Asociacija „Kėdainių samariečiai” – Suaugusiųjų dienos centras
2019 metais įkurtos Asociacijos „Kėdainių samariečiai“ vienas iš veiklos krypčių – pagalba maisto paketais sunkiai besiverčiantiems žmonėms. Tačiau Samariečių savanoriai nesitenkino vien tiktai maisto surinkimu – pakavimu ir paketų atidavimu asmenims, turintiems mažas pajamas. Kiekvienas atėjęs maisto žmogus buvo kalbinamas, ja, buvo skiriamas dėmesys ir aiškinamos priežastys, kodėl žmogus negali gyventi oriai. Atlikus tokią apklausą visų 100 asmenų, kuriems buvo teikiami maisto paketai, išanalizavus atsakymus buvo įvertintas rezultatas: niekam nereikalingi asmenys yra TIK fizinį darbą gebantys dirbti žmonės 55 – 65 metų amžiaus. Šių asmenų bėdų , kitaip nei kitų grupių: šeimos su nepilnamečiais, senjorai, neįgalieji, darbingi asmenys -niekas nesprendžia ir nepalengvina. Nėra jokių NVO, kurios būtų skirtos šiai amžiaus ir socialinei grupei. Kitas aspektas – žmonės dėl sveikatos ar dėl to, kad neturi reikiamų socialinių įgūdžių (nepaisant amžiaus) nėra paklausūs darbo rinkoje. Juk darbdavys visada pasirinks motyvuotą darbuotoją, o ne asmenį, kuriam dar reikia lavinti socialinius įgūdžius ir kurie nėra patrauklūs dėl savo higienos įgūdžių trūkumo ar žalingų įpročių paliktų pėdsakų. Kita vertus – žmonės ilgai nebuvę aktyvūs darbo rinkoje praranda norą dirbti. ir tuos žmones iš karto – be jokio pereinamojo etapo priversti dirbti 8 valandas per dieną 5 dienas per savaitę yra nepaprastai sunku.
Tokia atlikta analizė po pokalbių ir padėjo sukurti veiksmų planą Kėdainių samariečiams. Buvo įsteigtas Suaugusiųjų dienos centras. Siekiant išmokyti žmones pastovumo, pratinant juos prie stabilumo – centras veikia penkias dienas per savaitę, kiekvieną savaitės dieną paskiriant konkrečiai veiklai. Pirmadienis – švaros diena. Samariečiai yra įsteigę Socialinę skalbyklą, kur žmonės gali išsiskalbti ir išsidžiovinti rūbus, taip pat baigiamas įrengti dušas, yra Rūbų atiduotuvė. Vyksta susitikimai su specialistai apie higieną, atvyksta medikai atlikti sveikatos tyrimus. Antradienis – atvira virtuvė. Samariečiai turi labdaros valgyklą, todėl be papildomų investicijų „užleodžia“ šią erdvę Suaugusiųjų dienos centro dalyviams. Virtuvėje specialistai moko gaminti patiekalus iš tų produktų, kurie gaunami maisto paketuose, mokomi ir dirba kartu konservuojant, ruošiant maisto atsargas, mokomi sveikos mitybos. Visus gaminius jie nešasi namo. Trečiadienis – konsultacijų diena. Kiekvienas (tikrai kiekvienas) šių žmonių susiduria su biurokratijos koridoriais ir nežinojimu į ką kreiptis dėl kompensacijų, neįgalumo pripažinimo, įsidarbinimo ar paprasčiausių buities klausimų. Visa tai trečiadieniais. Ketvirtadienis – psichologiniai užsiėmimai. Pradedant kurti Suaugusiųjų dienos centrą nesitikėjome, kad tai bus taip svarbu. Realybė parodė, kad nuprausti, pamaitinti žmogų yra paprasčiau, nei įrodyti žmogui, ilgą laiką buvusiam užribyje, kad jis pats gali užsidirbti, pats gali būti patrauklus darbdaviui. Todėl psichologiniai užsiėmimai tapo viena svarbiausių veiklų. Penktadienis – svečių diena. Tai vėlgi daugiau motyvacinė diena, nes tai žmonės, kuriuos retai kas kviečia į svečius. Samariečiuose jie yra laukiami. Tai edukacijos, filmų peržiūros, kavos puodelis ar pyragas. Tai jaukumo ir mielų pokalbių laikas.
Visos šios dienos ir veikla – tai nėra laukiamas rezultatas. Rezultatas – šių žmonių įdarbinimas. samariečiai bendradarbiauja su ūkininkais, bendrovėmis ir jau parengtus/pasirengusius darbui žmones rekomenduoja įdarbinti. Darbdaviams tinka tokia veikla, nes jie priima jau turintį motyvacijos darbuotoją, taip pat turi samariečių rekomendacijas ir garantijas, kad asmuo yra pasirengęs grįžti į darbo rinką. Ir… galim pasidžiaugti, kad retai kada klystame, kai garantuojame už mūsų žmogų.
Statistika – Maisto paketus gauna 100 asmenų (įvairių amžiaus grupių, šeimos sudėčių ir kt.).
Nuolatinių Suaugusiųjų dienos centro lankytojų šiuo metu 23
Lankytojų, kurie naudojasi ne visomis paslaugomis (pasirinktinai) – 74
Įdarbintų per pusantrų metų – 9.
Mes dar tik gerai įsivažiavome. Vaisius skinsime po poros metų.