrybinių industrijų miestelio viziją. Visa tai – dėka kūrybingų žmonių, pasirinkusių gyvenimą toliau nuo Lietuvos didmiesčių.

Dar 2017 m. į Švenčionėlius persikėlę kūrybinių industrijų atstovai įkūrė bendruomenę, kurią nuolat papildo nauji nariai. Į miesto pokyčių procesą įtraukiami ne tik naujakuriai, bet ir rajono savivaldybė, kiti vietos gyventojai.

Taip gimė „Lietuvos galios“ platformoje prisistatanti iniciatyva „Miško uostas“, kurios pagrindinis tikslas – vystyti įvairiausius projektus, atkuriant apleistas miestelio erdves ir sudarant sąlygas kurtis įvairioms kitoms iniciatyvoms, menininkams, verslams.

Skatina keisti miestelio įvaizdį

Iniciatyva „Miško uostas“ įvairias savo vizijas pristato rajono savivaldybei rodydama, kaip prikeltos ir išgražintos senos erdvės gali padėti atgaivinti miestelį, pritraukti lankytojų ir naujakurių.

Bendruomenė restauravo dalį geležinkelio stoties pastato ir įkūrė bendradarbystės erdvę „Šiaurės stotis“, šiuo metu čia jau kuriasi ir kavinė. Iniciatyvininkų kompanijos pastangomis Švenčionėliuose taip pat duris atvėrė tarptautinė menų rezidencija, kuri kviečia atvykti ir laikinai įsikurti menininkus iš viso pasaulio.

Bendruomenės atstovų teigimu, jie Švenčionėliuose kuria infrastruktūrą patogiam ir šiuolaikiškam gyvenimui bei kviečia jaunus profesionalus atrasti tvaresnį alternatyvų gyvenimo būdą toliau nuo miesto šurmulio.

Pasak jų, daugelis jaunų naujakurių, dirbdami nuotoliniu būdu ir naudodamiesi miestelio infrastruktūra, derina vietinį ir globalų mastelius: nedidelio miesto kontekste atranda lėtesnį ir sveikesnį gyvenimo ritmą, stipresnius tarpusavio ryšius, tvaresnę kasdienybę be automobilio.

„Natūraliai atsisakoma perteklinio vartojimo, daugiau naudojama ekologiškos vietinės produkcijos. Bendruomenė didžiąją dalį laisvalaikio leidžia gamtoje ir organizuoja kultūrinius renginius“, – sakė architektė, viena iš bendruomenės narių Guoda Bardauskaitė.

Savanorystė – įrankis ir kitiems padėti įgyvendinti idėjas

Daugelis „Miško uosto“ erdvių įkurdintos senuose geležinkelių infrastruktūros pastatuose: traukinių stotyje, buvusioje geležinkelio elektrinėje. Taip bendruomenė stiprina Švenčionėlių kaip geležinkelio miestelio įvaizdį ir pabrėžia tvaraus susisiekimo svarbą.

Neseniai bendruomenė Švenčionėlių rajono savivaldybei pristatė dar vieną apleisto pastato viziją.

„Paskelbėme, kad yra erdvė kavinei ir, kai atsirado norintys įgyvendinti idėją, bendruomenės nariai suprojektavo erdvę ir padeda tai kavinei įsikurti. Bendruomenė kuria sąlygas įvairių sričių menui skleistis miestelio erdvėse“, – pasakojo G. Bardauskaitė.

Čia įkurta netgi elektroninės muzikos platforma „Symmetry“, įamžinanti atlikėjų pasirodymus netikėtose Švenčionėlių vietose. O po atviru dangumi veikia „Miško galerija“, kuri kviečia vaikštinėjant po mišką kiekvieną mėnesį apžiūrėti vis kitą meno parodą.

Miestelyje neseniai veiklą pradėjo ir alternatyvi kultūrinė erdvė „Lentpjūvė“, kurioje vyksta gyvos muzikos koncertai, meno dirbtuvės ir kiti kultūriniai renginiai.

Artimiausiu metu geležinkelio stoties pastate duris atvers kavinė „Pieninė“ bei fotografijos studija ir parodų erdvė „Bako ateljė“.

Algirdo Bako Nuotraukos  iš “Miško uosto” archyvo.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016