Bendrijos „Pagava“ pirmininkė R. Sitavičienė: svarbiausia yra žinoti, kad esi ne vienas

2024-12-05

1994 m. įkurta bendrija „Pagava“ – tai visuomeninė ne pelno siekianti organizacija, atstovaujanti vaikams su klausos negalia bei jų šeimoms visoje Lietuvoje. Bendrija ne tik stengiasi burti kurčiųjų ir girdinčiųjų šeimas, bet ir teikia paramą bei informaciją apie klausos negalią, bendradarbiauja su įvairiomis valstybės institucijomis sprendžiant klausos negalią turinčių vaikų problemas.

Siekdama skatinti šeimų, auginančių vaikus su klausos negalia, dalyvavimą aktyvaus poilsio renginiuose, bendrija pajūryje kasmet organizuoja 4 dienų stovyklą „Bėgant iš tylos pasaulio“, kurios metu šeimos turi galimybę susipažinti, kalbėtis rūpimomis temomis, pasidalinti patirtimi ir praktiniais patarimais.

Su bendrijos pirmininke Rima Sitavičiene kalbėjomės apie iniciatyvos pradžią, neblėstantį stovyklos populiarumą, organizacijos veiklas ir reikšmingą ilgamečių savanorių indėlį.

Vienija noras dalintis

Pasak pašnekovės, mintis 1999 m. Kunigiškėse organizuoti pirmąją šeimas vienijančią stovyklą kilo siekiant skatinti bendruomeniškumą, dalinimosi ir mokymosi iš kitų patirčių praktiką, mažinti asmenų su negalia kultūrinę, socialinę, informacinę atskirtį.

 

„Tuo metu kūrėsi regioninės tėvų organizacijos, tad labai norėjome, kad susitiktų kurtieji ir neprigirdintieji vaikai ir jų tėvai iš visos Lietuvos, kad jie susipažintų. Stovykla buvo puiki proga tėvams pasidalinti gerąja patirtimi ir naujovėmis, kartu aptarti problemas ir galimus jų sprendimo būdus, o vaikams – susipažinti, pabūti kartu ir pailsėti prie jūros. Pirmuosius metus atvykdavo tik apie 50–70 dalyvių. Miela būdavo stebėti, kaip mūsų kurtieji, neprigirdintys ir girdintys vaikai vakarais kartu susėsdavo ratuku pajūrio kopose, užsidegdavo fakelus, kad galėtų matyti kalbančius gestų kalba, ir smagiai bendraudavo“, – sakė R. Sitavičienė.

 

Pašnekovė atvira – vaiko su negalia auginimas neretai apriboja šeimų dalyvavimą visuomeniniame gyvenime, o kasmet įsitraukiant į stovyklos veiklas sustiprėja ne tik dalyvių bendruomeniškumo jausmas, bet ir lavėja jų bendradarbiavimo įgūdžiai, yra skatinamas emocinės ir psichologinės gerovės vystymasis.

„Šeimoms, auginančioms vaiką su negalia, bendrystės jausmas yra be galo reikšmingas. Labai  svarbu nesijausti vienišam, pasidalinti savo patirtimi ir išgirsti kitų, esančių panašioje gyvenimiškoje situacijoje, patirtis. Savitarpio pagalba  neformalioje aplinkoje yra puiki erdvė dalintis jausmais ir iššūkiais, su kuriais šeimos susiduria krizės momentais. Juk tik tas, kuris pats augino vaiką su klausos negalia, gali suprasti, ką tenka išgyventi tėvams, ir pasiūlyti tinkamiausius sprendimų būdus. Stovyklose tėvai susitinka savipagalbos grupėse, bendrauja su atvykusiais psichologais ir surdopedagogais. Be to, stovykla yra puiki galimybė susitikti su šeimomis iš kitų regionų ar su tais draugais, su kuriais susitinkame tik kartą metuose, būtent šios stovyklos metu. Mūsų stovykla yra atvira ne tik kurčius vaikus auginančioms šeimoms, laukiami visi, norintys pabūti kartu, geriau pažinti asmenų su klausos negalia bendruomenę“, – sakė R. Sitavičienė.

 

Vykdo daugybę veiklų

Pasak bendrijos pirmininkės, vienas didžiausių pasiekimų – kasmet augantis stovyklos populiarumas, į ją atvyksta ne tik girdinčiųjų, bet ir kurčiųjų šeimos.

„Šiais metais dalyvavo apie 400 žmonių. Tai tik dar kartą patvirtina, kad šeimoms svarbu pabūti kartu, pabendrauti, pasidalinti džiaugsmais ir sunkumais. Susitikimai su panašaus likimo šeimomis padeda atrasti vidinę ramybę, suprasti, kad esi ne vienas, kad štai yra telefono numeris, kuriuo gali paskambinti, kai sunku, kai apima neviltis. Ypač jaudina matyti, kaip džiaugiasi iš įvairių Lietuvos miestų susitikę vaikai, pamatyti spindinčias ne tik jų, bet ir tėvų akis. Išgirsti, kaip atsisveikindami jie sako: „Kitais metais vėl susitiksime!“ Kai kurie vaikai mūsų stovyklos dėka pirmą kartą pamato jūrą. Visa tai skatina tęsti projektą“, – sakė bendrijos pirmininkė.

 

Anot pašnekovės, bendrija „Pagava“ vienija visas šeimas, kurios ieško informacijos, sprendimų ar paprasčiausio nusiraminimo: organizacija padeda susigaudyti tarpinstituciniuose labirintuose, rasti reikiamus specialistus, konsultuoja, kur galima įsigyti klausos aparatus, informuoja apie jais prekiaujančias įmones ir t. t.

„Šeimoms, kurios susiduria su dideliais finansiniais iššūkiais, stengiamės padėti ir nupirkti klausos aparatus jų vaikams. Nepaliekame tėvų vienų, aktyviai užsiimame advokacija, ypač tikslu pagerinti teisinį reglamentavimą dėl techninių klausos priemonių (klausos aparatų) kompensavimo. Informuojame apie vaiko ugdymo galimybes, surdopedagogo pagalbą, gestų kalbos mokymosi galimybes. Iniciatyvų metu buriame vaikus, turinčius klausos sutrikimų, padedame jiems atrasti draugų ir bendraminčių, galų gale skatiname pamatyti, kad jie ne vieni“, – sakė R. Sitavičienė.

Be daugybės veiklų bendrija „Pagava“ taip pat organizuoja mokymus įvairioms švietimo iniciatyvoms, skirtingoms visuomenės grupėms, viešąsias paslaugas teikiantiems specialistams, bendrojo ugdymo bendruomenių nariams – bendrijos atstovai lankosi mokyklose ir vaikus supažindina su klausos aparatais, sudaro galimybę išgirsti, kiek šie sustiprina garsą, parodo kochlearinius implantus ir kt.

Svarbus savanorių indėlis

Bendrija ilgus metus augina ir stiprina savo savanorių komandą, į kurią nuolat priima naujus savanoriškai veiklai neabejingus žmones – padeda jiems pasiruošti, supažindina su bendrijos veiklomis, tikslais ir uždaviniais, kviečia į savanorystės mokymus, tobulina savanorių įgūdžius. Savanorystė organizacijoje labai įvairi ir neapsiriboja tik renginiais, konferencijomis, stovyklomis – savo jėgas savanoriai gali išbandyti organizuodami vaikų užimtumo programas, pagelbėdami šeimų mokymuose ar padėdami pasiruošti renginiams.

„Prie visų mūsų didžiųjų iniciatyvų, veiklų organizavimo ir sėkmingo veiklų įgyvendinimo visada prisideda savanoriai. Savanorystė – tai ne tik nauda mūsų organizacijai ir atstovaujamai tikslinei grupei, bet ir nauda savanoriams, dauguma jų –  mūsų suaugę mažieji nariai. Visada labai laukiame savanorių, įvairių sričių specialistų (psichologų, surdopedagogų ir kt.), galinčių savanoriškais pagrindais prisidėti prie sėkmingų iniciatyvų įgyvendinimo, suteikiant kuo daugiau pridėtinės vertės mūsų atstovaujamai tikslinei grupei“, – sakė bendrijos „Pagava“  pirmininkė R. Sitavičienė.

 

Savanorių atsiliepimai

„Savanorystė organizacijoje man leidžia jaustis laisvai, lyg namie. Tai galimybė būti savimi.“

„Savanorystė yra būdas stiprėti, tobulėti, įgauti daugiau patirties, atrasti naujų draugų, įgyti naujų žinių ir gerai praleisti laiką. Smagu kartais atitrūkti nuo rutinos ir darbų ištiesiant pagalbos ranką ir susimatant su senais pažįstamais.“

„Noriu padėti vaikams, turintiems tokią negalią kaip mano brolio. Noriu paskatinti jaustis stipriu, savimi pasitikinčiu, savarankišku ir pilnaverčiu visuomenės dalyviu.“

Iniciatyva „Bėgant iš tylos pasaulio“ dalyvauja „Lietuvos galios“ projekto „Teisingos Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2025 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016