Šilainių sodai Kauno tvirtovės VIII forte
Šių sodų istorija siekia tarpukarį, kuomet vietos gyventojai čia savo šeimoms augino daržoves. Būta ir eksperimentinio ūkio ir kolūkio bityno, šiuose soduose sodininkaujanti 89 metų senolė pamena, kaip kasmet kaimynas arkliu suardavo dirvą ir kad nebūdavo laisvo ploto, nes visur augdavo bulvės, kopūstai, morkos, burokėliai ir kitos daržovės.
Pastačius Šilainių mikrorajoną sodininkystė dar labiau suintensyvėjo, nes nemaža dalis gyventojų į Šilainius atsikėlė iš mažesnių miestelių, kuriuose sodininkystė buvo neatsiejama gyvenimo dalis. Gyvenant daugiabutyje to labai trūko. Naujakuriai pastebėjo VIII Forto teritoriją. Tuo metu fortas buvo itin apleistas, apaugęs krūmais ir sasnovskio barsčiais. Naujakuriai šią teritoriją ėmė tvarkyti, pasodino ąžuolų bei vaismedžių. 1999 m visas forto užnugaris buvo pilnas sodininkų auginančių daržoves, vaisius bei uogas savo šeimoms. Susiformavo glaudi bendruomenė, buvo švenčiamos tradicinės šventės.
Šiuo metu Šilainių sodai pereina į naują etapą, kurio metu vietos bendruomenės, savanorių ir partnerių pagalba siekiama išsaugoti unikalią Šilainių sodų bendruomenę ir pritaikyti Vlll Forto teritorijos dalį vietos gyventojų reikmėms, sukuriant sąlygas sodininkauti, dalyvauti bendrose veiklose ir edukaciniuose renginiuose, kokybiškai praleisti laiką ir mėgautis gamta.
Puoselėjant darną tarp gamtos, žmogaus ir paveldo.
—
Kultūrines ir edukacines veiklas Kauno VIII forte organizuoja ne pelno siekianti, nevyriausybinė organizcija VšĮ „Kultūros dirbtuvė”.
VšĮ „Kultūros dirbtuvė”; komanda palaiko sodininkystės bendruomenės iniciatyvą, skleidžia žinią apie miesto sodininkystės naudą, bei koordinuoja edukacines veiklas šiomis krypymis:
– sodininkystės įgūdžių ugdymas;
– kompostavimas mieste;
– bioįvairovės pažinimas.
Organizuojamos menininkų rezidencijos ir kultūriniai renginiai, skatinantys vietos pažinimą, antrinį žaliavų (pvz. vietoje rastų šiukšlių) panaudojimą ir VIII forto virsmą į darnų bendruomenės centrą, kurio daugiabučių rajone taip trūksta.