Skėmių kaimo bendruomenė
Radviliškio rajono Skėmių kaimo bendruomenė įsikūrė 2000 m. Per beveik du gyvavimo dešimtmečius vykdė vandentiekio ir lietaus nuotekos įrengimas, ,,Dirbk Skėmiams”, Skėmių kaimo socialinės rizikos šeimų vaikų užimtumo gerinimas „. 2006 m. bendruomenės patalpose įkurtas vaikų dienos centras.
2013 m. bendruomenė įgyvendino projektus ,,Kepėjų kaimas”, ,,Bendruomenių rėmimas ir plėtra”. Įgyvendinus šiuos projektus pradėjo savo komercinę veiklą – veda edukacines programas: ,,Meduolių kepimas”, ,,Javo kelias”, ,,Bitininko sodyba”, ,,Skėmių traktierius”. Edukacinėse programose , vedamose Skėmių kaimo gyventojų, dalyvavusių įvairiuose mokymuose, seminaruose, dalyvauja tiek mokiniai, atvykę iš įvairiausiu Lietuvos mokyklų, tiek įvairių įstaigų, organizacijų kolektyvai bei Lietuvos ir užsienio turistai. Šventiniu laikotarpiu norinčiųjų dalyvauti programose susidaro eilės”.
Skėmių Traktierius „Stabdyk arklius“ buvo atkurtas pastate prie pagrindinio kelio, kaip buvusi Skėmių mokykla. Šis pastatas – kitados Baisogalos dvarui priklausiusi karčema prie Kėdainių – Baisogalos vieškelio, veikusi ir kaip pašto arklių perkinkymo stotis, kurioje 19 amžiaus pradžioje lankęsis pravažiuodamas pats Rusijos imperijos caras!
Žinia apie tai, kad Skėmių kaimas XIX amžiuje turėjo tradicines „vyrų sueigas“, atėjo iš čia visą gyvenimą pragyvenusio Prano Poškos, – jis yra pasakojęs apie tai, kad kaimo vyrai sutartu dažnumu rinkdavosi karčemoje, aptarti kaimo reikalų, susitarti dėl bendrų darbų, tokių, kaip kelių tvarkymas, tiesimas, ganymas. Pasakojo, kad susirinkdavo pilna patalpa vyrų, visi susinešdavo savo darymo gyvo alaus, kurio kiekvienas kiemas turėjo, ir kalbėdavosi, tardavosi, spręsdavo kaimo reikalus. Susitikimų metu atskleista dar viena planuojama traktieriaus programa – iki šiol teberengiama asmeninių švenčių, jubiliejų teminio pravedimo programa. Jos tema bus „Slaptas lietuviškas vakaras XIX a. Traktieriuje“. Svečiai pateks į senų, carinės rusų imperijos laikų slaptą vakaronę vietiniame traktieriuje pas jo šeimininkę apsukriąją Mortą, kur skamba senosios lietuviškos dainos ir aidi vietinio Vaciulio vedami senoviški šokiai, tačiau … čia bet kada gali įeiti caro žandaras, kuris prižiūri, kad nebūtų linksminamasi ir dainuojama lietuviškai – reikia būti pasirengus dainuoti ir rusiškai… Čia bus galima užsisakyti, kad virtuvės gaspadinės paruoštų senovinių valgių nuo šutintos karkos su raugintais kopūstais iki kepto fazano. Svečiams net pasiseks pamatyti to vakaro slaptą lietuvišką vaidinimą, pastatytą pagal vietinio kunigo Matulio pjesę, o kai kuriems sudalyvauti jame, kaip artistams… Pristatymas baigėsi bendra skambia „Traktieriaus daina“.
Traktieriaus komanda dalyvauja įvairiuose konkursuose, kaip pavyzdžiui ,, Etninės kultūros globos tarybos organizuotame ,,Geriausiai tradicijas puoselėjusio etnografinio regiono bendruomenių konkursas”. Galima pamatyti, kaip kepama duona, meduoliai, šližikai.