A. Speičytė-Radzevičienė: atėjo metas suprasti, kad neišnešiotas naujagimis yra visavertis Lietuvos pilietis

2023-04-19

Šalyje per metus gimsta daugiau nei 1200 neišnešiotų naujagimių, kuriems kiekvieną dieną būtina profesionali medikų pagalba ir ypatinga tėvų priežiūra. Anksčiau laiko gimę kūdikiai ištisus mėnesius kovoja už savo gyvybę ligoninėje, o grįžus namo mažylio ir jo šeimos laukia nauji iššūkiai.

„Ankstukai“ – pirmasis neišnešiotiems naujagimiams skirtas paramos projektas, globojantis ir teikiantis finansinę paramą anksčiau laiko gimusiems kūdikiams. Pagalba apima visapusišką paramą mažyliams ir jų šeimoms, suteikdama gyvybiškai svarbią medicininę įrangą bei psichologinę pagalbą tėvams.

Pasak neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ ir paramos projekto „Ankstukai“ vadovės Astos Speičytės-Radzevičienės, ilgametės projekto veiklos padėjo atpažinti didžiausius, atsikartojančius iššūkius, su kuriais susiduria anksčiau gimę kūdikiai bei jų šeimos, o įgyta patirtis padeda kryptingai teikti pagalbą, kad mažiausiųjų kova už gyvybę pamažu taptų bent šiek tiek lengvesnė.

Nedrąsūs pirmieji projekto žingsniai

 

2012 m. Lietuvoje pradėjus burtis neišnešiotų naujagimių mamoms, gimė asociacija „Neišnešiotukas“, o 2014-aisiais startavo anksčiau laiko gimusius kūdikius globojantis projektas „Ankstukai“, pradėjęs kelti nepatogius, jautrius klausimus ir juos pristatęs šimtams tūkstančių Lietuvos gyventojų.

„Ilgai ieškojome kelių, kaip su ankstukais nesusidūrusį žmogų supažindinti su pačių mažiausių naujagimių problemomis ir rutina, kuri paprastai yra nematoma. Ugdėme atjautą, dalindamiesi ankstukų ir jų šeimų istorijomis, stengėmės laužyti stigmas. Atėjo metas suprasti, kad neišnešiotas naujagimis yra visavertis ir nusipelnęs gyvybės išsaugojimo. Kiekvienas vaikas – investicija į Lietuvos ateitį. Juk šios dienos naujagimis – suaugęs rytdienos pilietis“, – sako A. Speičytė-Radzevičienė.

Nors, pasak pašnekovės, pirmieji projekto žingsniai buvo baugūs, tačiau dar prieš dešimtmetį buvusi nepažįstama ankstukų kasdienybė ir nuolatinė kova galiausiai tapo matoma paramos projekto komandos pastangomis, o visuomenės palaikymas, gauta finansinė parama, geradarių, aktyvių savanorių įsitraukimas paskatino visai bendruomenei svarbius pokyčius.

Svarbiausia – palaikymas

A. Speičytės-Radzevičienės teigimu, ankstuko susilaukusiems tėvams be galo svarbi emocinė ir psichologinė parama, o jausdamos augantį bendruomenės ir visuomenės palaikymą šeimos ėmė drąsiau dalintis savo istorijomis ir pamažu atsiverti. Ankstukų šeimos palaikymo visuomet laukia ir iš medikų, todėl prasidėjus projektui buvo ieškoma būdų ne tik kaip paremti Lietuvos medicinos įstaigas inovatyviomis priemonėmis, bet ir keisti medikų požiūrį į sunkumus patiriančias ankstukų šeimas.

„Jau ne vienerius metus itin daug dėmesio skiriame edukacijai, medicinos personalui, specialistams, dirbantiems su šeimomis ne tik ligoninėje, bet ir jiems grįžus namo. Į Lietuvą vežame edukacines programas, buriame sveikatos, švietimo, ir kitų specialistų komandas, kad jų globojamai šeimai būtų ramiau auginti neišnešiotą ar sergantį vaikelį. Ankstukų pagalbos linija visuomet atvira ir neišnešioto ar sergančio naujagimio šeimai, ir netektį patyrusiems tėveliams“, – pasakojo A. Speičytė-Radzevičienė.

Paramos projekto komandos ir geradarių pastangomis naujagimių intensyviosios terapijos skyrius bei neonatologijos centrus pasiekė gyvybiškai svarbi medicinos įranga, buvo įkurta „Ankstukų pagalbos linija“, emocinės bei psichologinės pagalbos platforma www.auginulietuva.lt, ligoninėse gimusių ankstukų šeimas pasiekia būtinosios pagalbos paketai: kūdikiui gimus per anksti – Ankstuko kraitelis, o atsitikus netekčiai – Kūdikio atminimo kraitelis.

Anot pašnekovės, šioje srityje jau nuveikta nemažai, o profesionalūs medikai Lietuvoje daro stebuklus, tačiau kasmet kovą už gyvybę vis dar pralaimi dešimtys ankstukų. Paramos projektas skatina telktis visus geros valios žmones, bendruomenes ir organizacijas, kad drauge būtų siekiama paties svarbiausio tikslo – palaikyti silpniausius jų gyvenimo kovoje ir išgelbėti kuo daugiau ankstukų gyvybių.

Iniciatyva „Ankstukai“ sulaukė įvertinimo „Lietuvos galios“ apdovanojimuose ir tapo vienais iš laureatų „Teisingos Lietuvos“ kategorijoje.

  • vytis
Lietuvos Respublikos Prezidentas
Gitanas Nausėda
© 2024 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius tel. +37069842639, el. paštas: aurika.grozova@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016