Atviros architektūros savaitgalis kviečia atrasti nepažintas Vilniaus miesto erdves

2024-02-13

Nuo 2015 metų organizuojamas atviros architektūros savaitgalis „Open House Vilnius“ kiekvienais metais siūlo galimybę pažinti sostinės architektūrą. Festivalio metu duris atveria įprastai neprieinami Vilniaus pastatai, pasižymintys architektūros kokybe, svarba miestui ir bendruomenėms, o gidų-savanorių vedamos ekskursijos, meniniai pasakojimai, paskaitos ir koncertai pritraukia skirtingų interesų auditorijas, praplečia architektūros disciplinos suvokimo ribas.

Renginys – pasaulinio tinklo dalis

Pasak projekto „Open House Vilnius“ atstovės, šio festivalio idėja atsirado Londone 1992 metais, kai renginio sumanytoja Victoria Thornton surengė pirmąjį atviros architektūros savaitgalį, siekiant skatinti architektų ir visuomenės dialogą.

„Renginio principas išliko nepasikeitęs iki šių dienų – gyvas architektūros patyrimas ekskursijų metu. Ši unikali idėja labai greitai patraukė lankytojų dėmesį ir sparčiai išplito po pasaulį. 2015 metais prie iniciatyvos prisijungė ir Vilnius. Šiuo metu „Open House Worldwide“ tinklas jau jungia daugiau kaip 50 pasaulio miestų, kurie kasmet organizuoja atviros architektūros savaitgalius“, – sakė Rita Tamulevičiūtė, viena „Open House Vilnius“ projekto vadovių.

Praėjusiais metais Lietuva prisijungė ir prie „Open House Europe“ projekto, kuris kuria glaudesnį bendradarbiavimą tarp Europos „Open House“ miestų-narių organizatorių ir savanorių.

Pašnekovės teigimu, buvimas tarptautinės bendruomenės gretose suteikia galimybę „Open House Vilnius“ greičiau augti ir tobulėti dalinantis gerosiomis patirtimis, bendradarbiauti vykdant savanorių mainus bei plėsti suvokimą apie architektūros kokybės svarbą.

Atveriamos mažiau prieinamos erdvės

„Open House Vilnius“ renginys yra nemokamas, todėl galimybė apsilankyti išskirtiniuose įprastai neprieinamuose arba sunkiai prieinamuose Vilniaus pastatuose yra užtikrinama visiems vilniečiams ir miesto svečiams. Kasmet renginys pritraukia vis daugiau architektūra besidominčių lankytojų – 2023 metais skirtinguose Vilniaus pastatuose įvyko net 39 tūkstančiai vizitų.

„Renginiu siekiame suteikti galimybę kiekvienam domėtis architektūra ir ją pažinti per gyvą patyrimą. Norime, kad renginio lankytojai būtų smalsūs ir reiklesni juos supančiai aplinkai, kas skatintų kokybiškesnių pastatų atsiradimą mieste. Savanoriams, kurių gausus būrys prisideda prie renginio įgyvendinimo – tai galimybė išbandyti save naujame vaidmenyje, įgyti naujų įgūdžių, atrasti bendraminčių ir prisijungti prie plačios architektūrai neabejingų žmonių bendruomenės“ – dalinosi R. Tamulevičiūtė.

Pasak jos, pasiruošimo metu savanoriams organizuojami mokymai, kurių metu jie įgyja viešojo kalbėjimo, komandos valdymo įgūdžių, kuriuos vėliau tobulina bandomųjų ekskursijų metu.

Renginys atviras naujoms idėjoms

Atstovės teigimu, organizuojant tokio dydžio renginį kyla ir nemažai iššūkių, o vienas jų – daugiau kaip 400 renginio savanorių komandos subūrimas.

„Renginio savanoriai yra mūsų pasididžiavimas ir neatsiejama renginio sėkmės dalis. Jie įneša didžiulį indėlį kuriant ir įgyvendinant renginį kiekvienais metais. Vienas pagrindinių komandos darbų – rasti būdus, kaip galėtume kurti kuo universalesnį renginį, kuris būtų dar prieinamesnis lankytojams su negalia. Taip pat norime stiprinti ir savanorių bendruomenę, kuri pritrauktų įvairius žmones savanoriauti, atsižvelgiant į jų skirtingus poreikius. Labai džiaugiamės, kad Vilniuje sulaukėme savanorių iš kitų Europos miestų ir galėjome išsiųsti penkis „Open House“ Vilnius renginio savanorius pasisemti patirties ir sudalyvauti Atėnų, Salonikų, Stokholmo, Talino ir Slovėnijos „Open House“ projektuose“ – džiaugėsi R. Tamulevičiūtė.

Pašnekovės teigimu, „Open House“ kasmet siekia, kad renginys būtų atviresnis lankytojams ir kitomis kalbomis, tad bendradarbiaujant su „Go Vilnius“, projektas prisideda prie ukrainiečių bendruomenės įtraukimo ir ekskursijų turinio vertimų. Planuojama ir nauja renginio programos kryptis – architektų biurai, kuriuose lankytojai turės galimybę susipažinti su architektais, pamatyti, kaip atrodo jų darbo erdvės.

„Renginys yra nuolat atviras naujoms idėjoms, kasmet ieškome partnerių bendradarbiauti kuriant meninius pasakojimus, kuriais siekiame eksperimentuoti ir plėsti architektūros disciplinos suvokimo ribas. Juk per skirtingas meno formos galime labiau atskleisti ir sustiprinti architektūrinių erdvių ypatybes ir suteikti galimybę patirti jas naujai. Šiuo metu aktyviai formuojame komandą – vyksta pastatų mentorių atranka, netrukus ieškosime ir savanorių. Kviečiu sekti renginio komunikaciją socialiniuose tinkluose ir prie mūsų prisijungti“, – ragino R. Tamulevičiūtė.

Projektas „Open House Vilnius“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienais iš laureatų „Inovatyvios Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016