Alytaus autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ vadovė Klementina Gruzdienė: daugiau kalbėkime apie tai, kas nepatogu
Nuo 2024-ųjų kiekviena Lietuvos mokykla bus įpareigota priimti vaikus su negalia ir specialiaisiais ugdymosi poreikiais. Tam reikia pasiruošti, keliant ne tik pedagogų kvalifikaciją, kaip dirbti su autizmo spektro ir kitų raidos sutrikimų turinčiais vaikais, bet ir pritaikant mokyklos aplinką, priemones, ugdymo turinį.
Alytuje bendraminčių įkurta autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ susibūrė tam, kad padėtų keisti visuomenės požiūrį į vadinamuosius kitokius vaikus ir telktų miesto bendruomenę mokytis juos priimti, skatintų kalbėti nepatogiomis temomis.
„Kai 2020 metų pradžioje Švietimo įstatymo pokyčiai įtraukties tema buvo dar tik pradėti svarstyti, mes – švietimo pagalbos specialistai, tėvai, bendraminčių grupelės – suvienijome jėgas realiems veiksmams“, – pasakojo Alytaus autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ vadovė Klementina Gruzdienė.
Misija – prakalbinti miestą
Mokymų ciklai pedagogams, kino filmų peržiūros, miestelėnams skirtos diskusijos, edukacinės išvykos – tai tik dalis veiklų, kuriomis iniciatyvūs alytiškiai pradėjo kalbėti apie autistiškų vaikų ir suaugusių žmonių problemas.
Organizacijos „Lietaus vaikai“ iniciatyva „Mieste, pasikalbėkime!“ siekia visuomenės nuostatų pokyčių, kviesdama miesto gyventojus diskutuoti įvairiomis temomis: apie aplinkos pritaikymą žmonėms su negalia, specialiųjų poreikių vaikų ugdymą, svetur gyvenančių lietuvių patirtis auginant autistiškus vaikus, moterų autizmą.
„Kad ir kiek būtų nuveiktų darbų ir įgyvendintų sumanymų, vis dar negalime atsistebėti didžiausiu laimėjimu – atsiliepusia bendruomene. Be finansinės paramos, tik nuoširdžia komunikacija, pavyko pakviesti miestą pokalbio ir suprasti, kad jis jau pasiruošęs mus išgirsti“, – sakė asociacijos vadovė K. Gruzdienė.
Veiklos, kurios keičia žmonių gyvenimus
Pašnekovės teigimu, asociacijos tikslas nėra moralizuoti ar pasakoti liūdnų istorijų. Nors šeimos vis dar susiduria su skaudžiomis stigmomis ir visuomenės nuostatomis dėl autistiškų vaikų, „Lietaus vaikai“ siekia kalbėti apie tai, kaip negalią paversti galia, pamažu įveikti įsišaknijusius stereotipus.
„Džiaugiamės, kad mus suranda vis mažesnių vaikų tėvai, mažėja mitų, kad autizmas išaugamas, kad padeda stebuklingi papildai. Žinojimas, nuolatinis mokymasis suteikia drąsos ir pasitikėjimo kartu ieškant sąlyčio taškų, keičiant požiūrį į negalias“, – kalbėjo K. Gruzdienė.
Organizacija neapsiriboja renginiais ir bendruomenės švietimo iniciatyvomis, bet ir pati skatina pokyčius, kurie tiesiogiai keičia žmonių gyvenimus. Vienas tokių – jaunos merginos, turinčios Dauno sindromą, įdarbinimas. Pasak K. Gruzdienės, mergina yra puiki darbuotoja ir jos dėka dabar organizacijoje atsirado dar daugiau šviesos ir jaukumo.
„Žmogui su negalia tikrai nėra paprasta įsidarbinti, todėl tai vis dar itin retas atvejis ir nuostabi galimybė mums visiems patirti kitokios bendrystės džiaugsmą“, – pasakojo K. Gruzdienė.
Asociacija aktyviai bendradarbiauja ir su kultūros įstaigomis – Alytaus miesto teatre pradėtos naudoti specialios juostelės, skirtos lankytojams, turintiems nematomų negalių, pastatytas spektaklis autizmo tema, kino teatre nuo šiol organizuojami tylesni seansai vaikams, turintiems sensorinės integracijos sutrikimų.
Projektas „Mieste, pasikalbėkime“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienais iš laureatų „Teisingos Lietuvos“ kategorijoje.