Terapinis ūkis
Terapinis ūkis, įsikūręs Švenčionių rajone, Seno Strūnaičio buvusios mokyklos pastatų komplekse, yra visus metus veikianti terapijos ir ugdymo erdvė, kurioje dirba psichologai, socialiniai bei jaunimo darbuotojai. Ši vieta ir buvimas joje yra konstruojamas pagal aplinkos ir darbo terapijos principus, kur jaunuoliams yra atveriamos galimybės saugiai būnant grupėse, dirbant fizinį darbą, ugdytis socialinius įgūdžius, kurti pozityvias nuostatas bei užsiimti prasminga praktine veikla. Terapinis ūkis yra labai efektyvi priemonė dirbti su socialinėje rizikoje esančiu jaunimu, nes dažniausiai jų dabartinėje gyvenimo realybėje yra pažeisti ir sutrūkinėję santykiai su savimi, šeimos nariais, artimaisiais, reikšmingais kitais. Dėl minėtų priežasčių, aplinka jiems dažnai atrodo nesaugi ir neaprėpiama, o suaugę – svetimi ir keliantys per aukštus reikalavimus.
Ši programa, sukurdama terapines sąlygas ūkyje, padeda atkurti ir sustiprinti sutrūkinėjusius ryšius, atgauti saugumo ir pasitikėjimo jausmą. Kartodami dienos ritmą, su ta pačia grupe, jaunuoliai veikia kontroliuojamoje ir prognozuojamoje aplinkoje. Jie gali iš naujo sukurti ir išlaikyti santykį su ūkio augalais ir gyvūnais, taip pat atrasti savo vietą grupėje – su kitais ūkyje esančiais dalyviais bei vadovais, o vėliau, perkeldami šią patirtį į savo aplinką, ir su savo artimaisiais ir kitais aplinkiniais žmonėmis.
Būdami ūkyje, be terapinės ir socializacijos naudos, jaunuoliai gali susipažinti su baziniais profesiniais įgūdžiais, pvz., augalininkyste, gyvūnų priežiūra, maisto gamyba, medžio bei miškininkystės darbais. Suprasti darbo ir dienos ritmą, įgauti praktinių įgūdžių reikalingų savarankiškam gyvenimui. Taip pat mokytis būti atsakingais už save ir kitus, imtis lyderystės grupėje.
Galiausiai, programos eigoje ar pabaigoje, jaunuoliai yra palydimi atgal į švietimo sistemą randant jiems labiausiai tinkamas tolesnio mokymosi galimybes. Programa pradėta įgyvendinti 2022 metais EEA Grants fondų dėka. Joje dalyvavo 31 jaunuolis nuo 14 iki 24 metų amžiaus. Net 18 iš jų sėkmingai grįžo į švietimo sistemą ir/arba darbo rinką. 2023 metais veiklos tęsiamos pritaikant metodą platesnio amžiaus grupėms, vaikams, plečiamos ir darbo su vaikais ir jaunimu formos, organizuojant intensyvesnį patyrimą Terapinio ūkio stovyklose ar kviečiant moksleivių klases Ūkyje patirti bendrystę, reflektuoti grupės darbą.