Ukmergės rajono Žemaitkiemio miestelio bendruomenė
Žemaitkiemio miestelio bendruomenė savo veikla kraštiečius džiugina jau dvidešimt metų – nuo 2003 m. spalio 23 d. Bendruomenė jungia visus jaunus bei pagyvenusius ne tik Žemaitkiemio miestelio, bet ir aplinkinių kaimų: Antatilčių, Kliepšių ir Žemaitkiemio dvaro žmones. Žemaitkiemio bendruomenė glaudžiai bendradarbiauja su kaimyninėmis bendruomenėmis. Organizuojant šventes bendradarbiaujame su seniūnija, biblioteka, Ukmergės kultūros centro Žemaitkiemio skyriumi. Reklamuojant įvairius renginius visada prisideda šauniosios Žemaitkiemio miestelio parduotuvių pardavėjos.
Bendruomenės parengtas ir įvykdytas projektas „Istorija menama, kol ji saugoma“.
Projektas jungė keleta veiklų, kurių tikslas išsaugoti praeities prisiminimus jaunoms kartoms ir patraukti dėmesį žmonių, kad kuo daugiau šeimų įsikurtų mūsų krašte. Visas veiklas vainikavo tradiciniai Žolinės atlaidai. Jie pradėti tradiciškai – šv. Mišiomis Žemaitkiemio Šv. Kazimiero bažnyčioje. Prieš šv. Mišias buvo einama procesija.
Po šv. Mišių visų laukė šventė aikštyne. Šiemet ji buvo skirta prisiminti Žemaitkiemio krašto tradicijas – šakočių kepimą, ir paminėti Valtūnų kaimo 355-ąjį jubiliejų. Šventė, grojant armonikai pradėta Valerijos Balžekaitės-Bagdonienės atsiminimų ištraukomis apie Valtūnų kaimą. Pristatytas parengtas kiemelis, skirtas iš Valtūnų kaimo kilusiems žmonėms, bei parengta senų nuotraukų ekspozicija „Mano šaknys – Valtūnai“. Į Raganų, kitaip dar vadinamą Čerauninkių, kalną, esantį taip pat Valtūnų kaime, kvietė Ukmergės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Žemaitkiemio skyriaus bibliotekininkės parengta paroda.
Šventėje veikė įvairios edukacijos: studijos „Kūrybos draugas“ tapybos užsiėmimas, duonos kepimo edukacija, iš mūsų krašto žolelių pagamintos arbatos su hidrolatai. Taip pat senųjų žaidimų programa. Vyko tradicinė prekybinė Žolinės atlaidų mugė. Viena pagrindinių edukacijų – tai šakočių kepimas. Vyko skaniausiai ir gražiausiai ir meistriškiausiai iškepto šakočio varžybos. Daugiausiai jų surinko Žemaitkiemio kepėja .
Plačią ir išsamią parodą apie šakočio atsiradimą pristatė Kaišiadorių muziejaus – vyriausioji muziejaus rinkinių kuratorė Nijolė Adukonienė „Pyragas nuo iešmo, baumkuchenas, raguolis ir šakotis, vieno įspūdingo kepinio istorija“. Parengta ir pristatyta ir Žemaitkiemio krašto šakočių kepėjų medžiaga.
Krepšinio varžybos organizuojamos prieš Žolinės atlaidos skirtos mokytojo Alfonso Aleknavičiaus atminimo taurei laimėti.
2018 m. Žemaitkiemio miestelio bendruomenė projekte „Tautos šimtamečiai ąžuolai“ pelnė „Šimtmečio linksmiausieji“ nominacijos titulą. Nominacija buvo skirta tiems, kurie išradingiausiai ir linksmiausiai švenčia valstybingumo šventes. Jau daugelį metų dalyvaujame projekte „Saugus eismas bendruomenėse”. Eilę metų organizuojami moliūgų skaptavimo , Kalėdinio aplinkos puošimo konkursai. Visada gražiai ir išradingai sveikiname mamas ir tėčius. Mokytojų dieną visada aplankome buvusius mokytojus ir kapus išėjusių anapilin mokytojų. Bendruomenė rūpinasi miestelio įvaizdžiu. Atnaujintas kryžius miestelio centre, pastatyta nauja lauko scena, kartu su seniūnija miestelyje pasodinta daug rožių. Bendruomenės tradicinė šventė-Žolinės. Tai išsibarščiusių kraštiečių susiėjimo, pabendravimo, prisiminimų diena (daug įvairių edukacijų primenančių mūsų tėvų ir senelių verslus).Prieš Žolinės šventę organizuojame žvejų varžybas, futbolo varžybas. Šiemet laimėjome rajono idėją- projektą „Buvusios mokyklos stadionas ir kasdienybei ir šventei”. Galėsime atnaujinti krepšinio aikštelę ir vėl organizuoti krepšinio varžybas. Kasmet dalyvaujame rajono NVO, sveikatos, kūrybinės veiklos ir etnokultūros projektuose.
Per metus nuo iniciatyvos teikimo įgyvendinome daug projektų:
- Ukmergės rajono savivaldybės kultūros ir kūrybinės veiklos skatinimo projektas „Miestelio jubiliejus – kraštiečių atmintyje“. Atkūrėme miestelio centre prieš daugelį metų buvusį suoliuką. Sukūrėme prisiminimui aktyviems bendruomenės nariams-savanoriams, rėmėjams, svečiams, sportinių varžybų dalyviams ir atlikėjams atminimo jubiliejinius (molinius) puodelius.
- Ukmergės rajono savivaldybės etninės kultūros globos programos projektas „Atmintis gyva“. Atkūrėme atminimo lentelę ant kryžiaus, esančio miestelio centre. Kryžių pastatė vietiniai šauliai 1928 m. Parengėme parodą apie Aldoną Vaičiūnaitę, kurios lėšomis, prisidedant pusbroliui Rapolui Diečkui, kryžius 1989 m. atstatytas (sunaikintas buvo 1952 m.).
- LR ŽŪM finansuotu projektu „Tėvų takais į Žolinės šventę“ ir rėmėjų lėšomis paminėjome Žemaitkiemio miestelio 455 jubiliejų Žolinės šventės metu.
- Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projektas „Judėk–sveikai maitinkis–domėkis“. Išklausėme paskaitą apie ėjimo šiaurietiškomis lazdomis naudą, mokėmės teisingai eiti, apėjome pėsčiųjų taką aplink Pastovį ir Pastovėlį su savo muzikinėmis ir sporto stotelėmis, laiptais, tiltais ir tilteliais, įkalnėm ir nuokalnėm. Etnografinėje sodyboje Kulionių kaime domėjomės natūralaus – fermentuoto – maisto nauda žmogaus sveikatai ir dalyvavome edukacijoje. Aplankėme observatoriją ir etnokosmologijos muziejų.
- Ukmergės rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų veiklos skatinimo projektas „Scenos pritaikymas tiek estetikai, tiek saugumui“. Įrengėme sieneles scenai, kad būtų saugiau atlikėjams lyjant ir pučiant vėjui.
- Dalyvaujame saugaus eismo projekte.
- Laimėjus Ukmergės rajono savivaldybės idėjų konkursą, įrengta nauja krepšinio aikštelė.
Rengėme daug akcijų ir edukacijų:
- Sausio 13-ąją degėme languose žvakutes, prisijungdami prie pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“.
- Vasario 16-osios proga papuošėme ąžuoliuką miestelio centre 105 trispalvių paukštelių būreliais.
- Gaminome Užgavėnių kaukes ir kepėme blynus.
- Dalyvavome margučių marginimo edukacijoje.
- Šv. Velykoms puošėme metalinį gaublį margučiais, šakelėmis miestelio centre.
- Rengėme talką „Pasitik vasarą švaria pakrante“.
- Dalyvavome edukacijoje „Pagamink gėlę mamai“. Pagamintomis gėlėmis puošėme miestelio centrą. Sveikinome visas bendruomenės mamas.
- Trankiai, linksmai ir „rokenroliškai“ nusiteikę žygiavome miesto gatvėmis, kad pasveikintume ryškų bei išskirtinį – 690-ies metų – gimtadienį mininčią Ukmergę.
- Smagiai su visomis tradicijomis ir edukacijomis šventėme Jonines.